Podľa štatistík, ktoré si nechali vypracovať americké poisťovne prichádza pri príprave liekov v nemocniciach vinou zlyhania ľudského faktoru až k štyridsaťpercentnej chybovosti.  Tá môže byť zapríčinená chybným prepisom z chorobopisu, nepozornosťou pri písaní desatinných čiarok, zámenou podobne znejúcich názvov liekov, zámenou liekoviek a podobne.

Tieto chyby možno odstrániť tak, že lieky bude dávkovať robotizovaná prípravovňa liekov. Jedna už pracuje v nemocnici v Michalovciach, ďalšia by mala fungovať v nemocnici Na Boroch.  Ako vlastne pracuje?

Robotizovanávýdajňa liekov ich pripraví za hodinu až 3 600.
Robotizovanávýdajňa liekov ich pripraví za hodinu až 3 600.
Zdroj: Martin Domček

Po tom, čo lekári elektronicky predpíšu pacientovi liek, cez nemocničný informačný systém sa ich preskripcie zobrazia v centrálnej prípravovni liekov. Automatizované robotické zariadenie tak začne pripravovať balíčky s liekmi pre konkrétnych pacientov.

Z jeho zásobníkov, z ktorých každý je naplnený konkrétnym liekom, sa začnú podľa predpisu jednotlivé tablety uvoľňovať a triediť do priesvitných celofánových balíčkov pre konkrétnych pacientov.

Zabalenie jedného lieku pritom trvá asi sekundu, takže za hodinu dokáže robotický automat zabaliť približne 3600 jednotlivých liekov. Sestre trvá manuálna príprava jednej tablety desať až pätnásť sekúnd, na oddeleniach so širším portfóliom predpisovaných liekov aj dvojnásobný čas.

Takto vyzerajú
Takto vyzerajú "liekové balíčky", v pozadí vidno ich automatickú kontrolu, kontrolný proces možno sledovať aj na monitore,
Zdroj: Martin Domček

Následne sa ešte jednotlivé balíčky automaticky opticky aj váhovo kontrolujú.  To znamená, že systém ďalej nepustí liek, ktorý je rozlomený, inak poškodený, má odlišný tvar, než lieky, ktoré by mal pacient dostať, prípadne je ich v balíčku viac alebo menej. Takto sa chybovosť, ktorá sa inak pohybuje v rádoch desiatok percent, podarilo eliminovať prakticky až na nulu.

A ďalší čas sa šetrí ich automatizovaným rozvozom pomocou vozidla, aké ukazuje toto video:

To sa po nemocnici pohybuje vďaka vyspelým technológiám a triangulácii. Pre svoju orientáciu využíva kombináciu GPS, wi-fi, laserové a optické senzory.  Samozrejme, navádzať ho môže aj operátor, respektíve nemocničný personál cez mobilnú aplikáciu. 

Tieto vozíky môžu byť vybavené rôznymi nadstavbami a môžu slúžiť aj na automatizovaný nočný rozvoz zdravotníckeho materiálu na výdajné miesta v jednotlivých oddeleniach, čím sa počas dňa v nemocniciach výrazne zjednoduší logistika.

(Vydavateľ týždenníka PLUS 7 DNÍ News and Media Holding je súčasťou skupiny Penta Investment.)