Informáciu o pobyte herca akčných filmov v Olenivke včera večer potvrdil líder takzvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin a na Telegrame zverejnil fotografiu so Stevenom Seagalom. Herec, režisér a producent tam podľa Pušilinových slov nakrúca dokument o vojne v tejto oblasti a citoval jeho slová: „Svet nepozná pravdu o tejto vojne, chcem to zmeniť.“

Saegalove vyjadrenia, ktoré nahrávajú kremeľskej propagande, sa veľmi rýchlo dočkali kritickej odozvy. „Ako hlboko dokážeš klesnúť?,“ pýta nezávislý magazín zaoberajúci sa ukrajinskou problematikou. „Zdá sa, že bývalý hollywoodsky akčný hrdina Steven Seagal sa teraz aktívne zapája do zakrývania vojnových zločinov Kremľa,“ pokračuje.
Na Twitteri médium zverejnilo hercove fotografie z Olenivky. Rusi tam zriadili „filtračný tábor“, v ktorom rozhodujú, aký osud čaká ukrajinských obyvateľov z okupovaných území. Väzni, vrátane obrancov Azovstaľu, majú byť vystavení krutému mučeniu.

Myslí si, že videl pravdu

Business Ukraine upozornil, že vo väzení v Olenivke bolo nedávno zavraždených viac ako 50 ukrajinských vojnových zajatcov. Ukrajinská strana hovorí o premyslenom atentáte zo strany ruskej armády - zajatcov povraždili žoldnieri výbuchom z nálože, ktorú umiestnili do budovy. Rusko má však vlastnú verziu, ktorá zapadá do ich propagandy. V júli oznámilo, že zajatci zahynuli v dôsledku ukrajinského útoku raketami americkej výroby. Črepiny z nich ukázali aj hollywodskemu akčnému hrdinovi ako dôkaz toho, že za vraždu vlastných vojakov sú zodpovední Ukrajinci. Vo videu zverejnenom na ruskej spravodajskej stránke TV ZVEZDA Seagala označujú ako osobitného zástupcu Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie pre humanitárne vzťahy medzi Ruskom a USA.

„Pri stretnutí Seagal poznamenal, že 98 percent ľudí, ktorí rozprávajú v médiách o konflikte, tu nikdy nebolo a preto svet nepozná pravdu,“ povedal Pušilin agentúre TASS.

Ruské korene

Seagalov otec bol ruský Žid a samotný herec a majster japonského bojového umenia aikido sa k východnej veľmoci vždy hlásil a Rusko často navštevoval. Legendárny filmový Nico sa veľakrát objavil po boku Vladimira Putina, obhajoval jeho politiku aj anexiu Krymu v roku 2014. Dokonca prezidenta z Kremľa označil za „jedného z najväčších žijúcich svetových vodcov“.

Foto v galérii

Držiteľ Zlatej maliny za najhoršiu réžiu (Aljaška v plameňoch) a otec siedmich detí v roku 2016 dostal ruské občianstvo a pas mu odovzdal Putin osobne. O pár rmesiacov Ukrajina vyhlásila Stevena Seagala za hrozbu pre národnú bezpečnosť a na päť rokov mu zakázala vstup do krajiny.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine povedal, že sa na obe strany pozerá „ako na jednu rodinu“. „Modlím sa, aby obe krajiny dospeli k pozitívnemu, mierovému riešeniu, kde budeme môcť spolu žiť a prosperovať v mieri,“ dodal dnes 70-ročný muž.