Vystupuje pod rôznymi menami, napríklad Jiří Vychlický, Jiří Zábranský i Pavel Polák. Zamestná sa na stály pracovný pomer, no vydrží len do momentu, kým nepríde zúčtovanie. Hneď ako „skasíruje“ hostí, vytratí sa nevedno kam. Údajne používa i maskovanie. Majiteľov reštaurácií už okradol o tisíce eur.

Cestuje po Česku

Východočeská polícia už niekoľko mesiacov pátra po falošnom čašníkovi. S najväčšou pravdepodobnosťou je ním Jiří Fiala z Jihlavska, ktorý pri „práci“ využíva maskovanie.

Vydarený zlodejíček sa zrejme inšpiroval nestarnúcou českou komédiou Vrchní, prchni! z dielne niekdajšieho autorského tandemu Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Podobne ako filmový podvodník Dalibor Vrána, alias ráčkujúci inžinier Králík, v podaní Josefa Abrháma okráda nič netušiacich hostí.

Podvodnému čašníkovi zatiaľ šťastena praje. V druhom najväčšom okrese Pardubického kraja - na Chrudimsku - vraj vybral od návštevníkov reštaurácií a pohostinstiev vyše desaťtisíc českých korún, viac ako 368 eur.

Nevyčíňa však iba tam, v západočeskej obci Rokycany pri Plzni vyčíslili podvedení majitelia podnikov škodu na 20-tisíc českých korún, takmer 735 eur.

Nateraz posledný prípad policajti zaznamenali v Rokytnici nad Jizerou, v turisticky atraktívnych Krkonošiach. „Objavil sa v jednom z penziónov v Rokytnici nad Jizerou. Majiteľovi penziónu ani hosťom, našťastie, nevznikla jeho konaním žiadna škoda,“ uviedla hovorkyňa miestnej polície Dagmar Sochorová.

Falošný čašník pracoval v penzióne dva dni. „Keď zistil, že tam boli počas jeho neprítomnosti policajti, ešte v ten istý deň sa vyparil. Bez nároku na mzdu a, našťastie, si neprivlastnil ani tržbu,“ dodala.

Ostrieľaný podvodník

Fígeľ, ktorý až do osudného momentu využíval aj filmový hrdina, zatiaľ funguje spoľahlivo. Na políciu sa totiž obracajú oklamaní hostia z celej Českej republiky. Možno to však dlho nepotrvá a postrach českých podnikov skončí v rukách polície rovnako ako jeho filmový predchodca.

Kriminalisti nedávno vypátrali jeho pravú identitu. Stalo sa to po tom, čo sa falošný čašník zamestnal v jednej reštaurácii na Chrudimsku, odkiaľ zmizol s plnou peňaženkou asi po hodinovej službe. Polícia predpokladá, že ide o štyridsaťštyriročného Jiřího Fialu s trvalým bydliskom v Jihlave. Za okrádanie zákazníkov reštaurácií mu hrozí dvojročné väzenie.

Fiala však nie je pre orgány činné v trestnom konaní neznámy. Naopak, má bohatú podvodnícku minulosť. Okresný súd v meste Semily v Libereckom kraji vydal v minulosti príkaz na jeho zatknutie pre trestný čin podvodu.

Toho sa dopustil, keď v auguste roku 2012 ponúkal prostredníctvom rôznych internetových portálov na predaj elektroniku. Namiesto objednaného a zaplateného tovaru však zasielal oklamaným zákazníkom bezcenný brak.

Fiala nie je prvý

Fiala, vysoký stoosemdesiatosem centimetrov s modrými očami a krátkymi hnedými vlasmi, nie je prvý Čech, ktorý sa inšpiroval slávnou komédiou Vrchní, prchni! z roku 1980.

Už v roku 2008 vyšetrovala juhomoravská polícia dvadsaťšesťročného Davida Cetla za to, že sa opakovane hral na falošného hlavného a od nič netušiacich hostí vybral vyše stotisíc českých korún, vyše 3 600 eur.

„Vždy sa zamestnal a pri prvej vhodnej chvíli, často hneď v prvý deň, vzal tržbu a zároveň napríklad vybral automaty s peniazmi a zmizol,“ pripomenul hovorca brnianskej polície Bohumil Malášek okolnosti staršieho prípadu.

Ani David Cetl nebol žiaden nováčik medzi podvodníkmi. V septembri roku 2007 na základe falošnej plnej moci predal vlastnému otcovi strechu nad hlavou.

„Previedol otcovu polovicu rodinného domu vrátane pozemkov v obci Moravské Bránice na tretiu osobu. Spôsobil tak škodu za tri milióny českých korún,“ doplnil Malášek. Za podvod, úverový podvod a spreneveru dostal osemročnú basu.