Darujte vína z celej planéty na www.wineplanet.sk

Pri výbere vína sa väčšina ľudí riadi hlavne podľa vzhľadu fľaše, etikety, niektorí podľa ceny a krajiny. Tí pokročilejší hľadajú víno podľa názvu vinárstva, podľa odrody a ročníka. Ak chcete kúpiť kvalitné víno, mali by ste sa vyhnúť supermarketom a navštíviť radšej kamennú predajňu s vínom. Vo vínotéke nájdete výhodnejší pomer ceny a kvality a vína, zároveň vám odborný personál rád pomôže pri výbere.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Univerzálnym darčekom k oslave narodením, výročia je šumivé víno alebo Champagne. Zaujímavý tip môže byť šampanské Jamesa Bonda Champagne Bollinger Special Cuvée Brut v darčekom balení, ktorý okrem klasickej 0,75l fľaše je aj v objeme 1,5l, 6l, 9l, 12l alebo až 15l, čo je výborná veľkosť k oslave príchodu Nového Roka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

V jesennom a v zimnom období Slováci uprednostňujú skôr červené vína. Jedinečným a originálnym darčekom môže byť víno, ktoré sa vyrába len v limitovanom množstve. Takáto fľaša môže byť i zberateľským kusom. Prekvapte a darujte víno z Nového Zélandu Villa Maria The Gravels Ngakirikiri 2013. Ide o prvý ročník vína, ktoré sa stalo vlajkovou loďou Villa Marie za 58ročnú históriu vinárstva. Ide o Bordeaux Blend odrôd Cabernet Sauvignon a Merlot z najlepších častí vinohradov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Veľkú zberateľskú hodnotu pre milovníka vín Francúzska najmä z oblasti Bordeaux môže byť 20-ročné zatiaľ stále mladé Château Haut-Brion Premier Grand Cru z veľmi teplého ročníka 1999. Klasický štýl vína z Pessac-Léognan. Ak skôr Burgundsko určite ho potešíte vínom Albert Bichot Domaine du Clos Frantin Clos du Vougeot Grand Cru z ročníka 2012. Vinárstvo vlastní 100 ha vinohradov a patrí k tomu najlepšiemu v rámci apelácie.

K Vianociam patrí pohoda a niečo sladké vo forme peknej darčekovej fľaše. Ideálnym môže byť portské víno, ktoré nielen poteší, ale i zahreje. Výbornou voľbou je 30 alebo 40 ročné portské značky Graham´s v darčekovom balení. Graham´s je prominentný „Port House“, ako sa vinárstvam z tejto oblasti hovorí, bolo obľúbeným portským Sira Winstona Churchilla a stane sa i vašim.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Niekedy je vhodné nechať výber vína na obdarovaného, vtedy sú najlepšou voľbou darčekové poukážky na víno.

Odporúčania pre vás pripravila someliérka Denisa Šutáková, WinePlanet.sk a Corner & Co.