Rakovinu najlepšie zabíjajú lieky, ktoré fungujú cielene, dostanú sa do nádoru a začnú jeho likvidáciu. A to je výzva- ako to urobiť? Niektoré nádory majú svoje povrchové znaky, vďaka nim liek „vie“ kam sa má dostať. Vďaka tomu výborne funguje liečba leukémie, alebo lymfómov. Ale sú aj nádory, ktoré tieto znaky nemajú. Pri rakovine výstelky maternice, ktorá je vysoko agresívna pacientky dostávajú zväčša chemo a rádioterapiu. Kareem Ebeid z University of Iowa's College of Pharmacy in Iowa City sa zo svojim tímom pokúsil vylepšiť už existujúce lieky tak, aby sa dostali na miesto určenia. A výsledky sú prekvapivé.

Kareem dal dokopy dva existujúce onkologické lieky s nanočasticami. Tumory si pre svoj život vyrábajú vlastné cievne riečisko. Lenže tie ich cievy nie sú veľmi kvalitné. Majú divné tvary a kopu malých dierok. Tu prichádza nanočastica- dokáže sa vďaka svojim mini rozmerom na dierku v cieve nádoru prilepiť a vypustiť tam smrtiacu nálož. Tá pozostáva z dvoch liekov. Paclitaxel je chemoterapia, ktorú poznajú aj slovenskí onkológovia. Používajú ju najmä pri nádoroch maternice, prsníkov a vaječníkov. Druhý liek zo smrtiaceho kokteilu sa volá nintedanib a jeho úlohou je znižovať nádorom rast ciev. Vďaka nanočastici sú oba lieky na svojom mieste v nádore a môžu robiť svoju prácu.

Terapiu testovali len na myšiach, ale fungovalo to aj u nich. Hlodavcom sa nádory zmenšili omnoho rýchlejšie a žili dlhšie. „Veríme, že náš výskum môže mať pozitívny vplyv aj na liečbu rakoviny endometria. Keďže lieky použité v našej štúdii už medicína pozná, budeme môcť čo najskôr náš model liečby skúšať aj na reálnych pacientoch,“ vyjadril sa Aliasger K. Salem, spoluautor štúdie.