Tip na článok

Zoči-voči ufónom: Šokujúce svedectvá ľudí v dokumente o mimozemšťanoch

Kto má informácie o mimozemšťanoch, keď nie vláda? Vojenské a niektoré ekonomické organizácie, ktoré ovládajú svet, tvrdí filozof Hambálek

Svet je plný nevyriešených záhad. Kruhy v obilí, reptiliáni, šediváci a iné mimozemské rasy, záhadné lietajúce objekty. Sú naozaj tu? Alebo sú len výplodom ľudskej fantázie a viery, že musí existovať niečo vyspelejšie ako ľudstvo? Pozoruhodný dokument režiséra Maroša Beráka Sprisahanie šedej rasy síce nedáva odpovede, ale prináša veľa autentických zážitkov zozbieraných od viac než stovky očitých svedkov. Počas šiestich rokov vyspovedal obyčajných, náhodných ľudí, pedagógov, inžinierov, ľudí z prostredia armády, vedy i finančníctva. Hovoria nahlas to, čomu potajomky veria na svete tisícky ľudí.

Strach z nepoznaného

Prvý prípad sa stal v júni 1998 v obci Pečeňady, v blízkosti atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Traja mladí členovia miestnej hudobnej skupiny Modul vylepovali večer na autobusovej zastávke plagáty a zrazu sa na lúke medzi obcou Pečeňady a atómovou elektrárňou zjavil objekt. „Jeden z členov skupiny ho videl trojuholníkového tvaru, speváčka ako veľký kovový disk, podobne ho videl tretí člen skupiny,“hovorí Maroš Berák. Jeden hudobník uviedol, že ich objekt neskôr prenasledoval, keď odchádzali v aute smerom k obci Veľké Kostoľany, a začal sa báť.

Speváčka dokonca opísala, že sa ocitla veľmi blízko neznámej veci. „Povedala, že videla cez priesvitnú kupolu do vnútra objektu, tento priestor opisovala ako sklenený labyrint,“ dodáva režisér. Odvtedy nikto z trojice nič podobné nezažil. Na Slovensku však, tak ako vo svete, pribúdalo množstvo prípadov pozorovania neznámych objektov či dokonca stretnutí s cudzími bytosťami.

„V septembri 2005 sa bývalý profesionálny pilot s troma kolegyňami vracali z Rožňavy cez kopec Soroška zo služobnej cesty smerom do Košíc. Počas jazdy sa nad autom objavil vo výške spodnej hranice mrakov mohutný objekt kruhového tvaru. Charakterizovali ho dva okruhy svetiel, deväť vo vonkajšom okruhu a päť vo vnútornom. Vznášal sa nad nimi niekoľko kilometrov,“ približuje ďalší zo zaznamenaných príbehov Maroš Berák. Postupne sa všetkých zmocňoval strach, hoci pilot existenciu ufa pripúšťal, len sa o túto problematiku príliš nezaujímal.

V jednom okamihu mal pocit, že vidí priamo do vnútra objektu na humanoidné bytosti. Veľmi zaujímavý je príbeh jednej štyridsiatničky z Turzovky na Kysuciach. Na dvore rodičovského domu, keď išla po drevo, zbadala nad sebou dva lesklé kovové disky. Zrazu mala pocit, že je vnútri objektu. Posádku stroja tvorili bytosti ázijského typu v priliehavých tmavých oblekoch, aké nosia čašníci v drahších podnikoch. Svedkyni pripomínali pomocníka menom Kató zo slávnej série s inšpektorom Clouseauom o Ružovom panterovi. Po tomto náhľade objekty začali rýchlo rotovať a splynuli s oblohou. Všetko to podľa nej trvalo niekoľko minút.

Sledovaný ufológ

„Odjakživa som mal pocit, že na tých hviezdach niečo musí byť, že vo vesmíre žijú nejaké bytosti. Nie je možné, aby tam nebol život… Začal som čítať rôznu literatúru a v roku 1991 založil UFO klub Trnava,“ povedal nám náš najznámejší ufológ Miroslav Karlík. Prvú skúsenosť s pozorovaním neznámeho objektu mal ešte ako vojak. Odvtedy sa aj vďaka činnosti klubu stretol s kadečím. Vytvára databázu rôznych záhadných úkazov, ktoré sa u nás objavujú. A vyhodnocuje. „Áno, aj my sa dopúšťame omylov. Dnes sa dá vďaka technicky pokročilej dobe veľa falšovať,“ povzdychne si.

