Cez chodbu zariadenú v minimalistickom štýle, ktorá je posiata plyšákmi a rozprávkovými mimoňmi, prechádza presne o desiatej doobeda usmiaty Oliver priamo do kresla Adama Mikuša, detského stomatológa. Štvorročný chlapec namiesto bledej vystrašenej tváre smelo odpovedá na zubárove otázky, pričom hovorí o tom, čo sa mu snívalo. Zo skúsenosti v zubárskom kresle viacerých z nás je spomínaná idylka skôr snom než skutočnosťou. Aj preto si detský zubár už počas svojho štúdia na vysokej škole vytýčil za cieľ primárne sa venovať najmenším klientom. Zdá sa, že zveriť svoje dieťa do rúk špecialistu je na Slovensku čoraz väčšou požiadavkou zo strany rodičov.

Strach z detí na začiatku

Myšlienka vytvoriť si profesijný vzťah k špecializácii, ktorá na Slovensku nie je vyčlenená, skrsla v mladom zubárovi už počas štúdia na vysokej škole. Vtedy sa zúčastnil na preventívnom programe pre materské a zá­kladné školy, ktorý realizujú študenti zubného lekárstva. Okrem účasti sa stal jeho spoluautorom a rozvíjal ho z obsahovej stránky. Dodnes sú jeho myšlienky podkladom pre študentov, ktorí program absolvujú. „Cez prácu s deťmi počas štúdia to prirodzene prišlo. Zo začiatku som mal strach z detí, čo je normálne, ale čím viac som s nimi pracoval, čoraz viac to dávalo zmysel a nejako som sa v tom našiel,“povedal o svojich začiatkoch Adam, podľa ktorého na Slovensku špecializácia pre deti neexistuje. Vzdelanie, ktoré nadobudol, je adekvátne tomu, aby vedel poskytnúť pomoc pacientovi v každom veku.

Cesta mladého zubného lekára k vysnívanej práci viedla cez súk­romnú kliniku, kde strávil dva roky praxe ako zamestnanec. Momentálne sa už štyri mesiace môže pochváliť vlastnou ambulanciou nastavenou tak, aby malých pacientov s rodičmi privítala hravou formou. „Tu v čakárni môžete vidieť hraciu stenu. Celkovo som sa ju snažil profilovať na deti. Keď to vidia rodičia, rovnako ich to láka využiť práve moje služby. Dnes nás čaká desať pacientov,“ vysvetľuje Adam Mikuš tesne pred príchodom prvého pacienta, ktorým bol v ten deň spomínaný štvorročný Oliver. O úspechu „detskej zubnej ambulancie“ svedčí fakt, že v kalendári návštev majú už teraz obsadené mesiac dopredu. Momentálne má ambulancia okolo tristo detských pacientov. „Pracovný odev mi špeciálne vyrobila moja kamarátka návrhárka Veronika Habalová, ktorá jeho výrobou dáva druhý život textilu zo second handov. Mám v zásobe aj Batmana,“odpovedal s úsmevom zubný lekár na otázku, odkiaľ pochádza jeho pracovné oblečenie s potlačou z filmu Star Wars.

Pacienti s „mliečakmi“

Neoddeliteľnou súčasťou pozitívnych výsledkov v starostlivosti o zdravé zuby je prístup rodičov. Podľa Adama Mikuša za posledné roky povedomie o význame mliečnych zubov alebo o tom, aby mali deti zubného lekára, medzi rodičmi stúpa. „Naozaj mám rodičov, ktorí prídu s osemmesačným dieťaťom, má dolné dva mliečne zúbky, a už chcú, aby malo zubnú kartu, aby sa aj informovali o tom, čo by mali robiť, aby udržiavali jeho zuby zdravé,“ vysvetlil. Rovnako podľa odborníka čoraz viac rodičov chápe, že deti nepotrebujú piť sladené nápoje. „Pamätám sa, ako mi hovorila kamarátka, ktorá robila čašníčku v Nórsku, že tam neexistuje, aby si dieťa dalo sladený nápoj. Tak už to prichádza aj k nám a vidieť to čoraz viac. Na druhej strane, preventívnej osvety treba určite robiť viac,“ dodal.

V rámci osvety zubný lekár Mikuš upozorňuje, že zdanlivo banálna vec, ako je umývanie zubov, je pri pohľade na dieťa veľmi náročná záležitosť. „Dieťa nevie umyť okno a to je rovná plocha, nieto ešte zub, ktorý má hrbčeky a jamky a treba ho umyť zo všetkých strán,“ objasnil detský zubný lekár a dodal, že o podobné témy rovnako rastie záujem, čo vidieť najmä v rámci spomínaného preventívneho programu, do ktorého sa zapájajú študenti štyroch fakúlt zubného lekárstva na Slovensku. Program s názvom Dentalalarm učí deti aj to, ako to vyzerá u zubného lekára a čo všetko sa tam bude diať. Študenti zubného lekárstva tiež školia v rámci projektu učiteľov základných škôl.

