Umelá inteligencia zásadne zmení náš svet. V istých smeroch skôr k horšiemu. Niektorí vedci dokonca hovoria o desivej budúcnosti a zotročení ľudskej populácie. Britský portál Daily Mail oslovil niekoľkých technologických expertov a tu sú ich predpovede.

Dva scenáre

Umelá inteligencia môže ľudstvu priniesť množstvo benefitov, ale aj hrozieb
Zdroj: archiv NMH

Už dnes existujú obavy, že umelá inteligencia (artificial intelligence -AI) zamieša kartami na pracovnom trhu a zvýši počty nezamestnaných. Tvorca jedného z nástrojov AI George Stakhov si myslí, že realita môže byť oveľa horšia.

 „Ľudia majú tendenciu preceňovať účinky nových technológií v krátkodobom horizonte a podceňovať ich z dlhodobého hľadiska,“ hovorí pre portál s tým, že AI bude do roku 2050 hlboko pretvárať svet. Jednou z možností je, že tí, ktorí budú umelú inteligenciu ovládať, získajú obrovskú moc a budú kontrolovať svetové dáta, zatiaľ čo 99 percent populácie stratí možnosť o zásadných veciach rozhodovať. „Stanú sa z nich nevoľníci.“

Pripúšťa aj pozitívnejšiu alternatívu, v ktorej budú všetci z umelej inteligencie profitovať, získajú lepšiu zdravotnú starostlivosť, rýchlejšiu dopravu, kvalitnejšie životné prostredie. Stroje urobia väčšinu práce a základná mzda pokryje naše potreby. Získame viac voľného času a možností sebarealizácie. „To by si však vyžadovalo drastickú zmenu v spoločnosti. Skutočnosť pravdepodobne skončí niekde v strede.“

S čipmi v tele

Zdroj: Profimedia

Podľa zakladateľky poradenskej spoločnosti v oblasti technológií Heather Delaneyovej sa o pár rokov budeme „vylepšovať“ pomocou čipov. Tieto malé zariadenia budú monitorovať stav nášho organizmu a prispejú k udržaniu dobrej zdravotnej kondície.

„Na prelome tohto storočia očakávam rast v mnohých oblastiach techniky vrátane takzvaného biohakingu,“ hovorí. Sama je už dnes súčasťou komunity, ktorá čipy využíva. Jeden jej lekári implantovali do ruky, aby rozšírili jej možnosti.

Podľa nej biohaking okrem iného prispeje k tomu, že budeme vedieť, ako naše telá fungujú, ako reagujeme na lieky, čo nás ovplyvňuje pozitívne, alebo naopak nám škodí.

Posmrtný život

Zdroj: Profimedia

Doktor Ajaz Ali z univerzity v Ravensbourne predpokladá, že smrť v budúcnosti nebude definitívna. Aspoň nie pre našich blízkych. Výkonná AI totiž ľudí kompletne skopíruje a vytvorí ich digitálne dvojčatá, ktoré môžu ďalej „žiť“ vo virtuálnom priestore.

„Technológie, oveľa pokročilejšie ako ChatGPT či Bard, umožnia rodinám, priateľom alebo kolegom komunikovať s týmito kópiami v reálnom čase,“ vysvetľuje.

Pokračovanie na ďalšej strane ►►►