Najnovšia, štvrtá časť ságy o živote najdlhšie vládnucej panovníčky sveta sa sústredila na jej vládu v rokoch 1979 - 1990, ale predstavuje aj osudy ďalších žien, napríklad princeznej Diany či vtedajšej premiérky Margaret Thatcherovej. Nie všetko však súhlasí so skutočnosťou. Aj keď sa tvorca Peter Morgan snaží pridržiavať historických udalostí, niečo predsa len prikrášlil. Pozrime sa na niektoré zaujímavé momenty. 

Thatcherová a kráľovná sa nemali v láske?

Seriálové napätie medzi „dvoma ženami v podobnom veku s odlišným pôvodom“ sčasti zodpovedá skutočnosti. Alžbeta II. a Margaret Thatcherová, jedna aristokratka, druhá dcéra obchodníka, neprekypovali vzájomnými sympatiami. Panovala medzi nimi „zvláštna atmosféra“, ale na verejnosti si vždy preukazovali úctu. Premiér­ka až priveľmi prehnane, jej poklony boli oveľa nižšie, než vyžaduje etiketa. Thatcherová sa preto stávala často terčom vtipov.

Čím dlhšie sa však dámy poznali, tým viac sa kráľovná presviedčala, že premiérka je žena na pravom mieste. Hoci nebola obľúbenkyňa, ku koncu ich vzťahy neboli až také zlé. A keď pani Margaret skončila vo funkcii predsedníčky vlády, Alžbete II. bolo podľa životopiscov úprimne ľúto, že odchádza.

Seriál Koruna: Zľava seriálová  Margaret Thatcherová, Diana s princom Charlesom a kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: Archív
Thatcherová a kráľovná sa nemali v láske?
Zdroj: Profimedia