Kým na Slovensku sa neustále diskutuje o nedostatku sestier v zdravotnom systéme, v americkom štáte Florida si sestry doslova pôjdu svoje. Miestna legislatíva im umožnila zriadenie kliniky bez akéhokoľvek personálu lekárov. Nie všetci lekári túto novinku vnímajú ako pozitívnu vec.

Nepotrebujú dohľad

Zákonodarcovia pritom zvažujú návrh, ktorý by umožnil viac ako 29-tisíc takzvaným nurse practitioners, teda praktickým sestrám v jednotlivých amerických štátoch si otvoriť ordináciu a začať prijímať pacientov obdobne ako všeobecní lekári. Ako uvádza na svojej stránke americká televízia NBC 2, dostať sa k lekárovi na vyšetrenie občas zaberie celé mesiace. Nový zákon by takéto čakacie lehoty podstatne znížil. Podľa televízie môže nový zákon znamenať nárast dostupnosti k zdravotnej starostlivosti aj keď medzi samotnými lekármi sa reakcie na tento zákon rôznia. „Nemajú dosť skúseností, aby to zvládli obzvlášť ak by išlo o komplikovaného pacienta,“vyjadrila sa pre televíziu lekárka Parisima Taeb, podľa ktorej môže ísť viac o ohrozenie zdravia pacienta než naopak. Praktická sestra Sue Hooková, ktorá získala vo svojom obore doktorandský titul však oponuje. „Nehovoríme o praktických sestrách prichádzajúcich práve zo školy,“ vysvetľuje Hooková, ktorá má za sebou sedemnásť ročnú skúsenosť v obore praktickej sestry. V rámci kliniki sa myslí na vysoko kvalifikované sestry s magisterským a doktorandským vzdelaním z odboru ošetrovateľstvo. Takto skúsené sestry podľa Hookovej nepotrebujú, aby nad nimi mali dohľad lekári.

Na Slovensku prekážkou

Reakcie na otvorenie prvej kliniky bez lekárov nezostali bez reakcie ani na Slovensku. „V USA diskutujú o tom ako využiť sestry s pokročilou praxou, na Slovensku naopak riešime existenčné problémy sestier,“ komentuje situáciu na svojej Facebookovej stránke Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Podľa Komory sa mnoho zamestnávateľov na Slovensku naďalej tvári, že vzdelané sestry sú re nich prekážkou a v podstate ich nepotrebujú.

Slovenské sestry pritom dlhodobo upozorňujú na svoje pracovné ohodnotenie. Naposledy reagovala Komora sestier na avizované navyšovanie platov sestier. Na základe prieskumu, ktorý realizovala Komora v mesiaci február len u tretiny sestier a pôrodných asistentiek došlo k zvýšeniu miezd tak, ako to mediálne prezentovala ministerka zdravotníctva v októbri minulého roka. „S ľútosťou musíme konštatovať, že sa opäť potvrdilo staré známe heslo politikov: ´Nikto vám nedá viac, ako ja Vám môžem sľúbiť´, pretože len u 33,60% sestier a pôrodných asistentiek došlo k zvýšeniu základnej zložky mzdy v plnom rozsahu,“ uviedla prezidentka Komory Iveta Lazorová. Podľa Lazorovej je situácia opačná a podľa prieskumu takmer 36 percent respondentov uviedlo, že u nich nedošlo k žiadnej úprave a ich základná zložka mzdy nedosahuje ani zákonom stanovené minimum. Pritom takmer 23 percent opýtaných potvrdilo, že síce im zamestnávatelia základnú zložku mzdy zvýšili v plnom rozsahu, ale znížili im osobné ohodnotenie a iné príplatky, alebo im mzdu len dorovnali.