Mladý zubný lekár upozorňuje aj na tradované nepravdy ohľadne mliečnych zubov, keď rodičia nemajú potrebu detský chrup nijako ošetrovať, pretože mliečne zuby vypadnú. „Nám všetkým rastú zdravé zuby, ony sa až po čase pokazia. Vieme s tým však veľa spraviť. Zubný kaz nie je dedičné ochorenie. Je výsledkom toho, ako si zuby umývam a ako sa stravujem. Potrebujem, samozrejme, nejakého mentora, ktorým je zubný lekár alebo dentálna hygienička. Dohliadajú na to,“ upozornil zubný lekár. Zuby sú pritom jeden z mála orgánov, ktorý má podľa odborníka možnosť reparátu. Čiže ak odhnijú dieťaťu mliečne zuby, v prípade, že sa malý pacient dostane k správnemu zubnému lekárovi a začne chodiť do ambulancie, s dospelými zubmi nemusia byť žiadne problémy. „Priznám sa, že ohľadne osvety ma najviac motivuje skutočnosť, že na Slovensku máme stále veľa detí s veľmi pokazenými zubmi. Nie je to však len u nás. Aj vyspelejšie štáty ako Spojené kráľovstvo to majú podobne,“ podotkol.

Ako čistiť detské zuby
Ako čistiť detské zuby
Zdroj: Plus 7 dní

Zostávame doma

Ďalšou tradovanou nepravdou, tentoraz systémovou, je podľa bratislavského zubného lekára odliv absolventov do zahraničia podobne, ako je to u všeobecných lekárov. „Veľa Slovákov študuje v Česku, ale mnohí z nich sa chcú po škole vrátiť domov. Z môjho ročníka odišli dvaja z 36 spolužiakov do Česka, ale z toho sa už jeden vrátil. Inak všetci zostali na Slovensku. Podobne to vidím aj pri mladších ročníkoch, s ktorými sa stretávam,“ myslí si mladý zubný lekár, ktorý sa kvôli otvoreniu vlastnej ambulancie musel zadlžiť a vziať si lízing.

V čom je vlastne rozdiel medzi dospelým a detským pacientom? Z praxe detského zubného lekára vyplýva najmä skutočnosť, že u malého pacienta je nutné vybudovať si dôveru. „Dieťa neprichádza z vlastnej motivácie. Príde sem preto, lebo ho priviedol rodič. Sú typy detí, ktoré majú za sebou ošetrenia častých zápalov stredného ucha či iné zdravotné problémy a naozaj majú syndróm bieleho plášťa,“hovorí o skúsenostiach z ambulancie zubný lekár Mikuš, podľa ktorého ide občas aj o stresujúce situácie, preto je vždy nutné zdravotný úkon vysvetliť rodičovi a potom ho podať detskou rečou aj pacientovi. Najnáročnejšia situácia, ktorá môže detského zubného lekára postretnúť, je veľmi malé dieťa s veľmi veľkým problémom.

„Pracujem aj na pohotovosti a tam príde aj dieťa, ktoré má doslova vyhnité zuby a veľa zubných kazov. Už sú aj zahnisané líca. Keď je dieťa ubolené, aj znecitlivenie funguje inak, celé je to veľmi nepríjemné,“ priznáva Adam Mikuš, ktorý však nie je typ kritizujúci za akútny stav rodičov, pretože všetko má svoj dôvod. „Rodičov možno neoslovila tá téma a teraz je zbytočné hľadať vinníka, dôležité je, že prišli, a treba nastaviť nejakú cestu. Niekedy rodičia sami majú za sebou negatívnu skúsenosť z minulosti,“stoicky uzavrel zubný lekár.

U zubných lekárov nefungujú také „návaly“ pacientov, ako je to napríklad v pediatrických ambulanciách pri chrípke. Väčšinou sa to deje ku koncu roka kvôli preventívnym prehliadkam. „Špecifické obdobie badať pred dovolenkami najmä na pohotovosti, keď prídu rodičia s tým, že zajtra odchádzajú na dovolenku do Chorvátska a potrebujú, aby sme dieťaťu zub ošetrili, lebo už sa naň mesiac sťažuje. Najhoršie je, keď sa vám to zopakuje sedemkrát za službu,“ uzavrel Adam Mikuš.

