Budú môcť vládnuť aj ženy alebo vezmú žezlo do rúk adoptívni aristokrati? Skupina expertov v krajine vychádzajúceho slnka rieši budúcnosť cisárskej dynastie. Hrozí totiž, že nebude mať kto vládnuť, ak nenastane radikálna zmena. Vládnucej rodine chýbajú mužskí potomkovia v nástupníckej línii, zo siedmich členov dynastie mladších ako štyridsať rokov ide v šiestich prípadoch o príslušníčky nežnejšieho pohlavia. A tie nateraz na trón zasadnúť nemôžu. Ministri zvažujú možnosť „adopcie“ mladých aristokratov, ktorí by nástupnícky problém mohli vyriešiť. Modernisti však návrh kritizujú, expertom kladú otázku, prečo by nemohla vládnuť aj žena. Žijeme predsa v 21. storočí! Navyše, kritikom skostnateného systému prekáža, že princezné, ktoré sa vydajú za „neurodzeného“ muža, musia cisársku rodinu opustiť a to by chceli zmeniť tiež. Lenže tradicionalisti sú zásadne proti.

Mužský deficit 

Už od abdikácie panovníka Akihita pred dvoma rokmi sa Japonsko pýta, aká budúcnosť čaká trón. Cisár Naruhito, ktorý v roku 2019 nahradil svojho otca, má totiž len jediné dieťa a tou je dcéra Aiko (19). Navyše, ak by si princezná vzala neurodzeného manžela, prestala by byť členkou cisárskej rodiny, stratila by všetky výsady a ak by aj porodila syna, ten by už nárok na trón nemal.

Podľa zákona o nástupníctve z roku 1947 sa zo žiadneho člena rodiny ženského pohlavia nemôže stať monarcha. Nateraz by teda ako nový cisár pripadal do úvahy brat súčasného vládcu Naruhita, korunný princ Fumihito, prípadne jeho syn Hisahito. Ani v Hisahitovom prípade však neexistuje istota, že ak sa raz ožení, splodí syna.

Pätnásťročný cisárov synovec má ešte jedného teoretického „súpera“, 85-ročného Hitačiho, brata bývalého vládcu a strýka súčasného panovníka. Ako dlho by však starec mohol držať cisárske žezlo? Hitači v tejto súvislosti vraj uvažuje o adopcii syna, aby vyriešil nedostatok mužských členov dynastie. Ako píše agentúra Kjódo, ak by prešlo povolenie na adopciu, týkalo by sa len chlapcov pochádzajúcich z aristokratických kruhov, aby bola udržaná „čistá krv“ monarchie.

Hlasy za vládkyne

Aké má monarchia možnosti? Podľa odborníkov konzervatívny prúd spoločnosti je príliš vplyvný, preto žena na cisárskom tróne je najmenej pravdepodobný variant .Ako možný kompromis sa javí umožniť nástup na trón mužským potomkom princezien, ktoré sa vydajú za neurodzeného partnera. Šlo by stále o revolučný krok, ale trochu stráviteľný pre tradicionalistov.

Mimochodom, takýto vývoj by určite potešil ďalšiu princeznú - Mako (29), neter cisára Naruhita. Tá sa už pred troma rokmi rozhodla vzdať titulov a šľachtických výsad kvôli láske k dlhoročnému „prostému“ partnerovi, právnemu poradcovi Keiovi Komurovi. Svadba sa stále nekonala, ale možno by sa po sobáši narodil syn, čím by bol následnícky problém opäť bližšie k úspešnému riešeniu.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Hoci je žena na tróne v krajine vychádzajúceho slnka stále sci-fi, Japonsko sa postupnej emancipácii na európsky spôsob zrejme nevyhne. Zdá sa, že „ženské tabu“ by mohla prelomiť 60-ročná skúsená politička Sanae Takaičiová. Bývalá viacnásobná ministerka bude totiž možno premiérska kandidátka liberálnych demokratov na jeseň v parlamentných voľbách. Ide o tradične najsilnejšiu stranu v krajine, takže Japonsko sa  pravdepodobne môže tešiť na šarmantnú dámu na čele vlády.