​Lekári z Kuby začali v máji školiť slovenských lekárov, ako aplikovať Heberprot pacientom so syndrómom diabetickej nohy. „Pacienti v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave dostanú prvé injekcie v priebehu najbližšieho mesiaca, možno aj skôr,“ povedal docent Emil Martinka, ktorý vedie v Národnom ústave oddelenie diabetológie. Doktor Martinka sa bol o účinkoch lieku presvedčiť aj na Kube a myslí si, že terapia môže pomôcť. „Samozrejme musíme robiť vhodný výber pacientov, chorý nemôže mať napríklad žiadnu onkologickú chorobu, ani jej zvýšené riziko,“ povedal. Liek totiž obsahuje rastový faktor a existujú teoretické obavy toho, že nebudú rásť len tie zdravé bunky.

Zázračný kubánsky liek na diabetickú nohu: Naši pacienti ho už začnú testovať!

Kde sa ním môžete liečiť

Liek mali podávať aj vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ale Bystrica sa tohto privilégia vzdala. Pacientov presmerovala do Ľubochne. Ďalšie dve pracoviská, ktoré majú liek používať sú Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a Univerzitná nemocnica v Bratislave.„Naším cieľom je, aby slovenskí pacienti dostali unikátnu modernú liečbu, ktorá im pri ich zdravotnom probléme môže významne pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav a kvalitu života. Máme záujem o to, aby bola táto liečba poskytnutá čo najširšiemu okruhu pacientov, ktorí splnia indikačné kritériá,“ uviedol medicínsky riaditeľ MZ SR Boris Bánovský.

Čo je Heberprot

Je to inovatívny liek, ktorý stimuluje hojenie tkanív. Používa sa už desať rokov a Kubáncom ho údajne závidia aj Američania. Injekcie znižujú počet amputácií nôh, a oficiálne ich používanie povolilo 25 krajín. Liek dokáže pomerne rýchlo a bezpečne vyliečiť hlboké rany na nohách. Terapia trvá dva mesiace a lekári injekcie rastového faktora pichajú pacientom priamo do rany. Terapiu už absolvovalo viac ako stopäťdesiat tisíc ľudí.

Zázračný kubánsky liek na diabetickú nohu: Naši pacienti ho už začnú testovať!

Každý druhý príde o nohu

Ochorenie „diabetická noha“ má na Slovensku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií viac ako 8-tisíc diabetikov a približne polovica z toho počtu ľudí má amputovanú končatinu alebo jej časť. Podľa odborníkov tento liek zvyšuje šancu na lepšie hojenie rán u pacientov a Slovensko bude prvou krajinou Európskej únie, ktorá ho začne používať. Slovensko sa rozhodlo pre deblokovanie kubánskeho dlhu prostredníctvom lieku Heberprot.