Vedia, ako liečiť pacientov s rakovinou lepšie

Mercedesom medzi onkologickými nemocnicami sveta je Memorial Sloan Kettering Cancer center v New Yorku. Okrem liečby pacientov investujú milóny dolárov do výskumu liečby rakoviny. Aktuálne robia viac ako osemsto klinických štúdií. Disponujú aj prístrojom, ktorý dokáže analyzovať genetickú informáciu v nádore a hľadať tak pre pacientov tú najlepšiu liečbu. Nemocnica urobila analýzu desať tisíc tumorov, ktoré sa vyskytujú v populácii bežne, aj výnimočne. Prišli s výsledkami, ktoré raz zmenia liečbu rakoviny aj u nás, na Slovensku!

Každý tretí dostal lepšiu liečbu

Pacienti urobili dobre, keď súhlasili s tým, že nemocnica vyšetrí genetické zmeny ich nádoru. Jednalo sa o bežné, ale aj raritné druhy onkologickej choroby. Jeden z troch chorých sa vďaka štúdii dostal k cielenej liečbe. 37 percent pacientov malo minimálne jednu genetickú mutáciu, ktorá im zabezpečila liečbu šitú na mieru. 11 percent chorých sa vďaka vyšetreniu rýchlejšie dostalo do klinickej štúdie na inovatívny liek, ktorá cielene zaberie na genetickú zmenu ich nádoru. Ďalši pacienti zas zistili, že im z rakoviny lepšie pomôže imunoterapia.

V Európe prístroj zatiaľ nemáme

Smutné je, že Memorial Sloan Kettering si svoj prístroj stráži a vyšetrenie môže podstúpiť len ich pacient a nie človek liečený v inej nemocnici. Ale dobrá správa z toho vyplýva aj pre nás. Američania sa rozhodli, že vzorky nádorov aj s genetickou analýzou posunú výskumným tímom na celom svete, čo veľmi urýchli výskum rakoviny a čoskoro bude zrejme viesť k tomu, že nás lekári budú zachraňovať liekmi, ktoré dokážu odpovedať na genetickú zmenu nádorovej bunky.

Ako sa lieči rakovina dnes

Zabíjame všetky bunky

1. chemoterapia zlikviduje všetky bunky, ktoré rastú rýchlo, aj tie zdravé

2. imunoterapia podporuje imunitný systém, aby sa prebral k činnosti a lepšie bojoval s rakovinou

3. rádioterapia zabíja všetky bunky, ktoré zasiahne žiarenie

4. cielená liečba nájde bunku na základe jej povrchového znaku- takzvaného antigénu a zabije ju. Aj pri tejto terapii odumierajú aj niektéré zdravé bunky, napríklad bunky srdcového svalu.

Liečba budúcnosti pôjde viac do hĺbky. Keď budeme vedieť, aké genetické zmeny prebiehajú v tumore a ktoré sú pre jeho život významné, dostaneme liek, ktorý ich bude vedieť vypnúť.