Bolesť na hrudi, búšenie srdca, kolísavý tlak, problémy so spánkom. To je daň, ktorú podstupuje Jana vždy, ak neužije svoj liek. Mladá žena, ako nám prezradila, si takéto dôsledky liečby svojich psychických problémov nepredstavovala. Rovnako čulá babička, ktorá užíva liečivo proti bolesti, si svoj každodenný život bez neho nedokáže predstaviť. Podľa jej príbuzných tomu nasvedčujú desivé abstinenčné stavy. Napriek tomu, že štát nevidí dôvod na paniku, odborníci varujú pred nárastom pacientov v centrách na liečbu drogových závislostí. Paradoxne ich tam priviedli lieky od lekára.

Na „odvykačke“

V prípade 44-ročnej Jany, recepčnej v hoteli, ktorej skutočnú identitu máme v redakcii, bola na počiatku jej súčasných problémov liečba panickej poruchy. Ide o opakované stavy veľmi intenzívnej úzkosti, ktoré prichádzajú bez zjavnej príčiny. Okrem telesných príznakov, ako je potenie, triaška či ťažkosti s dýchaním, sa človeku s panickou poruchou môžu dostaviť závraty, mdloby alebo sa im točí hlava. Jana preto vyhľadala odbornú pomoc, ktorá spočívala v užívaní lieku patriaceho do skupiny takzvaných benzodiazepínov. Ide o psychoaktívne látky, ktoré vyvolávajú sedatívne až hypnotické účinky.

„Na začiatku som cítila úľavu po užití, teraz už je to len zvyk. Skúšala som liek vysadiť, ale bolo mi veľmi zle. Začalo mi búšiť srdce, kolísať tlak. Mala som tlak na hrudi, bolela ma hlava, nemohla som dobre spať,“posťažovala sa nám Jana, ktorá liek užíva rozdelený na tri časti trikrát denne. „Môj zdravotný stav momentálne neovplyvňuje, pretože je kolísavý. Jeden deň mi je úplne v pohode a druhý cítim slabosť,“ priznáva.

Aj preto sa rozhodla pred pár rokmi absolvovať odvykanie vo Veľkom Záluží. Abstinenčné príznaky u nej trvali asi dva týždne. „Odvykačka“ zabrala a po užívaní menej zaťažujúceho lieku na úzkosti nebrala Jana dva roky žiadne liečivá.

„Potom som prežila traumu v podobe náhleho úmrtia blízkeho človeka a príznaky panickej poruchy sa mi vrátili. Lekárka mi znovu predpísala tento liek napriek tomu, že vedela o mojom pobyte vo Veľkom Záluží,“ dodala Jana, ktorá momentálne užíva nízku dávku problémového lieku. „Je to pre mňa obmedzujúce, pretože keď sa stretávam s priateľmi, nemôžem si dať ani pohár vína. Moja pečeň je v poriadku, ale myslím, že len preto, že je dávka nízka. Občas mám pocit, že vinou tohto lieku mávam jemne porušenú koncentráciu,“ konštatovala Jana, ktorá dnes ľutuje vôbec začiatok užívania lieku. „V slovenskom zdravotníctve asi nie je dôležité vyliečiť, ale liečiť,“ povedala nám na záver.

Kvantá liekov: Podľa psychiatra niektorí pacienti závislí od benzodiazepínov sú schopní zjesť denne desiatky tabliet.
Kvantá liekov: Podľa psychiatra niektorí pacienti závislí od benzodiazepínov sú schopní zjesť denne desiatky tabliet.
Zdroj: shutterstock

Podobné problémy závažnejšieho charakteru riešia príbuzní 79-ročnej babičky, ktorá na prvý pohľad vyzerá na svoj vek mimoriadne aktívna. Okrem neustáleho pohybu si však už tridsať rokov pomáha liekom proti bolesti s povzbudzujúcimi účinkami. Ide o dvojzložkový liek, ktorý obsahuje kodeín a morfín.

„Starká máva ťažké abstinenčné stavy, keď tento liek pár dní nemá. Dostavia sa problémy s tlakom, je nervózna a strašne sa jej trasú ruky. Je ako na umretie,“priznáva vnučka, ktorá si neželala byť menovaná. Za liek pritom babička dopláca v lekárni šesť eur.

Jedno balenie jej vydrží štyri dni. Rodina uvažovala aj o hospitalizácii, ale obáva sa, že abstinenčné príznaky by stará mama neprežila, pretože bez lieku je vo veľmi zlom stave.

Denne 60 tabliet

Ako nám potvrdil Pavel Palkovič, psychiater z Centra pre liečbu drogových závislostí, najčastejšie predpisované lieky, s ktorými majú pacienti problémy a prichádzajú do ambulancie, sú lieky zo skupiny benzodiazepínov. Psychiater rovnako spomenul liek, ktorý užíva naša respondentka Jana.

„Tieto lieky sú predpisované na úzkosť, nervozitu, vnútorné napätie a môžu sa užívať maximálne štyri až šesť týždňov. Pri dlhšom užívaní vzniká zvýšená tolerancia, čiže sú potrebné vyššie dávky na dosiahnutie účinnosti lieku,“opísal psychiater.