„Hlavná zásada je osobný zážitok a originál. Viem o tejto problematike naozaj dosť, takže môžem posúdiť, kto hovorí pravdu a kto si len vymýšľa,“ zdôrazní. Za dvadsaťpäť rokov činnosti klubu a výstupov v médiách si užil kadečo. Aj posmešky. „Ľudia si poza môj chrbát ukazovali, že mi šibe. Ale už sa situácia mení a treba hovoriť o týchto veciach,“ zamýšľa sa.

Hovorí, že ich klub vyhľadávajú ľudia, ktorí majú po stretnutí s mimozemšťanmi psychické problémy a nemá im kto pomôcť. „My im potom slúžime ako psychoporadňa,“ dodáva Miroslav Karlík. Je presvedčený, že pre jeho činnosť ho sledujú nielen mimozemšťania, ale aj tajné služby. „A to mi dáva ešte väčšiu vieru v to, že to robím dobre,“ usmeje sa.

Jašteroľudia

Jednou z neprehliadnuteľných postáv Berákovho dokumentu je finančný expert, ktorý zostal v anonymite. Usadený za prestretým stolom sa delí o svoje názory na problematiku ufa. Neskôr sa nám priznal, že osobné skúsenosti s cudzími entitami má len jeho manželka. „Videla zostavu asi šiestich lietajúcich tanierov. Poskakovali na oblohe, aby tým, ktorí ich pozorujú, dali najavo, že sa to vymyká fyzikálnym zákonom. Skrátka, stále menili zostavu, v sekunde sa medzi sebou vymieňali,“ opisuje.

„Marošov film je veľmi avantgardný!“ priznal nám svoj dojem. „Viete, čo je drakonsko-reptiliánska rasa, o ktorej v dokumente hovorím?“ pýta sa. Naráža na teórie niektorých ufológov, že medzi nami sa od nepamäti pohybujú zvláštne bytosti - reptiliáni. Táto rasa mimozemšťanov vzhľadom pripomína kombináciu človeka a jaštera. Údajne manipulujú naším svetom prostredníctvom mocných ľudí. Niektorí ufológovia veria, že tieto zákerné bytosti prebývajú vo svojej pôvodnej podobe pod zemou, kde čakajú na príležitosť ovládnuť celú planétu.

Hrdinovia filmového dokumentu sa s divákmi nedelia len o svoje zážitky, ale aj o názory. Vo svojich výpovediach mnohí neobišli ani ďalšiu rozšírenú teóriu medzi nadšencami ufa - dohodu s mimozemšťanmi uzavrel americký prezident Dwight D. Eisenhower ešte v 50. rokoch minulého storočia. Informácie o Eisenhowerovom tajnom sprisahaní sa začali šíriť pred pár rokmi, keď sa na svetlo sveta dostala správa od bývalého poradcu z Pentagónu Timothyho Gooda. Tvrdil, že prezident uzavrel dohodu s mimozemšťanmi v roku 1954 na vojenskej leteckej základni Holloman v Novom Mexiku.

S nadhľadom

Prečo sa vlastne vyštudovaný filozof a neskôr aj režisér rozhodol spracovať tému, ktorá v spoločnosti stále vyvoláva rozporuplné reakcie? „Ako malý chlapec som mal veľmi rád filmy Stevena Spielberga a témy o mimozemšťanoch ma vždy zaujímali,“ hovorí Maroš Berák. Premiéra jeho filmu zožala úspech, diváci tlieskali, hoci nadšenci ufa mali pocit, že dokument mohol dávať viac odpovedí. „Nechcel som film s komentárom. Dávam otázky a ponúkam pohľad do prostredia, kam sa každý nedostane,“ vysvetľuje.

