Priviesť na svet nový život je ten najdeštruktívnejší úder pre životné prostredie, ktorý mu dokážeme uštedriť, tvrdí nová švédska štúdia.

Európske veľmoci vedú politici bez potomkov. Je to symbol vymierania Európy či len normálny trend?

Menej detí, menej CO2

Recyklovanie, pranie bielizne na tridsiatke, prechod na energeticky úsporné žiarovky, to všetko sú spôsoby, ako pomôcť nášmu životnému prostrediu, uvádza výsledky štúdie Daily Mail. Ale ak chcete našu planétu zachrániť, najlepším spôsobom je podľa štúdie švédskej univerzity v Lunde, nemať deti.

Americká herečka Tori Spelling (44) porodila v marci už svoje piate dieťa. Podľa vedcov by však rodičia spravili planéte služby, keby sa zastavili pri dvoch potomkoch.
Zdroj: Instagram

Na základe aktuálnych emisných kvót, by sa bez detí znížila uhlíková stopa jedinca žijúceho v rozvinutých krajinách v priemere o 58,6 ton oxidu uhličitého ročne. Čo je najviac v porovnaní s ďalšími aktivitami, ktoré môžete pre záchranu Zeme urobiť.

Bič na nezodpovedných rodičov: Za nútenie detí do vegánstva by mohli byť dva roky basy

„Americká rodina, ktorá sa rozhodne mať o jedno dieťa menej, pomôže znížiť emisie rovnako ako 684 mladistvých, ktorí budú po zvyšok života všetko dôkladne recyklovať,“ cituje zo štúdie portál iopscience.iop.org, ktorý ju kompletne zverejnil. Ako však odborníci podotýkajú, mať len obmedzený počet potomkov, vám žiadna vláda západného sveta neporadí. Veď si len pomyslite, čo by to urobilo napríklad s dôchodkovým systémom?

Nejazdite autom a jedzte zeleninu

Ak sa potomstva nechcete vzdať, prestaňte jesť mäso, nemajte auto a menej lietajte. To sú totiž podľa štúdie ďalšie tri hlavné spôsoby ako znížiť množstvo oxidu uhličitého v prostredí.

„Zistili sme, že sú štyri kroky, ako podstatne znížiť uhlíkovú stopu jednotlivca: Jesť stravu rastlinného pôvodu, vyhýbať sa leteckej doprave, nemať auto a mať menšiu rodinu,“ hovorí vedúci štúdie Seth Wynes, inak bezdetný odborník.

Nerobte z detí malých tyranov! Do módy sa vracia výchova starej školy

Dodal, že tieto opatrenia majú oveľa väčší potenciál znížiť emisie, než bežne propagované vládne stratégie. Z analýzy 39 štúdií a vládnych správ ohľadne individuálnych možností životného štýlu, ktoré vedú k znižovaniu úrovne CO2 v ovzduší, vládou odporúčané zelené aktivity, ako recyklácia, či prechod na úsporné žiarovky, len málo znižujú emisie.

Nemať vôbec je dobrá voľba, nielen pre vaše zdravie, ale aj pre našu Zem. Výrazne tak znížite skleníkové plyny.
Zdroj: Daniel Krnáč

Napríklad, recyklácia je štyrikrát menej účinná pri znižovaní skleníkových plynov ako konzumácia rastlinnej stravy, úsporné žiarovky, sú osemkrát menej účinné. Keby sme žili bez auta, ušetrili by sme 2,4 ton CO2 ročne, jedením stravy na rastlinnej báze zas 0,8 tony.

Počuli ste už o prirodzenom cisárskom reze? Dieťa sa pri ňom porodí samo!

Stopka pre mnohopočetné rodiny?

Pri vypočítaní dopadu narodenia dieťaťa na životné prostredie, vedci zohľadnili aj potenciálnych budúcich potomkov. „Zastavte sa pri dvoch deťoch,“ odkázal rodičom sir David Attenborough, britský patrón boja proti znečisťovaniu.

Podľa Parížskej klimatickej dohody má každý na planéte znížiť svoju uhlíkovú stopu na dve tony CO2 ročne, a to do roku 2050, čo znamená obmedzenie globálneho otepľovania o dva stupne Celzia.