Diváci ho väčšinou milujú, režiséri ho obdivujú pre jeho schopnosť improvizácie na pľaci a kolegovia ho práve preto neznášajú. Všestranný herec, ktorý ako jeden z mála dokázal spojiť imidž akčného hrdinu s charakterovým herectvom na najvyššej úrovni.

Rodák z kalifornského mesta Long Beach prišiel na svet ako Nicholas Kim Coppola do známej a uznávanej filmárskej rodiny. Pôvodne sa nechcel vydať na hereckú dráhu, túžil kráčať v šľapajach svojho otca a stať sa spisovateľom. Názor zmenil po tom, ako uvidel film Na východ od raja s Jamesom Deanom v hlavnej úlohe. Bol taký uchvátený výkonom tohto herca, že sa rozhodol pre rovnaké povolanie. Vyštudoval American Conservatory Theatre a najskôr zakotvil v divadle. Zdá sa však, že pre film bol predurčený.

Debutoval v tínedžerskej komédii Zlaté časy na Ridgemont High (1982), kde hral po boku Seana Penna. A keďže sa nechcel priživovať na známom mene svojej filmárskej rodiny, zmenil si priezvisko na Cage. Exceloval vo filmoch Chamtivé ryby (1983) či Krídla (1984), za čo dostal cenu poroty na festivale v Cannes. Zlatý glóbus pre najlepšieho herca dostal zasa za rolu v romantickej komédii Pod vplyvom splnu (1987), kde hral milenca speváčky Cher.

V podstate sa dá povedať, že čo film, to vynikajúci výkon a pozitívne ohlasy kritiky i divákov. V roku 1995 prišiel film Zanechať v Las Vegas a úloha alkoholika, ktorý sa v tomto meste chce upiť na smrť. Aj keď šlo o nízkorozpočtový film, odniesol si za svoj výkon v ňom najvzácnejšiu zlatú sošku - Oscara.

Viac FOTO Nicolasa Caga v GALÉRII

Nicolas Cage má za sebou štyri manželstvá. Prvý raz sa oženil s herečkou Patriciou Arquetteovou, druhý raz s dcérou Elvisa Presleyho Lisou Mariou. V treťom manželstve so servírkou Alice Kimovou splodili syna Kala-Ela, ďalšie dieťa - staršieho syna Westona - má zo vzťahu s herečkou Christinou Fultonovou. Štvrtý raz sa oženil minulý rok s vizážistkou Erikou Koikovou, po štyroch dňoch však požiadal o anulovanie manželstva.