Niektorých svedkov záhadných stretnutí s inou civilizáciou vyhľadal sám, iní si našli jeho. Na gymnáziu v Sučanoch objavil pedagóga Petra Paulíka, ktorý sa vášnivo zaujíma o ufo. „Je to veľmi príjemný a úprimný človek, strávili sme spolu veľa času,“ hovorí režisér. Filozof Roman Hambálek je známy svojím výkladom Biblie z kozmonautického hľadiska. Vyslovil názor, že mimozemšťania, ktorí prišli v časoch Starého zákona, sú iní ako tí v časoch Nového zákona.

Myslí si, že informácie o mimozemšťanoch nemá americká vláda, ale vojenské a niektoré ekonomické organizácie, ktoré ovládajú svet. Ďalší nadšenec - Ľubo Schmida z Ružomberka - sa ozval Miroslavovi Karlíkovi. Podarilo sa mu totiž na snímke zachytiť mimozemšťana. Fotil si prírodu, snímku za snímkou a keď doma vyvolal fotografie, na jednej z nich bola biela priehľadná postava.

Vo filme veľmi presvedčivo opisuje svoj zážitok s fotografovaním „šediváka, ktorý sa pre tie záblesky nestihol zamaskovať“. Berák sa napriek intenzívnej šesťročnej práci stavia k spracovanému fenoménu nestranne a s nadhľadom. „Chcel som film urobiť tak, aby som ľudí vyrušil zo životnej istoty - vieme o svete málo a možno vôbec nie sme na vrchole evolúcie, ako si mnohí myslia,“ dodáva.

Ufo vo svete

Najznámejšie pozorovanie údajného ufa sa preslávilo ako roswellský prípad či roswellská katastrofa. V júli 1947 pri meste Roswell v Novom Mexiku sa našli trosky ufa. Najprv objekt diskovitého tvaru svedkovia pozorovali na oblohe a na druhý deň takmer 130 kilometrov ďalej objavil farmár William Brazel so svojimi deťmi trosky neznámej kozmickej lode. Nálezu sa ujala letecká základňa v Roswelle, farmára zaviazali mlčaním a na verejnosť vychádzali veľmi strohé a nejasné správy, ktoré nakoniec nález akéhokoľvek mimozemského objektu popierali.

„Ten lietajúci tanier zostrelila americká armáda a riadili ho šediváci,“ tvrdí vo filme Sprisahanie šedej rasy kvantový fyzik Peter Fousek. V 60. rokoch sa objavilo čiernobiele video s pitvou mimozemšťana z Roswellu. V roku 2006 Ray Santilli potvrdil, že je to podvrh, ktorý natočil s Garym Shoefieldem. V roku 2007 farmár Mario Moreno Lopez v mexickej dedine Metepec chytil do oceľovej klietky neznámu príšeru.

Zo strachu ju utopil a jej telo neskôr poskytol vedcom na výskum. O dva roky sa už o neznámom votrelcovi hovorilo ako o mimozemšťanovi z Metepecu. V médiách sa objavili informácie, že vedci nenašli pri pitve tvora DNA. Farmár zakrátko zomrel, ale záhadný asi 70-centimetrový tvor nedal spávať tisíckam ufológov po celom svete. Pred troma rokmi sa však začalo hovoriť, že išlo o podvod a lapenú príšerku opica stiahla z kože.

Údajné mimozemské rasy

  • Šediváci - majú sivú alebo modrastú farbu kože a ich domovom je hviezdny systém Zeta Reticuli. Z ľudí vysávajú životnú energiu.
  • Reptiliáni - vládnuca mimozemská rasa, ktorá ovláda ľudstvo. Vyzerajú ako kríženci človeka a jaštera, ale dokážu na seba vziať aj ľudskú podobu.
  • Drakoniáni - podľa ufológov pochádzajú zo súhvezdia Draka. Nie sú k nám priateľskí a na pozemšťanov pozerajú ako na podradnú rasu.
  • Vysokí bieli - podobajú sa na ľudí a práve s nimi vraj americká vláda uzavrela dohodu. Údajne sa nenápadne pohybujú medzi nami.
  • Ramay - tieto mierumilovné mimozemské bytosti stvorili mayskú civilizáciu a učili ich vedeckým poznatkom. Opustili Mayov a našu planétu, keď priviedli túto kultúru k rozkvetu. Veľakrát nás vraj odvtedy navštívili, údajne aj v roku 2001 na ostrove Bora Bora.
VIDEO Plus 7 Dní