Asgardia je pojem odvodený zo severskej mytológie. Označuje raj, respektíve sídlo nestarnúcich bohov, nachádzajúce sa „nad Zemou“, kam sa mohli po smrti dostať všetci spravodliví ľudia a žiť tam spolu s nimi. Tento názov ožil aj v sci-fi, Asgardi boli veľmi vyspelá fiktívna mimozemská rasa, ktorá sa objavila v kultovom seriáli Hviezdna brána.

V mene poznania

Zakladatelia súčasnej Asgardie evidentne čerpali pri výbere názvu pre svoj „mimozemský štát“ z oboch zdrojov. Nejde pritom o nejakých samozvaných mesiášov, ale o serióznych vedcov. Otcom myšlienky Asgardie je totiž Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vesmírnu vedu a zakladateľ výskumného centra AIRC (Aerospace International Research Center). Spolu s ním sa na jej vzniku podieľalo ešte niekoľko „otcov zakladateľov“, konkrétne vedcov z USA, Kanady, Ruska a niekoľkých ďalších krajín.

O čo im vlastne ide? Skutočne chcú vytvoriť prvý vesmírny národ a požiadať OSN o jeho oficiálne uznanie. V podstate chcú založiť utopickú spoločnosť sídliacu vo vesmíre, ktorá by sa riadila vlastnými pravidlami, rešpektovala by osobnú individualitu každého svojho člena a jej základným poslaním by bolo rozvíjať ľudské poznanie a vedu tak, aby pomáhali zlepšovať život všetkých občanov Asgardie. Vesmírne občianstvo by im malo umožniť rozvíjať ho bez pozemských spoločenských a legislatívnych obmedzení.

Spomienka na Sputnik

Samozrejme, nebolo by to nič platné, ak by Asgarďania naďalej museli zostávať na Zemi a boli obmedzení pravidlami a zákonmi krajiny, v ktorej práve žijú. Aj preto je jedným z ich hlavných cieľov vybudovať vesmírnu kolóniu. A myslia to celkom vážne, svoj prvý satelit by totiž, podľa slov Igora Ashurbeyliho, chceli vypustiť už v najbližších dvoch rokoch.

Sputnik 1: Asgardia si chce 60. výročie jeho vypustenia pripomenúť tým, že na orbitu vyšle vlastný satelit. Foto: Archív

Chcú tak zároveň pripomenúť vypustenie vôbec prvého satelitu, ktorý sa dostal na obežnú dráhu. Stal sa ním Sputnik 1 a na orbitu ho vypustili 4. októbra 1957. Bola to malá 60-centimetrová guľa, ktorá de facto nerobila nič iné, než vysielala na Zem rádiový signál.

Takýchto viac či menej utopických projektov, samozrejme, existuje viac. K najznámejším - a najutopickejším - patrí projekt základne združenia Mars One. Zastrešuje ho nezisková organizácia, ktorá pracuje na vytvorení trvalej základne. Tá by bola prvým krokom na ceste k ekonomickému využívaniu planéty.

V roku 2025 by mala byť základňa pripravená na prijatie astronautov. Tí však nebudú mať šancu vrátiť sa na Zem, stanú sa prvými osadníkmi. Sfunkčnené by mali byť systémy na tvorbu a recykláciu vody a dýchateľného vzduchu. Prví astronauti by mali na základni pristáť v roku 2027 a sprevádzkovať ju. Ďalší by ich mali nasledovať o dva roky.

Toroidy, sféry a prstence

V NASA už pred niekoľkými desaťročiami uvažovali o cylindrických kolóniách s jedným veľkým centrálnym telesom a množstvom menších. Cylindrický tvar má napríklad projekt vesmírnej kolónie Kalpana One z roku 1990. Žilo by v nej asi 5-tisíc ľudí. Druhým preferovaným tvarom sú toroidy. V nich by centrálne teleso obklopoval mohutný dutý prstenec, v ktorom by žili ľudia.

Známym projektom toroidnej kolónie je Stanford Torus z roku 1975, určený približne pre 10-tisíc ľudí. Popularite medzi „vesmírnymi architektmi“ sa tešia aj sférické kolónie. Prvú opísal už takmer pred sto rokmi írsky fyzik John Desmond Bernal a odvtedy sa podobné projekty označujú Bernalove sféry. Jednou z najznámejších vízií je vesmírna kolónia Gerarda K. O’Neilla, nazvaná Island One, určená pre 20- až 30-tisíc obyvateľov.

Stanford Torus: Jeden z najznámejších projektov vesmírnej kolónie, určený približne pre 20- až 30-tisíc ľudí. Foto: Donald E. Davis

Vyzerá to možno zvláštne, ale pravda je, že ponuka občianstva v Asgardii už za prvých 40 hodín oslovila viac než stotisíc ľudí a v čase písania tohto článku sa počet obyvateľov Asgardie blížil k pol miliónu. Požiadavky na nových obyvateľov nie sú prehnané - stačí vek nad 18 rokov a e-mailová adresa.

Financovanie

Ak sa predstavitelia Asgardie rozhodnú vypustiť malý nanosatelit, nemusí to byť vôbec drahé. Je to záležitosť rádovo desaťtisícov dolárov. Ak by však chceli vypustiť veľký satelit, je to už iná káva. Pri použití rakety Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX sa účet môže vyšplhať vysoko nad 60 miliónov dolárov. Kto a ako bude celý projekt financovať, nie je zatiaľ vôbec jasné.

Jednou z iniciatív, ktorá by mohla potenciálnych sponzorov nalákať, je vybudovať okolo Zeme ochranný štít, ktorý by planétu mal chrániť pred nebezpečenstvom prichádzajúcim z kozmu - slnečnými búrkami, meteormi a vesmírnym odpadom. Uvidíme, či sa dá niekto nalákať a ako sa utopickej vesmírnej komunite bude dariť v najbližších rokoch. Prvou veľkou skúškou jej životaschopnosti by malo byť onedlho avizované vypustenie satelitu.