Počas horúcich letných večerov je pobyt na balkóne či na terase vhodnou alternatívou pred vyhriatym domom či bytom. O to viac vám môže spríjemniť tento pobyt pohľad na hviezdy. Od 12. júla do 28. augusta bude totiž možné na oblohe pozorovať meteorický roj Delta Aquaridy.

Pätnásť meteorov za hodinu

Ako uviedla Monika Tináková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied už v týchto dňoch do 15. augusta budú môcť ľudia pozorovať aj meteorický roj Alfa Kaprikornidy. Delta Aquaridy sú jedným z deviatich hlavných meteorických rojov. Materské teleso roja nie je známe. „Dráha Delta Aquaríd má extrémne malú hodnotu vzdialenosti perihélia, najbližšieho bodu dráhy k Slnku, len 0,09 astronomických jednotiek. Delta Aquaridy patria k ekliptikálnym rojom, preto pozorujeme ich severnú a južnú vetvu," uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu akadémie vied. Prvé pozorovania Delta Aquaríd podľa odborníka prebehlo 19. júla 714.
V maxime aktivity je možné uvidieť až pätnásť meteorov za hodinu. V roku 2020 bude pozorovanie čiastočne rušiť Mesiac, poznamenal Svoreň. „Radiant Kaprikorníd leží v blízkosti hviezdy alfa v súhvezdí Kozorožca. Kaprikornidy patria k pomalým rojom a v maxime aktivity môžeme uvidieť desať meteorov za hodinu,“ povedal astronóm. Maximum aktivity roja vychádza na 30. júla.

Najlepší výhľad v prvej polovici noci

V druhej polovici prázdnin zaplnia nočnú oblohu Perzeidy. Maximum ich aktivity podľa Svoreňa nastane 12. augusta. Pozorovať ich však bude možné od 15. júla do 23. septembra. „Roj je pozorovaný každoročne s približne rovnakou maximálnou frekvenciou 45 meteorov za hodinu. Počas štyroch dní okolo maxima aktivity stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,"povedal astronóm s tým, že podmienky na ich pozorovanie sú v tomto roku priaznivé v prvej polovici noci. Dôvodom je, že Mesiac bude deň po poslednej štvrti a na oblohu tak bude vychádzať až po polnoci.