Tip na článok
Problém: Cez odpadové vody sa zvyšky liekov dostávajú do životného prostredia.

Zloženie odpadových vôd naznačuje: Slováci obľubujú lieky aj marihuanu

Môžeme povedať, že z odpadových vôd sa dá zistiť v akom období sa práve nachádzame. Počas zimy a jari je totiž v odpadových vodách zvýšená koncentrácia antibiotík. Cez víkend zas extázy.

Galéria k článku (5 fotografií )
Vedci STU: Overujú niekoľko metód čistenia a dezinfekcie vôd - od vodných rastlín po nanomateriály.
Výzva pre vedcov: Ako odstrániť odolné baktérie z vôd?
Problém: Cez odpadové vody sa zvyšky liekov dostávajú do životného prostredia.

Vedci stoja pred výzvou. Ako odstrániť z odpadových vôd zvyšky liekov, drog, vírusy a baktérie odolné voči antibiotikám. Tie sa do odpadových vôd dostávajú cez kanalizáciu. Tam zas od nás – dávku lieku, ktorú naše telo nespotrebuje, vylúčime. Z vôd však neželané zostatky putujú do životného prostredia, a to je problém.

Riešenie hľadajú odborníci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V hre sú vodné rastliny aj nové super odolné nanomateriály.

Zastarané čistenie

Tím z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie sleduje zloženie odpadových vôd na vstupe aj na výstupe z čistiarne v desiatkach slovenských miest a ôsmych nemocniciach. Sleduje prítomnosť viac ako 30 typov drog a 120 typov liečiv a prítomnosť baktérií odolných voči antibiotikám.

Čistiarne odpadových vôd sú schopné s vysokou účinnosťou odstraňovať látky, ktoré určuje zákon, ako amoniak, cukry, tuky či bielkoviny. V prípade liečiv, pesticídov či hormónov už také účinné nie sú.

„Dôvodom je, že technológia čistenia vody je stará zhruba sto rokov. Za toto obdobie sa výrazne nezmenila. Pred vedcami tak stojí nová výzva,“ hovorí Tomáš Mackuľak z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.

Tím: Odborníci Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU hľadajú metódy, ako zvyšky liekov a drog z vôd odstrániť.
Tím: Odborníci Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU hľadajú metódy, ako zvyšky liekov a drog z vôd odstrániť.
STUBA

Tím: Odborníci Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU hľadajú metódy, ako zvyšky liekov a drog z vôd odstrániť.Foto: STUBA

Merania vykonávajú odborníci priebežne počas roka. Koncentrácie látok sa menia – v zimných a jarných mesiacoch sú zvýšený výskyt antibiotík, v lete antihistaminík. Počas celého roka sú prítomné antidepresíva, lieky na kardiovaskulárne ochorenia či vysoký krvný tlak.

Z pohľadu drog potvrdzujú merania obľúbenosť marihuany či metamfetamínu. Cez víkend najmä vo väčších mestách stúpa spotreba extázy. Výrazne vyššia je však spotreba „legálnych drog“, najmä cigariet.

DNA prežije

Vedci sledujú aj prítomnosť rezistentných baktérií. Ide o jedny z najrozšírenejších baktérií, ktoré sú prítomné v hrubom čreve, alebo na pokožke a sú potenciálne patogénne.

„Pri analýze odpadových vôd, ktoré pritekajú na čistiareň, pozorujeme omnoho vyššie počty baktérií odolných voči antibiotikám, v porovnaní s vodami odtekajúcimi z čistiarne. Vysoké počty rezistentných baktérií sme však zaznamenali aj v stabilizovanom kale. Za zváženie preto stojí, ako s kalom nakladať. V niektorých krajinách a rovnako u nás sa používa pri spracovaní na kompost. V Nemecku ho spaľujú,“ vysvetľuje Lucia Bírošová, ktorá sa v tíme venuje výskumu rezistentných baktérií.

Boj s mikrobiálnou rezistenciou je aj prioritou Európskej únie. Najnovšie výskumy naznačujú, že aj keď sa podarí zničiť baktériu, vo vode istú dobu môže prežiť jej DNA a odovzdať ďalej schopnosť odolávať antibiotikám.

Meranie: Vedci sledujú zloženie odpadových vôd v čistiarňach v desiatkach slovenských miest a ôsmych nemocniciach.
Meranie: Vedci sledujú zloženie odpadových vôd v čistiarňach v desiatkach slovenských miest a ôsmych nemocniciach.
STUBA

Meranie: Vedci sledujú odpadových vôd v čistiarňach v desiatkach slovenských miest a ôsmych nemocniciach.Foto: STUBA

Super odolné

Vedci overujú niekoľko metód čistenia a dezinfekcie vôd – od vodných rastlín cez chemické postupy až po nanomateriály.

„Vyvíjame bórom dopované diamantové elektródy, ktoré majú schopnosť odbúrať z vody aj tie najzložitejšie molekuly akými sú liečivá, pesticídy, drogy či dokonca rezistentné baktérie. Ide o nové super odolné materiály, ktoré majú schopnosť nielen čistiť a dezinfikovať, ale v prípade potreby v mieste znečistenia aj určiť prítomnosť škodlivín. Naše nanodiamantové elektródy by sa tak mohli využívať nielen na analýzu látok vo vodách, ale aj na detekciu látok v krvi a v moči,“ vysvetľuje Marian Vojs z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

Veľmi efektívne sa ukazuje aj použitie železanov. „Dokážu zlikvidovať biologické znečistenie – teda mikróby či baktérie, ale dokážu z vody odstrániť aj životunebezpečné chemikálie. Znečistenie pri použití železanov zoxiduje, teda sa naviaže na ich povrch,“ vysvetľuje Miroslav Gál z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.

Tím aktuálne hľadá spôsoby, ako železany skladovať. Na 3D tlačiarni vyvíja vhodný obal, ktorý sa pôsobením železanov nerozpadne, avšak vo vode sa dokáže rozpustiť.

Pri zdroji

Najlacnejšie sa ukazujú chemické postupy – chemická oxidácia na báze radikálov, alebo použitie vodných rastlín. Takéto, „koreňové čistiarne“ však nedokážu dostatočne zadržať odolné baktérie.

„Vzhľadom na vysoké náklady zatiaľ vyvíjaných metód sa pravdepodobne v budúcnosti zmení prístup a budeme čistiť vodu priamo pri zdroji – u najväčších znečisťovateľov ako sú nemocnice, liečebne. V niektorých krajinách sa to už dnes deje – pri väčších epidémiách dezinfikujú odpadovú vodu v kanalizácii priamo pri nemocniciach. Ideálne by však bolo ísť ešte na začiatok a znížiť užívanie antibiotík a liekov. Na Slovensku sa ich predpisuje veľké množstvo,“ dodal Mackuľak.

VIDEO Plus 7 Dní