Naši západní susedia do boja s vírusom COVID-19 nasadili zaujímavý prostriedok. Ide o takzvané eRúška vďaka, ktorým získate prehľad o tom, či niekto vo vašom okolí alebo niekto, s kým ste iba stáli v rade pred obchodom, nedostal koronavírus.

Obojstranná ochrana

Projekt eRouška, ako informuje české ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke, je súčasťou systému Chytrá karanténa. „Keď stretnete niekoho u koho sa neskôr preukáže koronavírus, hygienická stanica vás bude môcť telefonicky kontaktovať i keď ste spolu napríklad len stáli v rade v obchode,“ uvádza portál erouska.cz.

Aplikácia funguje obojstranne. "Ak sa koronavírus preukáže u človeka s aplikáciou, pracovník hygienickej služby ho požiada o prehľad ľudí, ktorých v posledných dňoch stretol. Vy mu jednoducho na jeden klik odošlete anonymný zoznam užívateľov eRouška, s ktorými ste boli v rizikovom kontakte. Vrátane tých, ktorých osobne nepoznáte, len ste s nimi napríklad šli autobusom,“ dodáva portál základný význam celej aplikácie. Projekt myslí aj na ochranu súkromia a garantuje, že sa nikto z aplikácie nedozvie, že dotyčný človek bol nakazený koronavírusom.

Nesledujeme ľudí

Appka eRouška sa odlišuje od podobných technológií tým, že nesleduje a nezbiera informácie o polohe užívateľa, ale iba anonymne zisťuje, s ktorými ďalšími užívateľmi aplikácie daný človek prišiel do bližšieho kontaktu. Dokonca nepotrebuje k fungovaniu ani pripojenie na internet. Aplikácia však vyžaduje od osoby telefónne číslo, ktoré využije hygienická stanica na to, aby ju mohla čo najskôr kontaktovať, pokiaľ bude mať na základe informácií z appky eRouška nakazeného človeka podozrenie, že s ním bola v rizikovom kontakte.

„Čím viac nás bude eRoušku používať, tím lepšie vytvoríme sieť, ktorá nás bude vzájomne chrániť a varovať pred rizikom,“ sľubujú si od projektu ľudia z platformy Covid19CZ, ktorí pracujú pod záštitou českého ministerstva zdravotníctva.