Strach po facke

Hľadať špecialistu pre svojho jedenásťročného syna zamestnávalo aj Mateu z Trnavy, ktorá navštevuje súkromné centrum v Hlohovci vzdialené 20 kilometrov od bydliska. Hlavnými dôvodmi dochádzania za zdravotnou starostlivosťou je profesionalita a najmä prístup k detskému pacientovi. „V podstate mi zubára poradila moja mama, lebo o ňom počula od známych, a potom som si cez internet zistila o ňom viac,“ prezradila mladá matka, ktorej syn má strach sadnúť si v ambulancii do zubárskeho kresla. Nebolo to tak vždy. „Rešpekt mal môj syn vždy, ale raz sme boli u našej zubárky, ktorú celá naša rodina navštevovala dvadsať rokov. Syn sa vtedy veľmi bál, lebo zubárka mu prvýkrát išla vŕtať zub, a jednoducho dostal strach. Mal sedem alebo osem rokov. Začal trochu vyvádzať, nechcel otvoriť ústa, začal plakať a naša pani zubárka mu dala facku. Vtedy mi povedal, že tam bol naposledy,“ prezradila Matea nepríjemný zážitok jej syna, ktorý sa odrazil na ďalšom vzťahu k zubárom.

Zubných lekárov pre dospelých je v okolí mladej rodiny dostatok, s detskými zubármi je to však bieda. Mnohí majú vo svojej ambulancii zmiešanú vekovú klientelu a to nie je vždy vhodná kombinácia. „Vo všeobecnosti je málo lekárov a veľa pacientov, a tak to potom v praxi aj vyzerá. Jednoducho lekári nemajú čas s pacientmi sa maznať, čo je však chyba, lebo práve to niekedy pacienti potrebujú, najmä tí detskí,“priznáva Matea z Trnavy, ktorá na súkromnej klinike platí  priemerne 150 eur za výplň, teda vŕtanie zuba a plombu. Opravujú pritom zatiaľ synove mliečne zuby. V porovnaní s tým, koľko platili u zubárky, ktorá má zmluvu s poisťovňou, je to trikrát viac.

„Mne to však stojí za to. Pani doktorka, ku ktorej chodíme, má trpezlivosť, majú na Simona vyhradený čas minimálne hodinu, niekedy aj viac, závisí to od zákroku, dieťa si môže vybrať rozprávku, ktorú bude pozerať počas celého zákroku, prípadne vyberie hudbu alebo sa môže hrať na telefóne. Dovolené je všetko, čo dieťa upokojí,“ opísala prístup ambulancie v Hlohovci Matea. Dokonca, ak sa dieťa neupokojí ani potom, je možné nadýchnuť sa „rajského plynu“ a vtedy je to podľa matky pre dieťa a zároveň pre rodiča oveľa jednoduchšie.

Zubné desatoro
Zubné desatoro
Zdroj: Plus 7 dní

Navrhujú zvýhodnenie

Okrem postrehov z praxe nám neexistenciu špecializácie detského zubného lekárstva potvrdila Slovenská komora zubných lekárov. „Ošetriť dieťa má zvládnuť každý zubný lekár. Problém môže nastať u detí zle spolupracujúcich, čo môže byť dôsledkom určitých vrodených ochorení, a takisto u detí, ktoré majú fóbiu. Evidujeme záujem niektorých kolegov o ošetrovanie aj problematických detí, ale takéto ošetrenie nie je nijako finančne zvýhodnené zo strany zdravotných poisťovní,“uviedol prezident komory Igor Moravčík.

Odborníci preto opakovane navrhujú, aby takýto typ ošetrovania detí bol finančne zvýhodnený pri zohľadnení jeho časovej a odbornej náročnosti. Momentálne je na Slovensku 3 778 registrovaných zubných lekárov, z ktorých je v praxi približne 3 200. Zvyšok predstavuje špecialistov ako chirurgov a čeľustných ortopédov. Problematická je skôr veková štruktúra zubných lekárov. Napriek tomu, že sa podarilo zvýšiť počet absolventov vo vekovej kategórii do 30 rokov, výrazný výpadok zubných lekárov je v stredných vekových kategóriách.

„Viac ako tridsať percent zubných lekárov je vo veku nad 60 rokov, z toho vo vekovej kategórii nad 65 rokov máme takmer dvadsať percent zubných lekárov. Ak by uvedené kategórie zubných lekárov v dôchodkovom veku ukončili svoju prax, mohol by nastať problém s poskytovaním a dostupnosťou zubnolekárskej starostlivosti,“ dodal prezident komory. Problém pritom nie je len v možnom výpadku, ale aj v ich rozmiestnení. „Väčšina mladých zubných lekárov zakladá svoju prax v mestách, väčšinou sú to väčšie mestá, centrá krajov alebo okresov. Za pozitívum považuje z roka na rok nižšie percento mladých zubárov, ktorí odchádzajú do zahraničia. V minulom roku oznámilo Slovenskej komore zubných lekárov len šesť registrovaných zubných lekárov odchod do zahraničia,“uviedol.