Tento článok by sa mal začať obľúbenou spravodajskou bulvárnou vetou: „Celá dedina je šokovaná.“ Ľudia v Kremnických Baniach a v Kremnici skutočne s vyrazeným dychom prijali informáciu, že ozdravovňa Slniečko, ktorá tu bola pre choré deti s dýchacími či pohybovými problémami viac ako šesťdesiat rokov, zrazu končí. Zadlžila sa a poisťovne vraj neboli s jej fungovaním spokojné.

No zjavne nie všetky. Napríklad Dôveru, ktorá si efektivitu každého eura päťkrát prepočíta, sme našimi otázkami o tom, aké mala so Slniečkom problémy, zaskočili. „Uvedené informácie sú pre nás prekvapivé. Zdravotná poisťovňa Dôvera má s ozdravovňou v Kremnických Baniach stále platnú zmluvu a neplánujeme ju ani vypovedať,“ povedal nám Branislav Cehlárik. „Je zarážajúce, že sa to stalo tak rýchlo a tak tajne,“ komentuje zatvorenie ozdravovne starosta Kremnických Baní Juraj Vozár.

Čo je za rýchlym koncom ozdravovne, kde ešte pred pár týždňami veselo pobehovali deti? A kto sa stane majiteľom lukratívneho pozemku a budov, ktoré sa o chvíľu stanú prebytočným majetkom?

Ozdravovňa a jej peniaze

Slniečko sa viac ako šesťdesiat rokov staralo o deti s opakujúcimi sa respiračnými problémami, o pacientov so zlou chrbticou, psychickými poruchami alebo s metabolickými ťažkosťami. Využívalo pritom nadmorskú výšku takmer osemsto metrov a životné prostredie, ktoré aj po opakovaných posúdeniach patrí medzi najzdravšie na Slovensku.

Chodili tam rady: Niektoré deti odchádzali z ozdravovne s plačom.
Zdroj: Archív

Starostlivosť o deti uhrádzali všetky tri zdravotné poisťovne. Platili síce málo, ale dalo sa. Jedného dňa sa Union a Všeobecná zdravotná poisťovňa rozhodli, že urobia revíznu kontrolu a jej výsledkom boli finančné škrty a pokuty, čo stiahlo ozdravovňu k zemi. Mala menej peňazí, a tým aj detí, a dopracovala sa k štyristotisícovému dlhu. Ministerstvo zdravotníctva po niekoľkomesačných úvahách povedalo dosť. „Toto zariadenie už dnes neposkytuje dostatočný kvalitatívny štandard liečby. Možno tiež zároveň skonštatovať, že v ozdravovni sa výrazne prejavovala sezónnosť. Podľa štatistík bola počas niekoľkých mesiacov veľmi málo vyťažená,“ napísala nám hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Áno, v posledných mesiacoch sme mali menej detí, lebo nám Všeobecná zdravotná poisťovňa škrtala návrhy na liečbu, mali sme o polovicu menej poistencov, ale nevedeli sme s tým nič robiť,“ oponuje riaditeľka ozdravovne Helena Flachbartová.

Problém v jednom slovíčku a byrokracii

Celý problém, ktorý vznikol okolo Slniečka, spočíval v tom, že neliečilo. A podľa papierov liečiť malo. Nosilo oficiálny štatút liečebne, ale fungovalo ako ozdravovňa. Zatiaľ čo liečebňa zamestnáva niekoľkých lekárov, rehabilitačné alebo psychiatrické sestry a prichádzajú do nej pacienti s ťažším stupňom rôznych zdravotných problémov, ozdravovňa pôsobí preventívne a nepotrebuje toľko odborného personálu a vybavenia.

„Mali sme tu napríklad deti s ľahkou skoliózou, na ktorú stačí dobrá cvičebná zostava pripravená našou sestrou. Nepotrebovali sme rehabilitačného lekára, aby sme urobili správnu prevenciu,“ hovorí detská lekárka Katarína Kvoriaková, ktorá bola v Slniečku zamestnaná ako lekárka, odborný garant a niekoľko rokov aj ako riaditeľka. Zdravotné poisťovne však vyžadovali kvôli štatútu „liečebňa“ špecializovaný personál a ten ozdravovňa nemala šancu zohnať, aj keby chcela. „Od poisťovní sme dostávali tak málo peňazí, že nám ledva stačili na pokrytie nákladov na súčasný personál, nemali sme z čoho zaplatiť ďalších ľudí. Keby sme aj mali, aj tak by k nám neprišli, pre cestu medzi Kremnicou a Kremnickými Baňami, ktorá je pre rekonštrukciu už viac ako rok neprejazdná,“ tvrdí riaditeľka Flachbartová.

Bazén: Ešte minulý rok ministerstvo zdravotníctva financovalo jeho opravu, teraz bude slúžiť niekomu inému.
Zdroj: Matej Kalina

Zjednodušene, poisťovne dali ozdravovni päť korún, ale chceli koncert za osem. Mali to tak v papieroch a ich nároky boli opodstatnené. Slniečko ich zas nemohlo spĺňať. Riaditeľka Flachbartová výhradám poisťovní rozumie, ale všetko by vyriešila zmena statusu liečebne na ozdravovňu a viaczdrojové financovanie „Žiadala som o zmenu statusu na ozdravovňu a na ministerstve zdravotníctva mi povedali, že na to treba zmenu zákona, že to potrvá,“ povedala bývalá riaditeľka Katarína Kvoriaková. Riešením je nakoniec stop činnosti.

