Prechovávanie zbraní v kaplnkách na cintoríne, podplácanie sudcov, politikov, falšovanie lekárskych správ, vydieranie, zastrašovanie či vraždy. To je len časť obvinení, ktorým čelia obžalovaní v obrovskom súdnom procese, odohrávajúcom sa už celé mesiace v Kalábrii - v najchudobnejšom talianskom regióne. Sú ich stovky a podľa prokuratúry všetci boli súčasťou alebo spolupracovali s talianskou mafiou zvanou ’Ndrangheta.

Najväčší súdny proces za posledné tri desaťročia už odsúdil sedemdesiat jej členov, tých najnebezpečnejších aj na 20 rokov za mrežami. Viacerí podľa agentúry AFP zvolili možnosť zrýchleného procesu za zatvorenými dverami. To im totiž v prípade odsúdenia umožňuje znížiť trest až o tretinu. Obžalovaných je celkovo 355 osôb. Súdny proces, ktorý sa koná v mestečku Lamezia Terme, by mal trvať ešte zhruba dva roky. Začal sa v januári tohto roku v súdnej sieni postavenej v podzemí, určenej špeciálne na tento účel.

Spálení a pomletí

Na povrch počas procesu vychádzajú stále nové a nové skutočnosti. ’Ndrangheta má toho na rováši viac než dosť. Na jej čele stál rodinný klan Mancusovcov z mestečka Limbadi v kalábrijskej provincii Vibo Valentia. Jej hlava Luigi Mancuso (67) stojí pred súdom znovu. Do roku 2012 si odpykával 19-ročný trest za drogové a mafiánske zločiny, no zdá sa, že ho čaká ďalší dlhý pobyt za mrežami.

Luigiho Mancusa prezývali Strýko. „Bez jeho súhlasu si ni­kto nemohol otvoriť žiadny podnik,“ svedčil ešte v marci na súde jeho synovec Emanuel Mancuso. ’Ndrangheta mala prsty všade. Za posledných 30 rokov len v Kalábrii pre infiltráciu členmi mafie rozpustili 30 mestských rád.

Mafiáni sa neštítili ničoho. Talianske úrady evidujú od roku 1983 do 2018 vyše 1 300 vrážd prepojených s praktikami mafie v kraji. Dve z nich - vraždu dvoch bratov opísal svedok Andrea Mantella. „Pozvali ich na Piazza Morelli a na farmu zajesť si ricotty. Tam ich zabili, spálili a zvyšok pomleli,“ prezradil. V máji 2017 zasa zavolal člen ’Ndranghety bratovi nemenovanej ženy, ktorá pri policajnom zásahu prišla o marihuanu v hodnote 7-tisíc eur. „Skús tie peniaze získať späť, inak svoju sestru uvidíš už len zaliatu v betóne,“ povedal mu. „Títo ľudia fakt nežartujú,“ dodal svedok.

Vrahovia z ’Ndranghety však nezabíjali len pre „biz­nis“. Jednému z jej členov sa v roku 2002 stal osudným moment, keď vyšlo najavo, že je homosexuálne orientovaný.

Inšpirácia z Krstného otca

Skutočne nechutným spôsobom ’Ndrangheta zastrašovala svojich nepriateľov. Pred dverami na rohožke im nechávala hlavy mŕtvych delfínov. Inšpiráciou im vraj bola slávna scéna z filmu Krstný otec (1972), v ktorej šéf mafie Don Corleone potreboval zastrašiť filmového producenta, a tak mu do postele nainštaloval odrezanú hlavu jeho obľúbeného koňa.

Mimochodom, konská hlava, ktorú režisér Francis Ford Coppola vo filme použil, bola skutočná. Falošné hlavy, ktoré mu produkcia zaobstarala, sa mu nepáčili, a tak zohnal ozajstnú. Producenti našli v podniku v New Jersey, ktorý vyrábal krmivo pre psy, koňa určeného na porážku. Výrobca psieho žrádla „rekvizitu“ dodal v balíku so suchým ľadom.

Pre väčší efekt to vraj Coppola Johnovi Marleymu, ktorý stvárnil úlohu filmového producenta Jacka Woltza, nepovedal. Aj preto znie jeho krik a úľak v slávnej filmovej scéne tak autenticky.

Po Cose nostre aj ’Ndrangheta

Taliansko bojuje s mafiou už dlhé roky, no taký veľký súdny proces je aj na tamojšie pomery výnimka. Naposledy sa krajina snažila vyrovnať so sicílskou Cosou nostrou. V procese, ktorý sa ťahal dlhých šesť rokov (1986 - 1992), odsúdil súd zo 475 ľudí na lavici obžalovaných napokon 340.

’Ndrangheta sa medzičasom stala jednou z najmocnejších zločineckých organizácií na svete. Obchodovala vraj s tovarom najrôznejšieho druhu, no jej špecializáciou bola distribúcia drog, najmä kokaínu. Organizácia vraj stojí za osemdesiatimi percentami drog, ktoré doputujú do Európy.

Len vo februári tohto roku jej talianska polícia zhabala pri zásahu v prístave Gioia Tauro 1,3 tony kokaínu v hodnote 360 miliónov eur. Ukrývali ho v kontajneroch s kávou a mrazeným mäsom. Policajti ho odhalili pomocou špeciálnych skenerov.

V GALÉRII si pozrite legendárny záber z filmu Krstný otec>>

’Ndrangheta dodržiavala prísnu hierarchiu a fungovala ako rodinný klan, pričom jej bosovia vraj často žili v dômyselných bunkroch v odľahlých horských oblastiach  Kalábrie.