Zmeny v Bielorusku sa však podľa neho nedajú čakať v horizonte niekoľkých týždňov, skôr v priebehu jedného roka. „Politický režim, ktorý sa budoval skoro tri desaťročia, sa nemôže zrútiť v horizonte niekoľkých dní. Očakávať takýto vývoj, by bolo naivné. Bude to dlhodobejší proces. No je zrejmé, že tento proces sa už začal“, povedal Astapenja.

Podľa politológa sa protesty proti súčasnému prezidentovi budú stupňovať.
Podľa politológa sa protesty proti súčasnému prezidentovi budú stupňovať.
Zdroj: Internet

Dva varianty

Slabosť režimu podčiarkujú aj málopočetné mítingy na podporu Lukašenka. Režim je v stave zorganizovať mítingy len tak, že musí zvážať ľudí z rôznych miest. Dokonca nie je schopný na takýchto mítingoch zabezpečiť ani účasť pracovníkov miestnej štátnej správy, či štátnych organizácií.

Podľa politológa už Lukašenkov režim nemôže ďalej fungovať v súčasnom stave, pretože sa úplne rozpadla jeho opora v bieloruskej spoločnosti. Ako dodáva, možné sú dva varianty vývoja. Jedným je ešte silnejšie priťahovanie skrutiek a zmena celej krajiny na veľký koncentračný tábor, navyše s ekonomickou krízou. Druhým variantom je stav, v ktorom Alexandr Lukašenko určitým spôsobom ustúpi zo súčasnej pozície.

Alexandr Lukašenko demonštruje silu, ale režim si prestáva dávať rady s demonštrantmi.
Alexandr Lukašenko demonštruje silu, ale režim si prestáva dávať rady s demonštrantmi.
Zdroj: Internet

Bezmocný režim? 

Protestujúci významnejšie posilnili svoje pozície oproti situácii, ktorá bola pred troma týždňami, vyjadril svoj názor politológ. „Je zrejmé, že Alexandr Lukašenko už nie je legitímnym prezidentom Bieloruska. Národ ho nevníma ako skutočného víťaza volieb. Moc sa nachádza vo veľmi zložitej situácii, sami nevedia, čo robiť ďalej. Sú vystavení odsúdeniu na medzinárodnej scéne a zároveň čelia ekonomickej kríze. Stav bieloruskej ekonomiky sa bude len zhoršovať. Ako si s tým vláda chce poradiť, nie je vôbec jasné,“ tvrdí Astapenja.

Protesty pritom postupne menia formu a stupňujú sa. Ľudia spustili procedúru odvolávania poslancov, rodičia odmietajú posielať svoje deti do škôl, v ktorých pracujú učitelia, ktorí sú podľa ich mienky zodpovední za falšovanie volieb. „Vidíme, že kríza sa prehlbuje. A bude sa prehlbovať bez ohľadu na to, či budú ľudia chodiť na pouličné protesty každý deň, alebo nie. Nevidím u tých, ktorí dnes držia moc, žiadne nástroje na to, aby mohli významnejšie vyriešiť súčasné problémy,“ uzatvára rozhovor Grigorij Astapenja.

Viac obrázkov si môžete pozrieť v GALÉRII.