Tip na článok
Lieky na mieru: Každý tretí pacientv v Memorial Sloan Kettering sa vďaka analýze genómu nádoru liečil lepšie

Začína existovať šanca, že lekári skutočne rakovinu porazia. O liečbe rozhodne pokazený gén nádoru

Zoberú vám nádor, zanalyzujú jeho gén a budete užívať liek šitý priamo pre vás. Takto budú liečiť onkológovia pacientov o pár rokov. Vďaka genetickému vyšetreniu vzorky nádoru teraz lekári dokázali lepšie liečiť viac ako tretinu onkologických pacientov v Amerike. Ako z toho vyťaží pacient na Slovensku?

Galéria k článku (3 fotografie )
Genetika: Raz nám analýza DNA nádoru prinesie liek na mieru
Top onkologický ústav sveta: V tejto nemocnici sa deje viac ako 800 klinických štúdií rakoviny
Výsledky sa dostanú k ľuďom: Nemocnica sa rozhodla so vzorkami nádorov od 10 tisíc pacientov podeliť s výskumnými tímami sveta

Vedia, ako liečiť pacientov s rakovinou lepšie

Mercedesom medzi onkologickými nemocnicami sveta je Memorial Sloan Kettering Cancer center v New Yorku. Okrem liečby pacientov investujú milóny dolárov do výskumu liečby rakoviny. Aktuálne robia viac ako osemsto klinických štúdií. Disponujú aj prístrojom, ktorý dokáže analyzovať genetickú informáciu v nádore a hľadať tak pre pacientov tú najlepšiu liečbu. Nemocnica urobila analýzu desať tisíc tumorov, ktoré sa vyskytujú v populácii bežne, aj výnimočne. Prišli s výsledkami, ktoré raz zmenia liečbu rakoviny aj u nás, na Slovensku!

Každý tretí dostal lepšiu liečbu

Pacienti urobili dobre, keď súhlasili s tým, že nemocnica vyšetrí genetické zmeny ich nádoru. Jednalo sa o bežné, ale aj raritné druhy onkologickej choroby. Jeden z troch chorých sa vďaka štúdii dostal k cielenej liečbe. 37 percent pacientov malo minimálne jednu genetickú mutáciu, ktorá im zabezpečila liečbu šitú na mieru. 11 percent chorých sa vďaka vyšetreniu rýchlejšie dostalo do klinickej štúdie na inovatívny liek, ktorá cielene zaberie na genetickú zmenu ich nádoru. Ďalši pacienti zas zistili, že im z rakoviny lepšie pomôže imunoterapia.

V Európe prístroj zatiaľ nemáme

Smutné je, že Memorial Sloan Kettering si svoj prístroj stráži a vyšetrenie môže podstúpiť len ich pacient a nie človek liečený v inej nemocnici. Ale dobrá správa z toho vyplýva aj pre nás. Američania sa rozhodli, že vzorky nádorov aj s genetickou analýzou posunú výskumným tímom na celom svete, čo veľmi urýchli výskum rakoviny a čoskoro bude zrejme viesť k tomu, že nás lekári budú zachraňovať liekmi, ktoré dokážu odpovedať na genetickú zmenu nádorovej bunky.

Ako sa lieči rakovina dnes

Zabíjame všetky bunky

1. chemoterapia zlikviduje všetky bunky, ktoré rastú rýchlo, aj tie zdravé

2. imunoterapia podporuje imunitný systém, aby sa prebral k činnosti a lepšie bojoval s rakovinou

3. rádioterapia zabíja všetky bunky, ktoré zasiahne žiarenie

4. cielená liečba nájde bunku na základe jej povrchového znaku- takzvaného antigénu a zabije ju. Aj pri tejto terapii odumierajú aj niektéré zdravé bunky, napríklad bunky srdcového svalu.

Liečba budúcnosti pôjde viac do hĺbky. Keď budeme vedieť, aké genetické zmeny prebiehajú v tumore a ktoré sú pre jeho život významné, dostaneme liek, ktorý ich bude vedieť vypnúť.

VIDEO Plus 7 Dní