Čo prekážalo poisťovniam

Union kontroloval fungovanie ozdravovne dva a pol roka dozadu a vyčítal jej toto: „Zistili sme viaceré závažné pochybenia - napríklad tam prebiehali rehabilitácie s deťmi, pričom nemali rehabilitačnú sestru, nemali dostatočný počet lekárov, sestier a zdravotných asistentov na počet detí, v chorobopisoch chýbali lekárske aj sesterské záznamy a zdravotná dokumentácia absolútne nespĺňala zákonný rámec,“ tvrdí hovorkyňa Beáta Dupaľová-Ksenzsighová.

Výsledkom revízie bolo, že ozdravovňa prišla o takmer 160-tisíc eur a dostala 58-tisícovú pokutu. Všeobecná zdravotná poisťovňa v stanovisku Viktórie Vasilenkovej skonštatovala, že „jej poistencom v uvedenom zariadení nebola poskytovaná adekvátna zdravotná starostlivosť v súlade s platnou zmluvou a príslušnou legislatívou“. Podľa poisťovne dostala ozdravovňa dosť času na nápravu. Terčom kritiky bolo aj to, že časť klientely bola z detských domovov alebo z profesionálnych rodín. „Prečo by sme im mali platiť za čerstvý vzduch?“ pýtali sa poisťovne podľa slov doktorky Kvoriakovej. „Ktoré dieťa v detskom domove nemá psychické problémy, adaptačné poruchy alebo problémy s pomočovaním? Pre tieto deti to bolo potrebné,“ stojí za domovákmi riaditeľka Flachbartová.

Anna Schwarzová: V Slniečku pracovala tridsať rokov. Nemôže uveriť, že sa to končí.
Zdroj: Matej Kalina

Kam budú teraz chodiť deti

Anna Schwarzová je hlavná sestra ozdravovne, pred mesiacom oslavovala trid-saťročné pôsobenie v Slniečku. Mala ho pár metrov od domu. „Tie deti chodili aj ku mne domov, trávili čas u nás na dvore, bola to pre mňa viac ako práca. Bola by to veľká škoda pre deti,“ hovorí na margo zatvorenia. „Každoročne sa sem vracali a boli veľmi rady, vytvorili si tu partie, mali kamarátov. Niektoré nám stále telefonujú, píšu, neviem, kto teraz preberie ich poštu.“

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že keď zatvorí Slniečko, deťom neurobí zle, ale dobre. „Naším primárnym zámerom je poskytovať týmto deťom výrazne kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť vo výrazne lepšom prostredí s lepším technickým vybavením a dostatkom odborného zdravotníckeho personálu,“ píše Zuzana Eliášová v stanovisku a posiela nám zoznam liečební, ktoré budú môcť deti po novom využiť.

„Realita bude iná,“ oponuje Katarína Kvoriaková. „Pokiaľ viem, žiadne z týchto zariadení neprijme dieťa so strednou alebo s ťažkou mentálnou retardáciou alebo s vážnymi poruchami správania. To sme robili len my. A Kováčová? Tam prijmú dieťa so strednou alebo s ťažkou skoliózou, nie s ľahkou. Zatvorením Slniečka sa starostlivosť o túto špecifickú cieľovú skupinu detí skončí,“ povedala.

Prebytočná

Slniečko sa rozprestiera na lukratívnom dvojhektárovom pozemku obklopenom horami s nádherným výhľadom na Štiavnické vrchy. Okrem hlavnej budovy disponuje telocvičňou, základnou školou, administratívnou budovou, hospodárskymi budovami a bazénom so solárnym ohrevom vody. Má niekoľko ihrísk. Je ideálnym miestom na penzión alebo aj luxusný wellness hotel.

Chatári dokážu na tomto mieste prenajať jednu posteľ za dvadsaťpäť eur na deň. V blízkosti je salaš, pár kilometrov odtiaľ zjazdovky. Na budovy ozdravovne si iste brúsi zuby nejeden podnikateľ. A dostane ich čiastočne zrekonštruované.

Za posledné štyri roky nalialo ministerstvo zdravotníctva do rekonštrukcie a vybavenia dvestotridsaťtisíc, z toho najviac minulý rok. V októbri minulého roka budovy dostali novú strechu, fasádu i okná a zrekonštruovaný bazén. „O vyrovnaní majetku bude v budúcnosti ministerstvo zdravotníctva transparentne informovať,“ napísala Zuzana Eliášová.

„Vyzerá to tak, akoby si to už niekto chystal a nie je to len môj názor,“ povedala na margo rekonštrukcie a následného rozhodnutia o zavretí ozdravovne Anna Schwarzová. Medzi ľuďmi sa šíria reči, že išlo o vopred dohodnutý obchod a zatvorenie ozdravovne bolo účelové. „Rekonštrukcia sa konala v čase, keď sme ešte nemali k dispozícii revízne správy poisťovní,“ kontruje hovorkyňa Eliášová.

Podľa všetkého sa novým majiteľom priestorov stane Psychiatrická nemocnica profesora Matulaya v Kremnici. Oslovili sme nového riaditeľa psychiatrie Miroslava Fialu a spýtali sa, čo urobí s novým majetkom. „Ešte vám neviem povedať, či ozdravovňa pôjde pod nás, alebo nie,“ odpovedal.

„Obyvatelia obce aj ja sa obávame, že sem prídu rómske deti na pobyty spojené s resocializáciou. Podobné zariadenie je aj v Kremnici a vyzerá to tam zle. Občania už chystajú petíciu,“ ozval sa starosta Juraj Vozár, ktorý ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi v tejto súvislosti adresoval už dva listy. Osud budov ozdravovne, jej detí aj sedemnástich zamestnancov, ktorí končia svoju prácu v Slniečku, budeme ďalej sledovať.

Kam pôjdu deti zo Slniečka
Zdroj: Plus 7 dní