Potrebné sú ďalšie výskumy, ale čínsky vedci sa zhodujú, že ide o záhadný vírus, ktorý nakazil v takmer 10 miliónovom meste Wuhan v strede Číny 59 ľudí. Na pozore sa majú aj okolité krajiny, zatiaľ sa hovorí o neidentifikovateľnom zápale pľúc.

Panika z hrozby

Ako informuje denník New York Times, výskyt vírusu vyvolal obavy zo smrteľnej epidémie, ktorá v regióne prepukla pred 17 rokmi. Zatiaľ nie je dávaný do súvislosti so žiadnymi úmrtiami. Zdravotníci v Číne a v okolitých krajinách však vírus pozorne sledujú, aby sa zabezpečilo, že sa z ohniska nákazy nevyvinie niečo závažnejšie.

Čínske médiá informovali, že vírus spôsobil v regióne značnú paniku. Nákaza patrí podľa vedcov do čeľade takzvaných coronavírusov, ktoré infikujú zvieratá a ľudí. Niektoré spôsobujú iba príznaky známe ako bežné prechladnutie.

Výskyt vírusu vyvolal paniku najmä v súvislosti s vypuknutím akútneho respiračného syndrómu, známeho ako SARS v roku 2003. Ten sa v tom čase rozšíril z južnej Číny a nakazil tritisíc ľudí, pričom mal na svedomí takmer osemsto životov.

Tajnosti úradov

Napriek tomu, že za skoré identifikovanie novej nákazy, pochválila čínske úrady aj Svetová zdravotnícka organizácia, stále zostáva v súvislosti s vírusom mnoho otázok nezodpovedaných. Hoci sa podľa New York Times zdá, že sa vírus na ľudí prenáša prostredníctvom zvierat, čínska vláda neuviedla, ktoré zvieratá to sú. Rovnako nezverejnila podrobnosti ako sú inkubačná doba alebo vek a pohlavie pacientov.

V Honkongu zaznamenali osem ľudí s horúčkou, ktorí sa nedávno vrátili z mesta Wuhan. Rovnako v Južnej Kórei uložili v nemocnici do karantény čínsku ženu, u ktorej zaznamenali zápal pľúc. Žena absolvovala výlet do niekoľkých miest v Číne, medzi nimi bol aj Wuhan. Takisto bolo hospitalizované v Singapure čínske dievčatko so zápalom pľúc, rovnako po tom, čo prišlo z mesta Wuhan. Lekári neskôr identifikovali u dieťaťa bežné vírusové ochorenie.