Stalo sa tak sedem mesiacov po smrti jeho manželky Barbary, s ktorou prežil 73 rokov. Stav bývalej hlavy USA bol vážny už niekoľko rokov. Parkinsonova choroba ho po deväťdesiatke dostala na invalidný vozík a mal problémy povedať niekoľko súvislých viet. V apríli tohto roku, deň po pohrebe manželky, skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti v texaskom Houstone s infekciou, ktorá sa rozšírila do krvného obehu. Otec šiestich detí, neúnavný športovec, ktorý ešte pred niekoľkými rokmi skákal padákom a vyznamenaniami ovenčený vojenský pilot skonal vo svojom dome v Houstone.

Bývalý americký prezident George H. W. Bush s manželkou Barbarou
Bývalý americký prezident George H. W. Bush s manželkou Barbarou
Zdroj: TASR

George H. W. Bush bol v prezidentskom úrade v rokoch 1989 - 1993 a jeho meno sa spája hlavne s úspešným vojenským ťažením v Perzskom zálive a významným príspevkom k ukončeniu štyri desiatky rokov trvajúcej studenej vojny. Napriek úspechom na medzinárodnom poli si najvyšší post v Bielom dome neudržal. Jeho pozíciu oslabil vlažný záujem o domácu politiku, či nedodržanie sľubu počas obdobia recesie, že nebude zavádzať nové dane.

"Jeb, Neil, Marvin, Doro a ja sme zarmútení, že po 94 pozoruhodných rokoch náš milý otec zomrel," cituje server USA Today slová jeho syna a bývalý prezident Georgea W. Busha. "George H.W. Bush bol muž pevného charakteru a najlepší otec akého by sme si mohli želať"

K jeho úmrtiu sa vyjadrilo viacero štátnikov a najbližších spolupracovníkov. New York Times priniesol vyjadrenie bývalého štátneho tajomníka a Bushovho poradcu Jamesa A. Bakera III. "George Bush bol najlepší prezident, ktorého krajina vo svojej histórii mala," povedal. "Myslím, že história ho bude hodnotiť veľmi pozitívne."

Napriek istým nezhodám na otázky verejného života aj Donald Trump hodnotil pôsobenie svojho predchodcu veľmi priaznivo. "Prostredníctvom svojej prirodzenosti, odzbrojujúceho vtipu a neochvejnej oddanosti viere, rodine a krajine prezident Bush inšpiroval generácie svojich amerických spoluobčanov vo verejnej službe," uvádza  spolu s manželkou Melaniou vo svojom vyhlásení. "Vždy našiel spôsob, ako posunúť latku vyššie. Ako mladý muž, bol kapitánom basebalového tímu v Yale, potom pokračoval ako najmladší letec v americkom námorníctve počas druhej svetovej vojny. Neskôr sa zaradil k vrcholu americkej politiky ako kongresman, vyslanec v Číne, riaditeľ ústrednej spravodajskej služby, viceprezident a napokon prezident Spojených štátov. So zdravým úsudkom viedol náš národ a svet k mierovému a víťaznému záveru studenej vojny. Položil základ desaťročiam prosperity, ktoré nasledovali a napriek všetkému, čo dokázal zostal skromný."