Manželku vozí na vyšetrenia do hlavného mesta každých štrnásť dní. Obetavo na ňu čaká celé doobedie vždy s nádejou, že liečba zákernej rakoviny, s ktorou jeho celoživotná družka roky zápasí, zaberá. Má na tom podiel aj novopredpísaný liek. Trpezlivý manžel však zostal šokovaný, keď nielenže začal byť tento medikament spoplatnený, ale cena zaň takmer dvojnásobne prevýšila ich mesačný príjem. Prípad pána Vladimíra Kavického a jeho manželky Márie však, žiaľ, nie je jediný, keď sa na účinný onkologický liek musia skladať rodinní príslušníci a blízki.

Liek za dva dôchodky

Vo chvíli, keď si mala začať užívať vytúžený dôchodok, jej do života vstúpila zákerná choroba. Pani Mária Kavická je od roku 1998 onkologický pacient. „Za dvadsať rokov bola štyrikrát na operácii. Už takmer nemá hrubé črevo,“ opísal nám stručne jej manžel, čo všetko musela pani Mária podstúpiť za posledné roky. Pre jej zdravotný stav merajú dvakrát do mesiaca viac ako dvojhodinovú cestu z okolia Partizánskeho do Národného onkologického ústavu v Bratislave. Pani Márii odoberú krv a podľa toho, koľko má v krvi takzvaných onkomarkerov, jej predpíšu liečbu. „Aj chemoterapiu brala. Aj ožarovanie po prvých operáciách. Potom už na ožarovanie nechodila. Teraz na chemoterapiu chodieva permanentne. Ale už to prestalo účinkovať, tak jej lekárka predpísala tento liek a nastali spory,“ ukázal nám pán Kavický pri stretnutí škatuľku z lieku Lonsurf, ktorý manželke očividne pomáha. Na druhej strane, cena zaň je neprimerane vysoká. Drahé lieky pacientka užívala aj v minulosti, vždy jej ich úhradu poisťovňa bez problémov schválila. Od konca minulého roka sa však situácia zmenila a za novopredpísaný liek musia platiť plnú sumu, teda 1 789 eur. „Manželka užíva liek dvakrát denne, každý mesiac to musíme zaplatiť. Nie je to jednoduché. Keby som nemal kamarátov, tak neviem. Aj synovia niečo pomôžu. Dá sa to nejako, ale nejde to donekonečna,“ vysvetlil nám pán Kavický, ako sa pasujú s neúnosnou cenou lieku. S manželkou, s ktorou sú spolu 53 rokov, poberajú spoločne dôchodok vo výške 1 008 eur. Obaja pritom celý život poctivo pracovali. „Ona má nádory na pečeni, tie sa nerozširujú, ale toto by malo zabrať aj na pľúca, kde sa rozširujú. To je všestranný liek. Má účinky na rakovinu všeobecne,“ dodal pán Kavický dôvody, prečo sa napriek vysokej cene snaží zohnať prostriedky na kúpu tohto podľa neho účinného medikamentu.

