River Phoenix bol úspešným detským hercom, no vo svete filmu sa začal presadzovať aj v dospelosti. Ako 18-ročného ho nomilovali na Oscara za film Čas zastaviť (1998). Zahral si po bohu Harrisona Forda, Helen Mirren, Sidney Poitiera, začínajúcej Umy Thurman či Keanea Reevesa. Steven Spielberg ho obsadil do filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava. Mal slušne naštartovanú kariéru. Bol tiež hudobníkom a aktivistom. Všetky jeho hviezdne plána zmarila predčasná smrť. Mal len 23 rokov. Jeho mladší súrodenci boli pritom.

Vegán, ktorý sa predávkoval

Bol večer 30. októbra 1993. River vystupoval s priateľmi v nočnom klube Viper Room, kde práve hrali Red Hot Chilli Peppers. Klub spoluvlasnil herec Johnny Depp. V klube s Riverom boli aj jeho mladší súrodenci, sestra Rain a brat Joaquin. V klube boli až do rána. Práve v skorých ranných hodinách 31. októbra 1993 sa River predávkoval drogami. Ležal na chodníku pred nočným klubom. Brat Joaquin mu zavolal tiesňovú linku, nevedel, či brat vôbec dýcha. Sestra Rain sa ho snažila resuscitovať. Keď sa dostala správa do klubu, basgitarista Red Hot Chilli Peppers Flea vybehol z pódia vonku za Riverom. V tom čase už pri ňom boli záchranári. River mal tmavo modrú farbu, ktorá je príznakom zástavy srdca. Previezli ho do nemocnice, kde ho sprevádzal kamarát Flea. Všetky pokusy oživiť Rivera zlyhali.

Fanúšikovia nosili pred klub kvety, obrázky a sviečky. Johnny Depp pravidelne v deň smrti Rivera klub zatváral až kým ho v roku 2004 nepredal.

Podľa pitvy bola príčinou smrti akútna intoxikácia mixom drog vrátane kokaínu a morfínu. Pritom River sa prezentoval ako zástanca zdravého životného štýlu. Jeho popol rozsypali na jeho rodinnom ranči Micanopy na Floride. Novinársky hyenizmus sa prejavil aj krátko pred hercovou kremáciou, keď sa reportér vlámal do domu smútku. Mŕtve telo Rivera naaranžoval a odfotil. Snímku neskôr kúpil za 5-tisíc dolárov National Enquirer.

Je v každom mojom filme

Svoju 13. komnatu otvoril Joaquin Phoenix (45) v rozhovore s Andersonom Cooperom v relácii 60 minutes. V čase Riverovej smrti mal Joaquin 19 rokov. „Mám pocit, že v každom filme, na ktorom som robil je nejaké virtuálne spojenie s Riverom. Myslím, že všetci sme mnohými spôsobmi pociťovali jeho prítomnosť a dozor nad našimi životmi,“ prezradil v zriedkavom rozhovore o svojom bratovi oscarový Joker, ktorého práve starší brat priviedol k herectvu, keď ho donútil pozrieť si filmovú klasiku Martina Scorseseho Zúriaci býk v hlavnej úlohe s Robertom De Nirom. „Prišiel domov a nadšene hovoril, že toto je film. Myslím, že to vo mne niečo...prebudilo.“

Na mediálny humbuk, ktorý nastal po Riverovej smrti nebol nikto z rodiny pripravený. „River bol skutočne významným hercom a filmovou hviezdou a my sme o tom skutočne netušili,“povedal Joaquin s tým, že jeho rodina bola odtrhnutá od hollywoodskeho pozlátka, nečítali noviny, ani nepozerali televíziu. Verejný záujem o smrť Rivera, rodinu ochromil. „V čase, keď ste najzraniteľnejší vám nad hlavami lietajú helikoptéry a ľudia sa snažia preniknúť na váš pozemok,“opísal náročné chvíle po bratovej smrti Joaquin. „Mne to určite bránilo v procesu žiaľu.“

FOTO bratov Rivera a Joaquina Phoenixa si pozrite v GALÉRII