Tip na článok
Zrče:  Povestná pláž v Novalji trpí nedostatkom policajtov

TOTO známe jadranské letovisko zúfalo potrebuje policajtov!

Chorvátske prímorské strediská už netrpia len nedostatkom kuchárov či čašníkov, chýbajú im aj ďalšie profesie

Galéria k článku (3 fotografie )
Chorvátska Ibiza: Na Zrče sa ľudia zabávajú 24 hodín denne.
Nerapoval, oddychoval: Na Zrče sa v minulosti vybral aj Majk Spirit. V bazéne si s partiou zahrali volejbal.
Ante Dabo: Starosta láka do Novalje policajtov.

Na Jadrane sa to opakuje leto čo leto, miestne hotely a reštaurácie nevedia zohnať kuchárov, čašníkov, upratovačky či pomocný personál. Najnovšie sa zoznam nedostatkových profesií rozšíril aj o ďalšiu - policajtov. V známom stredisku Novalja na ostrove Pag sa dokonca rozhodli prispievať mužom zákona na bývanie - len aby tam prišli žiť.

Štyritisícovej Novalji sa hovorí aj chorvátska Ibiza, na miestnej pláži Zrče trvá zábava počas hlavnej sezóny 24 hodín denne, koncertujú tu svetové hviezdy, alkohol tečie potokom. Zvýšené príjmy z turistiky sa však premietajú do vyšších cien prenájomov a nehnuteľností. Ľudia, čo nepracujú v odvetví turistiky, si predražené bývanie často nemôžu dovoliť - a tak odchádzajú alebo si hľadajú lukratívnejšie zamestnanie. Medzi nich patria aj policajti, ktorých je už teraz v meste nedostatok.

Slováci: Počas sezóny na Jadrane pôsobia aj naši policajti.
Slováci: Počas sezóny na Jadrane pôsobia aj naši policajti.
Robo Homola

Starosta Ante Dabo to vníma ako veľký problém. „Vlani sme tu mali 250-tisíc hostí,“ cituje ho chorvátsky portál direktno.hr. „Z hľadiska bezpečnosti a zaistenia verejného poriadku je to mimoriadne náročná úloha. Ak chceme mať dostatočný počet policajtov, musíme popracovať na zlepšení ich ekonomickej situácie a životných podmienok.“

Starosta hneď prišiel aj s konkrétnym východiskom. Na základe dohody s ministerstvom vnútra budú už na budúci rok dostávať muži zákona v Novalji subvenciu na bývanie vo výške 2000 kún, čo je v prepočte necelých 300 eur. V pláne je aj výstavba nových nájomných bytov, v ktorých budú môcť za výhodných podmienok bývať nielen muži zákona, ale aj ďalšie nedostatkové profesie.

Ohrozí nedostatok sezónnych robotníkov tohtoročnú chorvátsku turistickú sezónu? Čítajte v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne číslo PLUS 7 DNÍ
Aktuálne číslo PLUS 7 DNÍ
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní