Hneď po ňom sa Biden zúčastní na schôdzke lídrov EÚ a na summite NATO v Bruseli. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Podľa Bieleho domu Bidenove prvé zahraničné cesty "zdôraznia jeho odhodlanie obnoviť spojenectvá, revitalizáciu transatlantických vzťahov a úzku spoluprácu s americkými spojencami a multilaterálnymi partnermi pri riešení globálnych výziev a lepšej ochrane záujmov USA".

Každoročný summit premiérov a prezidentov krajín zoskupenia G7 sa bude tento rok konať 11. až 13. júna v grófstve Cornwall na juhozápade Anglicka. Minuloročné stretnutie, ktoré sa malo uskutočniť v Spojených štátoch, bolo pre pandémiu koronavírusu zrušené.

Biden tiež minulý týždeň v spoločnom telefonáte navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa v blízkej budúcnosti stretli na území nejakej tretej krajiny. Podľa Bidena by sa takýto summit mohol uskutočniť počas leta niekde v Európe. Ruský prezident zatiaľ neuviedol, či toto pozvanie prijme.

Ako pripomína agentúra AP, väčšina z posledných Bidenových predchodcov v prezidentskom úrade podnikala svoje prvé zahraničné cesty do krajín susediacich s USA. Bývalý prezident Donald Trump však túto tradíciu porušil a cieľom jeho prvej zahraničnej cesty sa stala Saudská Arábia.