Za poistenie nesúhlas

Výška sumy a pocity krivdy pri platbách za lieky mu však nedávali spávať a rozhodol sa osloviť všetkých kompetentných. Ako prvú písomne oslovil Všeobecnú zdravotnú poisťovňu v domnienke, že jeho argumentom - ako napríklad zlepšenie zdravotného stavu manželky - vyhovejú. V opätovných odpovediach na listy pána Kavického sa však opakovalo najmä jedno slovo - nesúhlas. Poisťovňa sa obhajovala tým, že liek nie je uvedený v aktuálne platnom zozname kategorizovaných liekov. Poisťovňa liek nemieni uhrádzať najmä pre skutočnosť, že tým nevzniká nárok na jeho úhradu. Podľa poisťovne liek nepredstavuje jedinú terapeutickú alternatívu. S tým však pán Kavický nesúhlasí, pretože jeho manželku chemoterapiou liečili niekoľko rokov a keďže výsledky testov sa zhoršovali, oficiálne jej predpísali liek Lonsurf. S touto argumentáciou sa obrátil na generálne riaditeľstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré mu takisto v odpovedi na jeho žiadosť nevyhovelo. Keďže ide o štátnu poisťovňu, ďalším osloveným bol v januári tohto roku vtedajší predseda vlády Robert Fico. „Som presvedčený, vážený pán premiér, že žiadam od poisťovne pre manželku len to, na čo sme celý aktívny život prispievali,“ uviedol v liste premiérovi nespokojný manžel onkologickej pacientky. Úrad vlády v odpovedi uviedol, že nie je oprávnený vybavovať žiadosti ohľadne úhrady liekov, respektíve zasahovať do právomocí zdravotnej poisťovne. Nie je ani oprávnený vyjadrovať sa k stanovenej výške ceny liekov. List preto postúpil predsedovi dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ten v zamietavom stanovisku opäť zopakoval predošlé dôvody poisťovne, kde navyše uviedol, že ministerstvo zdravotníctva liek nezaradilo do zoznamu kategorizovaných liekov z dôvodu „neakceptovateľného farmako-ekonomického rozboru“.

Lacnejšie v Česku

V apríli sa ozval úradom pán Kavický znovu. Tentoraz však kontaktoval novú ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú nielen pre pretrvávajúci stav, ale aj pre niečo rovnako závažné. „Lieky sme vždy kupovali v lekárni Národného onkologického ústavu. Teraz v apríli 2018 však liek v ich lekárni nemali, po krátkom telefonovaní som ho objednal v Česku. Ten istý liek mi však predali za 1 272 eur,“ nechápavo krútil hlavou pán Kavický, ktorý k tejto veci žiadal vysvetlenie od ministerstva, ako je možné, že lekáreň na Slovensku účtuje svojmu zákazníkovi za účinný liek o 500 eur viac. V odôvodnení zaslalo ministerstvo pánovi Kavickému odpoveď, že daná verejná lekáreň v priestoroch Národného onkologického ústavu vydáva lieky a ďalšie zdravotnícke pomôcky na zá­klade objednávky poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo zdravotnej poisťovne. So žiadosťou o vysvetlenie aktuálneho stavu sme sa obrátili na ministerstvo tiež. „Liek nebol zaradený do zoznamu kategorizovaných liekov z dôvodu, že nebol vyhodnotený ako nákladovo efektívny,“ potvrdila nám predošlé odpovede pánovi Kavickému hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Liek má však od apríla 2018 úradne určenú cenu a podľa nej postupuje aj lekárnik. Úradne určená cena lieku by mala preto predstavovať sumu 1 525,53 eura. Zvyšok tvorí marža obchodníka a lekárne spolu s 10-percentnou DPH. „Pri určovaní ceny v Českej republike sa postupuje v zmysle zákonov, ktoré platia v danej krajine,“ vysvetlila hovorkyňa rozdiel 500 eur v cene lieku v susednom Česku a na Slovensku. Slovenské zákony sú pritom pre lekárne určujúce. „Cenotvorba liekov nie je v kompetencii jednotlivých lekární, tie sa riadia príslušnou legislatívou,“ vysvetlila nám cenu lieku vo verejnej lekárni Národného onkologického ústavu hovorkyňa zariadenia Martina Šoltésová. Syn pána Kavického navyše zistil, že cena lieku je nižšia aj v Rakúsku a v Nemecku. Pretože sa pohybuje v blízkosti českej lekárne, rozhodol sa kupovať ho tam. „Ide hlavne o princíp, preto posielam list aj súčasnému premiérovi. Ako je vôbec možné, že sú takéto rozdiely?“ netajil rozhorčenie inak pokojný manžel, ktorý pred našimi očami podpísal list adresovaný predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.