Do svojho životopisu si už dnes môžu zapísať, že sa narodili, keď zúrila koronakríza. Malá Alžbetka a Miško prišli na svet predčasne v polovici apríla, o to väčšiu radosť z nich rodičia majú. V čase, keď medzi ľuďmi vládla skôr beznádej a strach, manželia Dubajovci začali žiť svoj dlhoročný sen. Nebola to však ľahká cesta a nebyť možnosti umelého oplodnenia, nemusela sa zrealizovať vôbec.

Na šestnásty pokus

Počas našej návštevy sa manželia nebránili hovoriť o tom, ako ich deti prišli na svet. Že sú to, ľudovo povedané, „skúmavkové deti“. „Sme spolu osem rokov. Áno sme si povedali pred štyrmi rokmi. Priestupný rok pre nás vždy niečo znamená, v našom živote sa vždy niečo udialo,“ vysvetlil nám Michal, držiac malého Miška na rukách. Manželia sa spoznali na pracovisku. Obaja boli zamestnaní v jednej z bratislavských mliekarní - Monika ako kontrolórka kvality, Michal mal na starosti expedíciu.

„Najskôr mi hovoril, že si ma nevezme, ak nebudeme mať dieťa. Nedarilo sa mi otehotnieť, ale beztak si ma zobral,“spomína Monika na začiatky vzťahu s Michalom. „Veľmi sme túžili mať dieťa. Bojovali sme s tým dlhých sedem rokov,“ dodala. Ako to už býva u novomanželov, neustále čelili otázkam, kedy príde na svet bábätko. Nehanbili sa blízkym priznať, že sa im nedarí. V rámci asistovanej reprodukcie skúsili všetko, čo sa aktuálne ponúkalo. Či už v Bratislave, alebo v susednom Česku.

„Keď sme začínali, tak som bola jedna z najmladších pacientok,“ uviedla ďalej Monika, ktorá má za sebou štrnásť neúspešných pokusov otehotnieť. V roku 2018, keď už vyzeralo všetko stratené, dostala odporúčanie na kliniku Repromedica. Ešte predtým podstúpila operáciu na Antolskej v Bratislave a po troch mesiacoch od zákroku otehotnela. V šiestom týždni však potratila. „Bol to spontánny potrat, ale zároveň náznak, že niečo sa ujalo,“ dodala. Manželia si napriek neúspechu dali poradiť.„Keď sme prišli do kliniky, poslali nás na imunológiu aj k hematológovi. Malo to úplne iný priebeh ako v predošlých zariadeniach,“uviedol Michal. Posledný, šestnásty pokus napokon vyšiel.

Predčasne, ale šťastne

Keď sa Monika dozvedela o tom, že je opäť tehotná, bola opatrná. „Stále mi to nedochádzalo. Absolútne. Muž bol už v štádiu, že plakal od radosti. Ale ja som to brala tak, že ešte chvíľočku počkám,“opisovala prvé dojmy z tehotenstva Monika. Budúca matka sa zdržala emócií aj po prvom ultrazvuku, keď všetci blízki netajili nadšenie. Opäť som si hovorila, že ešte vyčkám. Až vo chvíli, keď som ich mala oboch na rukách, až vtedy som bola naozaj šťastná,“povedala Monika, podľa ktorej boli dvojičky snom jej muža. „Ja som sa len bála, nech to nie sú dvaja chlapci,“ povedala nám s úsmevom.

Deti sa pritom narodili v čase najväčších obmedzení v rámci nemocničnej starostlivosti. „Keď som šla do pôrodnice, musela som pri vstupe vypisovať papier. Nemohol ma navštíviť manžel a rovnako nemohol vidieť detičky,“uviedla. Pôrod bol naplánovaný na 6. mája, ale deti sa narodili o mesiac skôr, v 35. týždni. Preto strávili určitý čas aj na jednotke intenzívnej starostlivosti. Malý Miško jeden deň a Alžbetka necelý týždeň.

Finančne celé obdobie pokusov otehotnieť manželia Dubajovci ani nerátajú. S nadhľadom a žartom uviedli, že cena jedného nového auta bola málo. „Keď človek dieťa chce, tak si ,odtrhne od úst‘. Upadali sme aj do beznádeje. Ale treba sa postaviť a ísť ďalej,“uviedol Michal. Manželia sú vďační aj za prístup kliniky, ktorá ich neustále povzbudzovala. „Odporučili by sme rodičom, ktorí majú podobný problém, trpezlivosť, vôľu a nebáť sa ísť do toho. Nie je hanba to priznať, treba prísť na kliniku a povedať, aký máte problém. Ak vedia, tak určite pomôžu,“ odpovedal Michal na otázku, čo by odporučil manželom s podobnými problémami. „Je to celé psychicky náročné, ale keď vidím týchto našich drobcov, neľutujem nič, čo som musela podstúpiť,“povedala nám na záver šťastná matka.

Rozkošné FOTO vytúžených detí Alžbetky a  Miška v GALÉRII