Prebrať sa po operačnom zákroku nie je nič povznášajúce, aj keď pri náročných zákrokoch je človek rád, že vôbec naberie vedomie. Dôchodca, ktorého operovali v nemocnici v Nitre však po prebudení z narkózy mal zrejme chuť upadnúť do mdlôb keď zistil, že mu na operačnej sále operovali zdravé koleno. Nitrianska nemocnica pochybenie priznáva, aj keď zároveň upozorňuje na nepravdivé tvrdenia.

Šok po prebudení

Na prípad z Nitry upozornil webový portál Televízie Markíza, ktorý uviedol, že v nemocnici v Nitre si na operačke pomýlili pacientovo ľavé koleno s pravým. Pacientovi tak operovali nesprávnu nohu. Ako zistil portál, pacienta momentálne bolia obe nohy a nevie poriadne chodiť.

Dôchodca si operáciu nesprávnej nohy všimol po prebudení z narkózy. Ako uvádza portál, hadička mu trčala vraj zo zdravého kolena. Nikto mu však k tomu nepodal vysvetlenie, neskôr sa mu však nemocnica ospravedlňovala. Kvôli operovanému kolenu momentálne navštevuje rehabilitácie a zároveň čaká na operáciu toho „správneho“ kolena.

Nespokojný pacient so svojou skúsenosťou kontaktoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a rovnako podal žalobu na súd. Úrad nám obdržanie podnetu od dôchodcu potvrdil, s tým, že predmetom podnetu je nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť pacientovi vo Fakultnej nemocnici Nitra.

„Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe podnetu vykonáva dohľad u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. O výsledku dohľadu môže úrad informovať až po jeho ukončení,“povedala nám Erika Kováčiková, hovorkyňa Úradu.

Nebola zdravá

K celej veci sa nám vyjadrila aj samotná nemocnica v Nitre, kde k operácii došlo. „Je nám úprimne ľúto vzniknutej situácie, pričom si uvedomujeme svoju zodpovednosť. Okamžite sme prijali opatrenia, aby sa rovnaká situácia nezopakovala,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. Nemocnica podľa hovorkyne rovnako zriadila komisiu pre prešetrenie prípadu, ktorej členom je hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre ortopédiu, aby bola zabezpečená objektivita a nezávislosť. „Na základe našich doterajších zistení namietame uvádzanie nepravdivých informácií, že sa pacientovi operovalo zdravé koleno,“ uviedla ďalej hovorkyňa na margo správ, ktoré prebehli médiami, nakoľko podľa Timkovej aj „nesprávne“ koleno, ktoré v nemocnici operovali bude nutné o pár mesiacov podrobiť zákroku.

Zaujímalo nás aj to ako je možné si v nemocnici pomýliť koleno, ktoré je nutné operovať. „Vzhľadom k tomu, že vo veci prebiehajú uvedené šetrenia, k prípadu sa ďalej nevyjadrujeme,“ povedala nám hovorkyňa na záver.