Tip na článok
Každých 45 minút zomrie na Slovensku na následky mozgovej príhody alebo infarktu jeden človek do 70 rokov. Zbytočne.

Zachránia tisícky životov: V Bratislave otvorili nové centrum pre liečbu mozgových príhod a infarktu

Janka Fialová

Každých 45 minút zomrie na Slovensku na následky mozgovej príhody alebo infarktu jeden človek do 70 rokov. Zbytočne.

Galéria k článku (16 fotografií )
Na pôde bratislavskej nemocnice ProCare Medissimo otvorili nové Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, CINRE
Na pôde bratislavskej nemocnice ProCare Medissimo otvorili nové Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, CINRE
Na pôde bratislavskej nemocnice ProCare Medissimo otvorili nové Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, CINRE

Európska komisia našej krajine napočítala celkovo 11-tisíc odvrátiteľných úmrtí ročne. Keby bola adekvátna liečba v týchto prípadoch poskytnutá včas, štatistiky sú pozitívnejšie. Centrá, ktoré sa špecializujú práve na tieto problémy, na Slovensku chýbajú.

Nová nádej

Na pôde bratislavskej nemocnice ProCare Medissimo otvorili nové Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, CINRE. "Pre nemocnicu ProCare Medissimo je to obrovská zmena. Pracovisko CINRE jej prinieslo akútne medicínske výkony na úrovni koncového pracoviska. Sme radi, že sme boli schopní vytvoriť také podmienky, vďaka ktorým bude neurologická a kardiovaskulárna liečba dostupná pre oveľa viac pacientov z celého Slovenska," uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia MUDr. Vladimír Dvorový.

Jednou z pacientiek, ktorá úspešne v CINRE absolvovala život zachraňujúci zákrok, je aj 61-ročná Mária Hajdenová zo Šurian. Vášnivú turistku do Medissima vo vážnom stave priviezli v apríli s prasknutou a zakrvácanou aneuryzmou z novozámockej nemocnice. „Už keď ma prijímali, cítila som sa ako v inom svete. Prekvapila má ľudskosť a ochota sestier aj lekárov, čisté, moderné a tiché prostredie, kde som si dokázala oddýchnuť. Pracovisko je zároveň výborne vybavené, strava je chutná a personál sa správa milo nielen k pacientom, ale aj k sebe navzájom. Je výborné, že takéto kvalitné pracovisko existuje, že sa zaň nedopláca a je dostupné pre bežných ľudí,“ zhodnotila svoj štvordňový pobyt pani Mária. Tím odborníkov pacientku akútne ošetril a zachránil jej tak život. Na jeseň tak pani Mária môže pokračovať vo svojich potulkách svetom a chystá sa na turistiku do španielskej Andalúzie.

Špičkoví odborníci a najmodernejšie technológie

Prevádzka moderného medicínskeho zariadenia funguje len pár týždňov, jej opodstatnenosť sa však preukázala okamžite. "Náš tím uskutočnil od decembra až 240 miniinvazívnych operácií na mozgových cievach, čo je najviac na Slovensku. Zo všetkých slovenských pracovísk, ktoré poskytujú takéto výkony, sme práve u nás hospitalizovali a operovali najviac akútnych stavov," zhodnotil medicínsky riaditeľ CINRE a špičkový intervenčný rádiológ MUDr. Ivan Vulev.

Ďalší z tímu, primár intervenčnej kardiológie, MUDr. Ladislav Groch je špecialista, ktorý prišiel na Slovensko z Brna. Viac ako desať rokov pôsobil aj v Bulharsku, kde so svojím tímom otvoril tri centrá zamerané na intervenčnú kardiológiu. Pripomína, že na výkony, na ktoré sa v Českej republike čaká dva týždne, je na Slovensku čakacia doba šesť až deväť mesiacov.„V Českej republike dnes na jedno centrum pripadá asi 450-tisíc a v Bulharsku dokonca 250-tisíc obyvateľov. Na Slovensku je to až 980-tisíc obyvateľov. Samotná Praha mala dosiaľ viac centier ako celé Slovensko spolu,“ podotýka.

Sedemnásť párov očí odborníkov, atestovaných špecialistov so skúsenosťami z domácich aj zahraničných kliník vedie rádiológ MUDr. Ivan Vulev. Súčasťou tímu je aj päť špičkových českých kardiológov z Brna. Primárom intervenčnej kardiológie je MUDr. Ladislav Groch, primárom neurológie MUDr. Martin Kucharík.

Skúsenosti pre nemocnicu na Boroch

Nemocnica ProCare Medissimo sa za posledné mesiace výrazne reprofilovala. V nemocnici sa dobudovali oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, neurológie, a postupne sa vytvára aj oddelenie neurochirurgie. „Multiodborová spolupráca medzi nemocnicou a pracoviskom CINRE zvyšuje kvalitu a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov. Poskytovanie najnáročnejších výkonov prináša sieti ProCare a Svet zdravia cenné skúsenosti pri príprave nemocnice novej generácie na bratislavských Boroch,“ dodal Dvorový.

VIDEO Plus 7 Dní