Záujemcov o cestu na Mars je mnoho. Elon Musk  tvrdí, že by si však cestu nemali idealizovať.  Podľa neho - ako v každom začiatku - pravdepodobne "nejakí kolonisti zomrú".  Preto je to "len pre dobrovoľníkov". 

Bude Mars naozaj alternatívou pre ľudstvo?
Zdroj: Internet

Spôsob, ako prežiť

Musk vidí v cestovaní vesmírom a kolonizácii  planét jediný spôsob prežitia. Súhlasí s ním aj časť vedcov, predpokladá sa totiž, že skôr či neskôr Zem zasiahne nejaký kozmický objekt. Civilizácia preto potrebuje rozšíriť pole pôsobnosti, aletrnatívou by mohol byť Mars. Ľudská noha však nevkročila ďalej ako na Mesiac. Ten je oproti Marsu "na skok". Ľudstvo nemá kúsenosť s "dlhším" vesmírnym cestovaním vesmírom, vždy môžu "prekvapiť" ťažkosti, s ktorými vedci ani dizajnéri vesmírnych plavidiel zatiaľ nemohli počítať.

Na Marse - okrem iných problémov - by napríklad pre nízky tlak v  atmosfére ľudská krv doslova zovrela. Riešenie by mohlo tkvieť vo využití skafandrov, to by však bránilo komfortnému životu. Riešenie zatiaľ desiatky rokov výskumu nepriniesli.  Zrejme sa to ukáže !samo" až počas procesu kolonizácie.

Musk vidí prvého "Marťana" zo Zeme už v roku 2026.
Zdroj: Internet

Prečo Mars? 

V rámci slnečnej sústavy je Mars najlepšou voľbou z viacerých dôvodov. Atmosféra je tam síce príliš riedka a z 95 percent ju tvorí oxid uhličitý, s tým by sa však malo dať čosi urobiť. CO₂ možno navyše využiť ako palivo do vesmírnych lodí. Vzdialenosť od Slnka spôsobuje, že je na Marse prijateľné množstvo slnečného svitu a deň trvá približne 24 a pol hodiny. Napríklad Merkúr je príliš blízko k Slnku a pre ľudí má extrémne horúce prostredie. Saturn či Jupiter sú priďaleko, Venuša je zasa pokrytá kyselinou a tiež prihorúca. 

O kolonizácii Marsu uvažovala aj NASA dávno pred Muskovou spoločnosťou SpaceX. Realizácia relevantného projektu touto americkou vládnou inštitúciou bola však otázkou desiatok rokov. Musk chce z človeka urobiť prvého Marťana už v roku 2026. 

Venuša je kvôli horúcemu prostrediu a povrchu pokrytému kyselinou pre človeka nevhodná.
Zdroj: Internet