Denník Slobodna Dalmacija zisťoval, či nariadenia o slušnom správaní v mestách a pokuty urobili svoje. Zamerali sa na ostrov Hvar.

„Pokuty, ktoré ešte v roku 2017 zaviedli na Hvare, už tri roky priťahujú pozornosť médií. Preto sme sa vybrali na Hvar, aby sme videli, ako fungujú pri teplote 35 stupňov Celzia,“ píše Slobodna Dalmacija. „Už na katamaráne sme sa presvedčili, že to myslia vážne: na monitoroch sa nám periodicky objavovali vizuálne aj textové upozornenia o vysokých pokutách ak porušia to, čo zobrazovali piktogramoví človiečikovia. Nikto nemôže teda povedať, že ho vopred nevarovali.“A takýchto „piktogramových človiečikov“ nájdete aj na viacerých miestach priamo na ostrove.

Obnažovať sa na Jadrane neoplatí. Je to príliš drahé!
Obnažovať sa na Jadrane neoplatí. Je to príliš drahé!
Zdroj: Slobodna Dalmacija

„Už po dvadsiatich sekundách pobytu na ostrove sme zbadali prvú narušiteľku: dievča v krátkych nohaviciach a hornej časti plaviek. Čiže bez trička. Sedela na lavičke pre reštauráciou v tieni na lavičke. Porušila nariadenia rovnako, ako mladík, ktorý práve pristával s člnom na riviére: bez trička!“píšu noviny.

„Sedíme v kaviarni a majiteľ nám rozpráva, že podporuje rozhodnutie vedenia mesta. Vraví, že sa znížil počet narušení nariadenia. Že v meste sa dialo naozaj všeličo, od pitia na uliciach až po vyzliekanie sa donaha. A že ani on nikomu nedovolí, aby sa do jeho kaviarne usadil len v plavkách. Na to predsa slúži pláž. Za susedným stolom sedia dvaja turisti zo slovinského Mariboru. Sú tu na plachetnici s priateľmi a oni dvaja si skočili na pivo. Sú prístojne odetí a konštatujú, že sa o týchto pravidlách zhovárali už n a lodi. Že vraj človek nesmie opitý spať v meste. Spýtali sme sa ich, čo si o tom myslia,“ uvádza Slobodna Dalmacija.

„Ale ja som do Dalmácie prišiel práve preto, aby som mohol piť! Doma nesmiem, tak hádam aspoň tu...“odpovedá chlap a dodáva, že o tých pokutách čítali už v novinách doma v Maribore.

Slobodna Dalmacija konštatuje, že za dva roky platnosti nových pravidiel sa neprístojné správanie znížilo o 80 percent. Hostia síce nedostávajú pokuty v eurách, pretože to nedovoľujú ani chorvátske zákony a úradnou menou sú kuny, ani tie pokuty nie sú také vysoké, ako upozorňujú: zvyčajne bývajú okolo 200 kún, teda približne 30 eur. „Ale reklama pre Hvar je to neuveriteľná!“ píšu.

„Písali o nás svetové médiá, a teraz aj ďalšie turistické strediská ako Florencia, Barcelona, či Budva zavádzajú systém upozornení na slušné správanie. Podstata nespočíva v tom niekoho zničiť, ale upozorniť ho, aby sa správal slušne,“ citujú kompetentných.

V tangáčoch a v podprsenke

Vlani zaplatili turisti na Hvare za 34 dní spolu 76 pokút za porušenie tohto nariadenia. Dokopy okolo 15-tisíc kún, čo je okolo 2100 eur. Osem pokút bolo za popíjanie alkoholu na verejnosti. Problém je však v tom, že aj keď muži, ktorí majú dohliadať na dodržiavanie nových pravidiel niekoho pokutujú, za jeho chrbtom sa objavia ďalší dvaja či traja bez tričiek. „A potom nás napadnú, prečo pokutujeme ich a nie aj tých ostatných,“ cituje Slobodna Dalmacija vyberačov pokút.

Obnažovať sa na Jadrane neoplatí. Je to príliš drahé!
Obnažovať sa na Jadrane neoplatí. Je to príliš drahé!
Zdroj: Slobodna Dalmacija

„Keď sme vlani pokutovali jednu cudzinku za to, že šla po ulici v červených tangáčoch a podprsenke, bolo to mimoriadne nepríjemné. Kým vypíšem pokutový lístok, trvá to aj dvadsať minút. Nuž a za ten čas okolo nás prechádzalo mnoho ľudí, ktorí tiež porušovali nové nariadenia. Cudzinka začala vrieskať ako zmyslov zbavená, prečo má platiť ona, keď tí druhé nemusia. Našťastie, vyriešil to jej priateľ, ktorý vybral peňaženku a pokutu zaplatil.“

Noviny tiež konštatujú, že najmenej problémov pri platení pokút je so Švédmi, teda vlastne so Škandinávcami vo všeobecnosti. „Zaplatia na mieste a bez slov, akoby neboli z tohto sveta,“ cituje Slobodna Dalmacija jedného z mužov, ktorí dohliadajú na dodržiavanie nariadenia. No a najťažšie je to vraj so Španielmi a s Portugalčanmi, pretože tí vôbec nechápu, o čom im to strážcovia mravnosti hovoria. To, čo je na Hvare zakázané, je u nich úplne normálne!