Vymeniť posteľnú bielizeň, potom položiť pacientovi vankúš za hlavu a na záver ho prikryť perinou. „Nie je to ľahká práca,“povedala nám s úsmevom Ukrajinka Maria (30) pri ukážke jednej z činností, ktoré od polovice septembra vykonáva v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Vyštudovaná zdravotná sestra s bakalárskym titulom sa prišla na Slovensko, rovnako ako jej kolegyňa Oxana (25), „prikryť“ väčšou perinou, než im dovoľovali možnosti u našich východných susedov.

Robiť za 200 eur

V štátnej nemocnici na Ukrajine sa platy sestier pohybujú podľa Oxany, rodáčky z okolia mesta Ľvov, od 160 do 200 eur. V súkromných zdravotníckych zariadeniach to môže byť 400 eur. Absolventka magisterského štúdia v odbore psychológia sa preto rozhodla skúsiť šťastie práve u nás. „Môj priateľ má kamaráta, ktorého sestra chcela pracovať na Slovensku, ale nepodarilo sa jej to. Tak sa ma spýtal, či to nechcem vyskúšať ja,“ vysvetlila nám prvotnú pohnútku Oxana. Po strednej zdravotníckej škole pracovala v súkromnej zubnej ambulancii ako asistentka zubára. Neskôr sa rozhodla ísť na vysokú školu a keďže ju nelákala medicína, vybrala si psychológiu.

Kvôli financiám pracovala popri škole ako predavačka. Školu dokončila v januári tohto roku, ale živiť sa ako psychologička si na Ukrajine podľa Oxany vyžaduje absolvovať dodatočné kurzy k vzdelaniu. „V máji som podala dokumenty pre prácu na Slovensku a v auguste som sem prišla,“ zostručnila aj pre drobnú jazykovú bariéru Oxana, prečo vo svojej profesii nepokračovala. Nateraz ako pomocnej pracovníčke v zdravotníctve sa od nej perfektná znalosť slovenčiny nevyžaduje, onedlho ju však čaká povinná skúška zo štátneho jazyka, ktorej predchádzajú jazykové školenia s učiteľkou slovenčiny.

Neskôr môže požiadať o odborové skúšky, aby jej uznali vzdelanie a mohla robiť prácu zdravotnej sestry. „Ak máme znečistenú bielizeň, odnášame ju do práčky. Vymieňame ju, ak potrebuje pacient. Ak potrebuje na operáciu, vezmeme ho na operáciu, robíme obväzy nôh, umývame pacientov. Každý deň je iný,“ opísala svoj pracovný deň na oddelení urológie Oxana.

Slovenkou za týždeň

Porovnávať zdravotníctvo u nás s tým ukrajinským môže aj 30-ročná Maria, ktorá nastúpila s Oxanou do ružinovskej nemocnice v polovici septembra. „Môžeme sa posunúť? Lebo keď žena sedí na rohu stola, tak sa nevydá,“ zažartovala na úvod nášho stretnutia sympatická blondínka, ktorá prišla na Slovensko na rozdiel od kolegyne Oxany sama. Maria pochádza zo západnej Ukrajiny, ale usadila sa v Kyjeve, kde pracovala ako zdravotná sestra na neurochirurgii v tamojšom vedeckovýskumnom inštitúte. „Po zá­kladnej škole som sa išla učiť za zdravotnú sestru na strednú odbornú školu. Keď som skončila, išla som sa učiť na bakalára. Som sestra bakalárka. Mám diplom po troch rokoch, ktorý nie je legitímny na Slovensku. Ešte nie sme v Európskej únii, tak mi vzdelanie neplatí,“ vysvetlila Maria, ktorá si myslí, že na Ukrajine je podobné štúdium v odbore zdravotná sestra ako na Slovensku.

„Pýtala som sa sestier v nemocnici, čo študovali,“dodala zhovorčivá Maria, ktorá s jazykovou bariérou rozhodne problém nemá. Hovoriť celkom slušne po slovensky sa naučila tak, že si stiahla mobilnú aplikáciu, ktorá sľubuje, že naučí človeka po slovensky za sedem dní. Maria sa s ňou učila ešte pred príchodom k nám. „My ako Slovania sme všetci jedna veľká rodina. Nemyslím si, že to bude pre nás nejaká komplikovaná úloha. Moji kolegovia mi pomáhajú, lebo vždy keď niečo poviem, tak sa usmejú a potom mi povedia, ako to povedať správne. Som im za to vďačná,“ dodala rodáčka z Ternopiľskej oblasti na Ukrajine.

Na Slovensko sa dostala vďaka náboru, ktorý prišli robiť slovenskí odborníci do Kyjeva. „Organizovali konferenciu o tom, ako je to na Slovensku. Povedali nám, čo by od nás chceli, my sme zasa vysvetlili, čo potrebujeme my. Potom sme mali individuálne pohovory a oni vybrali, kto pôjde na Slovensko,“ vysvetlila Maria, jedna z vybratých zdravotníčok náboru.

Ste inde: Zdravotníčky z Ukrajiny si slovenský systém zdravotníctva na rozdiel od ukrajinského pochvaľujú.
Ste inde: Zdravotníčky z Ukrajiny si slovenský systém zdravotníctva na rozdiel od ukrajinského pochvaľujú.
Zdroj: Tony Štefunko

Bolestná otázka

Fungovanie ukrajinského zdravotníctva je podľa zdravotníčok dosť bolestná otázka. Na Ukrajine totiž neplatí povinné zdravotné poistenie. „Keď ide človek do nemocnice, musí všetko platiť z vlastných peňazí. Za všetko. Za každú plienku, podložku, za infúziu. To je veľa peňazí. Ale tak funguje náš systém. Teoreticky sa môžeme poistiť, ale prakticky to nefunguje,“ uviedla svoju skúsenosť s verejnou nemocnicou na Ukrajine Maria, podľa ktorej sa v jej vlasti nachádza oveľa viac lekární ako u nás. Oxana má skúsenosť iba zo súkromnej ambulancie a súkromné zdravotné zariadenia podľa jej slov sú funkčné a čisté.

Pomocné pracovníčky v zdravotníctve, ako sa presne volá pracovné zaradenie oboch zamestnankýň univerzitnej nemocnice, nám povedali aj o svojich dojmoch zo Slovákov. „Ľudia sú tu podobní ako na Ukrajine, ale vy ste vzali od západných ľudí taký racionalizmus, pragmatizmus. A vložili ste do toho ,východnú dušu‘. Ste veľmi srdeční ľudia,“ nešetrila chválou Maria. „Keď môžem porovnať Ľvov, tu sú ľudia vychovanejší a majú kultúru. Aj keď sa s niekým nepoznám, tak ma pozdraví. Tu sa ľudia zdravia vo výťahu. To u nás nie,“dodala Oxana. Hoci sú na Slovensku krátko, stihli si prezrieť naše hlavné mesto, kde sa im páči architektúra. Centrum Oxane pripomína starý Ľvov. „Ja som bola v Starom Meste. Bola som prekvapená architektúrou. Aj Kyjev je veľmi pekný. Tam je však architektúra z 19. storočia, tu je, myslím si, staršia. Ale nemám veľa voľného času, lebo študujem slovenčinu,“ doplnila Maria.

Prísne podmienky.
Prísne podmienky.
Zdroj: Plus 7 dní

Záujem rastie

Univerzitná nemocnica momentálne zamestnáva jedenásť pomocných pracovníkov v zdravotníctve a po­dľa hovorkyne Evy Kliskej majú ďalší ôsmi zamestnanci z Ukrajiny nastúpiť v dohľadnom čase. O lekárov ešte nemocnica neprejavila záujem. Zatiaľ jedenásť pracovníkov vykonáva svoje povolanie len v Nemocnici Ružinov.

O „zahraničnú pomoc“ prejavila záujem aj nemocnica v Trenčíne, kde momentálne pracujú traja občania ukrajinskej národnosti. Ide o dvoch lekárov, ktorí pracujú na oddelení geriatrie, a jednu praktickú sestru na gynekologicko-pôrodníckej klinike. Praktická sestra nastúpila do nemocnice v marci tohto roku. Nemocnica pristúpila k tomuto kroku z dôvodu doplnenia stavu chýbajúcich pracovníkov. „V procese schvaľovania je päť záujemcov v profesii praktická sestra,“ uviedla Martina Holecová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Trenčín.

O príchode ukrajinských zdravotníkov sa hovorilo aj v súvislosti s nemocnicou v Trnave. Tam podľa našich informácií pracuje zatiaľ jeden lekár na neurologickom oddelení. O prácu prejavil záujem po­dľa hovorkyne nemocnice sám lekár z Ukrajiny. „Fakultná nemocnica Trnava určite plánuje prijímanie zdravotníkov z iných krajín, ak by prejavili záujem,“ povedala hovorkyňa trnavskej nemocnice Katarína Tittelová.