Obyvatelia istého domu v poľskom hlavnom meste Varšave by sa asi zasmiali nad absurdnou situáciou, keby zároveň nebola taká dramatická a neohrozovala ich. Dom je v katastrofálnom stave – v bytoch praskajú stropy, okná na schodisku vypadávajú. Strecha preteká a netesniace rúry spôsobujú neustálu vlhkosť stien a stropov, čo hrozí ich zrútením, nehovoriac o plesniach. Zvonku vidno obrovské pukliny na múroch. Ľudia sa však dočkali - dočkali sa však – nových balkónov. A boja sa na ne vyjsť.

Úradníci mestskej časti Praga – Sever zrejme usúdili, že to, čo obyvatelia domu najviac potrebujú, sú nové balkóny. Ľudia sa však na ne boja vyjsť. „To je predsa absurdné. Každý deň sa bojíme o svoj život, nevieme, či sa dom nezrúti. A oni nám vymenili balkóny za nové, ťažké, kovové, primontované na steny, ktoré sa môžu každú chvíľu zrútiť. Bojíme sa na nich stáť, môžem tam položiť nanajvýš hrniec s polievkou,“ rozčuľuje sa pani Barbara pre portál Super Express. Jej susedia sú rovnako rozhorčení. „V bytoch je zima, hlavne že nám práve teraz inštalujú tie balkóny,“ pritakáva pani Katarína. 

Bojler ho takmer zabil

„V kúpeľni mi minulý rok bojler skoro zabil syna. Syn sa sprchoval, zrazu sa bojler pohol, syn vyskočil a vtedy všetko spadlo. Nielenže je bojler ťažký, ale navyše v ňom bola vriaca voda,“rozhorčuje sa ďalšia nájomníčka Elžbieta. Vlhká stena jednoducho nedokázala uniesť váhu bojlera.

Paradoxné je, že úrad stavebného dozoru predpovedá katastrofu a prikázal ľudom vysťahovať sa. Prečo teda taká absurdná výmena? Ukázalo sa, že oddelenie riadenia nehnuteľností na radnici mestskej časti malo v pláne výmenu balkónov v pláne ešte predtým, než úrad stavebného dozoru vydal počas niekoľkých rokov viacero správ o veľmi zlom stave domu a hrozbe zrútenia. Balkóny naplánovali ešte v roku 2010, potom v roku 2014, ale až teraz došlo k realizácii. Ľudia nielenže sa boja, ale tieto peniaze považujú za vyhodené von oknom.

Vraj tam môžu bývať

Nový vicestarosta mestskej časti Praga – Sever sa bráni, že momentálne sa musia odsťahovať „len“ rodiny zo štyroch bytov v najhoršom stave. Ostatní tam vraj môžu naďalej bývať, „kým sa v budúcnosti nenájdu peniaze na generálnu rekonštrukciu“. Nevedno však, kde by v prípade nateraz hypotetickej rekonštrukcie obyvatelia domu bývali.