Jeho slávnostná inaugurácia bola však oproti iným iná. Pre pandémiu Covid-19 sa na nej zúčastnil len zlomok obvyklého počtu návštevníkov a po prvý raz po 152 rokoch n nech chýbal odchádzajúci prezident. Inauguráciu sprevádzali aj veľmi prísne bezpečnostné opatrenia, ku ktorým úrady pristúpili vzhľadom na nedávne nepokoje na rovnako mieste, kde si Biden slávnostne prevzal úrad.

Nový americký prezident a nová prvá dáma Jill Bidenová.
Zdroj: Internet

Prvá viceprezidentka

Na bezpečnosť dohliadalo asi dvaapolkrát viac príslušníkov národnej gardy, tajnej služby a policajtov než pri minulých inauguráciách. Pri nedávnych demonštráciách radikálnych priaznivcov odchádzajúceho prezidenta Donalda Truma, ktoré bezečnostné zložky nedokázali včas dostať pod kontrolu, totiž zahynulo päť ľudí.

Spolu s Bidenom dostali USA aj novú viceprezidentku, prvú v histórii, doterajšiiu senátorku za štát Kalifornia Kamalu Harrisovú.

Predtým sa s úradom rozlúčil odchádzajúci prezident, ktorý vystúpil so záverečným príhovorom na základni amerického letectva a námorníctva Joint Base Andrews v Marylande. Novej administratíve poprial veľa šťastia a úspechov a poďakoval sa aj svojej rodine a zamestnancom.

Predpokladá sa, že nástupom nového prezidenta sa výrazne zlepšia aj vzťahy medzi Európskou úniu a Spojenými štátmi, ktoré sa počas Trumpovho úradovania nevyvíjali dobre.

Viceprezidentka Kamala Harrisová pri slávnostnej prísahe.
Zdroj: Profimedia

Krehká demokracia

Joe Biden zložil prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Počas prísahy mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill. V minulosti na ňu už dva razy prisahal, ako viceprezident USA počas funčného obdobia Baracka Obamu v rokoch 2009 až 2017, a tiež sedemkrát ako senátor štátu Delaware. „Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov,“ povedal najstarší novozvolený prezident v histórii krajiny.

Nový americký prezident začal svoj prejav slovami:  "Toto je deň Ameriky. Toto je deň demokracie. Dnes neoslavujeme víťazstvo kandidáta, no spoločnej veci - demokracie.“ Joe Biden zdôraznil, že demokracia je drahocenná a krehká.

Hovoril tiež o boji proti pandémii koronavírusu a zdôraznil aj to, že chce riešiť nerovnosti medzi ľuďmi. Spomenul politické rozdiely a násilnosti. Skritizoval aj to, že na týchto schodoch sa ešte pred dvoma týždňami niekto snažil zabrániť pokojnému prevzatiu moci.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zdroj: Profimedia

Inaugurácia bola aj prehliadkou outfitov. Pozrite si ich v GALÉRII