Často sa podľa neho stáva, že pacient príde do ambulancie a užíva desať a viacej tabliet tohto lieku denne. „Samozrejme, že tu už hovoríme o závislosti, pretože pacient nie je schopný liek vysadiť, niekedy ani redukovať dávku,“uviedol Pavel Palkovič, ktorý má skúsenosti s pacientom, ktorý prišiel do ambulancie a užíval šesťdesiat tabliet denne. „Ak ráno neužil desať tabliet, nevedel ani odísť z domu. Už len pri znížení dávky lieku pacient pociťuje nervozitu, zle spáva, búši mu srdce, je spo­tený. Stáva sa, že pacienti po znížení dávky alebo vysadení benzodiazepínov mávajú epileptické záchvaty,“opísal odborník, ktorý dodal, že liečba je náročná a dlhodobá, pretože počas nej sa znižujú dávky, čo pacienti ťažko zvládajú.

Druhá najčastejšia skupina liekov, ktorá núti ľudí zájsť za odborníkom, sú podľa psychiatra lieky predpisované na poruchy spánku. Aj tu pri dlhšom užívaní vzniká zvýšená tolerancia a je potrebné zvyšovať dávky lieku na zvýšenie účinku.

Nemenej dôležitou skupinou sú pacienti, ktorí užívajú analgetiká zo skupiny opioidov, teda lieky predpisované na chronické bolesti. „V posledných dvoch rokoch sme zaznamenali zvýšený záujem o liečbu závislostí od benzodiazepínov aj hypnotík,“ skonštatoval nelichotivý trend Pavel Palkovič.

Výdavky na lieky rastú podľa ministerstva zdravotníctva primárne na strane priamych platieb od pacienta, kde je hlavným zdrojom nárastu kategória voľnopredajných liekov. „Spotreba psycholeptík, kam patria aj benzodiazepíny, je za ostatných päť rokov podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií konštantná, či už boli vydané na recept, alebo sú voľnopredajné,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva. Poisťovne za tieto lieky podľa ministerstva doplácajú 27 miliónov eur a pacienti osem miliónov eur. 

„Odvykačka“ nepomohla: Pre 44-ročnú recepčnú v hoteli bolo odvykanie vo Veľkom Záluží utrpením. Závislosť sa jej po dvoch rokoch vrátila.
„Odvykačka“ nepomohla: Pre 44-ročnú recepčnú v hoteli bolo odvykanie vo Veľkom Záluží utrpením. Závislosť sa jej po dvoch rokoch vrátila.
Zdroj: Internet

Druhy závislostí od liekov

Psychická závislosť: Je túžba či nutkanie opätovne užiť liek, a to za akúkoľvek cenu, s cieľom dosiahnuť vlastné uspokojenie a navodiť pocit eufórie, úniku od starostí všedných dní a podobne.

Fyzická závislosť: Predstavuje nástup abstinenčných príznakov v dôsledku vynechania dávky. Pri niektorých liekoch však môžu byť natoľko silné, že ohrozujú pacienta na živote, napríklad pri vysadení morfínu hrozí obehové zlyhanie, pri antiepileptikách epileptické záchvaty.

Tolerancia: Je návyk, ktorý vedie k nutnosti zvyšovať dávku na dosiahnutie pôvodného účinku. Znamená to teda, že telo si na liek zvykne natoľko, že pôvodne predpísaná dávka mu už nestačí. 

Analgetiká vedú

Otom, že Slováci radi potláčajú bolesť liekmi, svedčí štatistika. Podľa Slovenskej lekárnickej komory je u nás v zozname desiatich najpredávanejších liekov na prvom mieste analgetikum. Jeho spotreba je 1,4 milióna balení ročne, pričom druhý liek zaostáva o viac než 500-tisíc balení.

„V top 10 liekov vydávaných bez lekárskeho predpisu sú analgetiká na prvom, štvrtom a piatom mieste, pričom prvý má spotrebu dvojnásobnú než druhý. Tieto čísla sú viac-menej stabilné,“ uviedol šéf lekárnikov Ondrej Sukeľ.

Okrem liekov proti bolesti sa u nás ročne spotrebuje necelých osem miliónov balení liekov zo skupiny psycholeptík, z toho je približne štyridsať percent spomínaných benzodiazepínov. „Vzhľadom na existenciu modernejších molekúl a krátkodobú indikáciu týchto liekov možno hovoriť o vysokom čísle,“ skonštatoval Sukeľ.

V rámci celkovej spotreby liekov sa podľa lekárnikov drží už päť rokov na úrovni 150 až 160 miliónov balení v hodnote asi 1,7 miliardy eur. Medziročný nárast je okolo jedného percenta. Šéf lekárnikov však upozorňuje, že chronický užívateľ psychoaktívnych látok by mal byť skôr výnimka, v praxi je to však inak.

„Lekári zohrávajú významnú úlohu, tlak pacientov, ich príbuzných či návyk v rôznych seniorských zariadeniach sú však nezanedbateľné. Z analýzy údajov, ktoré má Slovenská lekárnická komora v rámci projektu Interakcie liekov vyplýva vysoké užívanie dokonca kombinácií benzodiazepínov,“dodal šéf lekárnikov Sukeľ.