Experiment ruských vedcov vykonaný tento rok s pomocou družice Bion - M1 potvrdil hypotézu, že život sa na Zem dostal z vesmíru. Podľa serveru newsru.com to oznámil jeden z vedúcich pracovníkov Ruskej akadémie vied Vladimír Syčov.

Prežili prelet atmosférou

Podľa zástupcu riaditeľa Ústavu lekárstva a biológie Syčova jeden kmeň termofilných baktérií existujúcich v prostredí bez kyslíka dokázal vo vesmíre prežiť. Navyše ho dokonca nezahubil návrat na Zem.

"Meteority môžu z vesmírneho priestoru priniesť spóry mikroorganizmov, ktoré môžu prežiť aj vstup do hustých vrstiev atmosféry," vyhlásil vedec na medzinárodnej konferencii, ktorá sa konala na Ruskej akadémii vied.

Živočíšna posádka mala smolu

Rusi vypustili Bion - M1 na obežnú dráhu 19. apríla. Na palube aparátu, ktorý opäť pristál 19. mája, bolo 45 myší, 15 gekónov, osem pieskomilov, slimáky, kolónie rôznych mikroorganizmov, ikier či kolekcia rastlín a semien.

Cieľom experimentu bolo zistiť účinky pobytu vo vesmíre, vrátane kozmického žiarenia, na živé organizmy. Výsledky by mali okrem iného omôcť v príprave dlhodobých pobytov ľudských posádok vo vesmíre, napríklad pri ceste na Mars.

Čítajte viac:

Našli sme mimozemšťanov! Máme dôkazy, tvrdia vedci

Experiment väčšina osadenstva satelitu neprežila, čiastočne vinou zlyhania prístrojov alebo kvôli stresu. S vysokou " úmrtnosťou " ale vedci počítali. Syčov vysvetlil, že mikroorganizmy boli počas experimentu umiestnené v špeciálnom zariadení na vonkajšej strane družice.

Pri vstupe do atmosféry sa potom povrch kozmického prístroja rozpálil až na niekoľko tisíc stupňov.

Jeden kmeň mikroorganizmov napriek tomu dokázal podľa vedca prežiť. Agentúra ITAR - TASS v súvislosti s týmto experimentom napísala, že vedci ho zamýšľajú v budúcom roku zopakovať s použitím družice Foton - 4.