Vedeli ste napríklad, že ľudský žalúdok, aby si poradil so všetkým, čo človek za deň zje, potrebuje až 1,5 litra žalúdočných štiav? S chlebom si poradí za dve až tri hodiny, ale s tukmi sa hrá 7 až 8 hodín.

Osem gramov - dvadsaťsedem kilometrov

Oči sú menej náročné, tým stačí jeden centiliter denne. Centiliter sĺz. To je dosť, aby celý deň zostali vlhké a aby sme vďaka tomu mohli zatvárať a otvárať viečka. Tým sme však oko nevybavili. Meria iba čosi cez 2,5 centimetra, jeho hmotnosť je 7 - 8 gramov, ale dovidí do vzdialenosti 27 kilometrov.

Keď sme už pri tých šťavách - tušili ste, že potom sa z človeka denne odparí 0,7 litra vody? Keby sa však vyberiete do trópov, rátajte s hotovým odlivom. Štyri litre potu denne. Vráťme sa však späť do našich zemepisných šírok a rátajme. Ak organizmus denne vypotí 0,7 litra tekutín, mesačne je to 21 litrov a za rok až 252 litrov. To znamená, že za svoj život "odparí" 18 až 20-tisíc litrov vody. To je nejakých šesťdesiat váň plných vody.

Dovidí 27 kilometrov
Zdroj: profimedia

Máte ťažké kosti?

Určite ste to už počuli. Keď niekto vidí, čo mu ukazuje váha, vyhlási, že "má ťažké kosti". Hlúposť. Naše kosti nevážia viac než 17 kilogramov. Keď to odrátate od stovky, ešte toho zostane viac než dosť. Mimochodom, dieťa má viac kostí než dospelý - asi tristo. Po čase však atrofujú, takže dospelý človek ich má "len" 198 až 214. Prečo taký rozdiel? Niektorí boli v rade čakateľov na kosti medzi prvými, keď ešte dávali všetky kosti a kostičky chrbtice.

Z tých sto kilogramov živej váhy môžete ešte odrátať 40 percent na svalstvo. Najväčší sval má človek - na zadku. Najmenší sa volá stapedius a nájdete ho v uchu. Meria 1,27 milimetra. Na hlave máme 570 svalov a svalíkov, na rukách asi sto, ďalších sto na nohách. Aby sme urobili grimasu, musíme využiť všetkých šestnásť tvárových svalov.

Päťtisíc nechtov za život

Nechty? Denne nám vyrastú o 0,15 milimetra. Mesačne je to 4,5 milimetra. To znamená, že za tri mesiace sa nám obnovia celé. Ktosi vyrátal, že za rok "spotrebujeme" 65 nechtov a za život až 5 000 nechtov. Nechty rastú rýchlejšie cez deň než v noci, ráno než večer, rýchlejšie za daždivých dní než v období sucha. Najrýchlejšie rastú na prostredníku a prstenníku, najpomalšie na palci. Apropo, nechty na rukách rastú dvakrát rýchlejšie než nechty na nohách.

Zalapali ste po dychu? Každú hodinu sa človek nadýchne až 500 ráz! Závisí to však od veku. Malé dieťa vdychuje 35 krát za minútu, puberťák 20 ráz a dospelý človek 15 krát. Ešte trocha matematiky: ročne sa nadýchneme asi 9 miliónov ráz.

Netrhajte si vlasy! Veď narastú iba o 0,35 milimetra denne, to jest asi 12 centimetrov ročne. Mužský vlas pritom žije iba tri roky, kým ženský až desať. Z toho sa dá vyrátať, že na hlave sa človeku počas života vystriedajú 1 až 3 milióny vlasov. Plešatí sú výnimka.