Rebeli ho však vláde v Tripolise na výkon trestu nevydali. Aby toho nebolo málo, stíha ho aj Medzinárodný trestný súd (ICC) za údajné zločiny proti ľudskosti. Napriek tomu sa po júnovej všeobecnej amnestii v časti krajiny ovládanej povstalcami predsa konečne dostal na slobodu.

V súčasnosti pripravuje svoj návrat do politiky a je rozhodnutý vyhlásiť vojnu teroristickým skupinám v okolí hlavného mesta Tripolis. Pozorovatelia monitorujúci situáciu v tejto severoafrickej krajine pochybujú, že získa dostatočnú podporu lebo nemá charizmu ako otec. Nevylučujú však, že v očakávaných prezidentských voľbách by mohol uspieť. Ak sa budú konať. V krajine, kde sú dve vlády, dva parlamenty, reálna moc je v rukách vodcov ozbrojených kmeňov a nemalú úlohu v nej zohráva Islamský štát (ISIS), nie je nič isté.

Trpké plody revolúcie

Nie je to tak dávno, čo bola Líbya na africké pomery celkom dobré miesto na život. Z ekonomického pohľadu azda lepšie, ako sú dnes niektoré časti Európy. Vďaka veľkým zásobám nerastného bohatstva mal vtedajší diktátor Muammar Kaddáfí dostatok zdrojov na to, aby svojim ľuďom absenciu slobody vykompenzoval množstvom ekonomických výhod. Obyvatelia mali bezplatné školstvo, štúdium doma i v zahraničí, elektrinu, lacné pohonné hmoty, výnimočná podpora patrila poľnohospodárom i matkám.

Plukovník Kaddáfí: Vyberie sa syn v jeho šľapajach?
Plukovník Kaddáfí: Vyberie sa syn v jeho šľapajach?
Zdroj: profimedia.sk

Dnes je to všetko preč. Po krvavom prevrate krajinu zachvátil chaos, chudoba, teror, kmeňové boje, obchodovanie s ľuďmi. Líbya sa stala útočiskom extrémistických zoskupení operujúcich aj v zahraničí. Z krajiny riadenej niekedy tvrdou rukou je rozsiahle nekontrolovateľné územie a prestupná stanica pre migrantov smerujúcich do Európy, miliónov zúfalých ľudí aj extrémistov, ktorých diktátor roky držal na uzde. V súčasnosti už viacero svetových politikov hovorí, že zvrhnutie režimu a vnucovanie západného typu demokracie arabskému svetu asi nebol najlepší nápad. Hoci možno pochybovať, že boj za slobodu bol lajtmotívom intervencie západných krajín a USA v roku 2011. Fakt je, že nikomu nepriniesla úžitok, ak nerátame džihádistov, ktorým sa otvorili brány nových možností. Ďalšiu zmenu zvnútra by určite privítali nielen prostí občania, ale aj zahraničné mocnosti.

Medzinárodný zatykač neprekáža

Otázne je, či diktátorov syn Saif, roky väznený, je pre znivočenú krajinu reálnou nádejou. Americký zdroj britského denníka The Guardian tvrdí, že v posledných týždňoch 45-ročný politik zhromažďoval vojenskú silu, ktorá prevzala kontrolu nad pobrežným mestom Sabratha, a je rozhodnutý vybojovať si cestu do Tripolisu. Ako informoval jeho hovorca, jeho cieľom je vymaniť krajinu z krízy a dodržať sľub, ktorý dal ľudu ešte v čase, keď bol jeho otec pri moci. Teda, že zostane v Líbyi, aby obhájil svoje územie, alebo pre to zomrie smrťou mučeníka.

Zomierať však nemusí. Práve teraz je totiž možnosť, že by mohol uspieť. Podľa Guardianu ani diplomati podieľajúci sa na príprave volieb v krajine jeho právo na kandidatúru, napriek medzinárodnému zatykaču z Haagu, nepopierajú. „Nemáme kontrolu nad tým, kto sa môže na voľbách zúčastniť. To závisí od Líbyjčanov,“ povedal jeden z nich pre britský denník a poukázal na precedens, keď sa Uhuru Kenyattua v roku 2013 stal prezidentom v Keni a tiež ho ICC obvinil zo zločinov proti ľudskosti. „Vidieť, že je všeobecne obľúbený. Najmä na juhu.“

Zvíťazí nostalgia?

Návratu Kaddáfího by mohla pomôcť aj zúfalá situácia v štáte, ktorému za šesť rokov nikto nedokázal ponúknuť funkčnú alternatívu a chronický pocit neistoty a nebezpečenstva, ktoré panujú medzi obyvateľmi od násilnej smrti jeho otca. Majú už dosť parlamentov súperiacich medzi sebou, rôznorodých ozbrojených skupín zložených z vojakov, bojovníkov ISIS a milícií.

Národ drží pokope len nesúrodá dohoda OSN, ktorú pred dvoma rokmi podpísali rôzne frakcie v krajine. Jej platnosť však v polovici decembra vyprší. Ak neexistuje úzus medzi frakciami o zmene a aktualizácii tejto zmluvy, možno vodca Líbyjskej národnej armády generál Chalífa Haftar, ktorý stojí na čele východnej časti štátu, sa bude snažiť získať Tripolis a vyhnať z neho súčasnú vládu národnej dohody podporovanú Organizáciou Spojených národov. Haftar má za sebou Egypt, Rusko, Spojené arabské emiráty aj niektorých politikov v hlavnom meste.

Nepokojom by azda bolo možné predísť práve návratom Kaddáfího, v ktorom väčšina obyvateľov stále vidí autoritu a nádej na mier, bez ohľadu na to, z ktorej časti krajiny pochádzajú či pod ktorú vládu spadajú. Ak sa voľby v súčasnej situácii vôbec uskutočnia, pozorovatelia sa domnievajú, že môže zvíťaziť nostalgia za starým režimom. Navyše, diktátorov syn má nádej na podporu zo zahraničia. Vďaka západným biznismenom, ktorí v minulosti s Kaddáfího režimom obchodovali a radi by videli Saifa na čele krajiny.

Saif al-Islam Kaddáfí: Chce bojovať proti teroristom a vyhrať voľby.
Saif al-Islam Kaddáfí: Chce bojovať proti teroristom a vyhrať voľby.
Zdroj: profimedia.sk

Kto je Saif al-Islam Kaddáfí

Dnes 45-ročný druhorodený syn bývalého líbyjského vodcu plukovníka Muammara Kaddáfího, ktorého zvrhli a zabili počas povstania v roku 2011, sa narodil v júni 1972 v Tripolise. Najvyššie vzdelanie a titul PhD. dosiahol na London School of Economics. Jeho dizertačná práca však podľa odborníkov nesie znaky plagiátorstva a údajne ju ani nespracoval on. Po návrate bol pravou rukou svojho otca, hoci vo vláde nemal oficiálnu pozíciu. Zameriaval sa predovšetkým na diplomaciu, propagáciu, zlepšovanie vzťahov so Západom, považovali ho za nemenovaného líbyjského premiéra. Bol tiež prezidentom Líbyjského národného zväzu na kontrolu drog a omamných látok a prostredníctvom svojej nadácie Gaddafi International Foundation for Charity Associations riešil viacero prípadov s rukojemníkmi. Prispel k oslobodeniu piatich bulharských sestričiek a palestínskeho lekára odsúdených na trest smrti za údajné vedomé nakazenie stoviek líbyjských detí vírusom HIV i k odškodneniu obetí bombového útoku 
v lietadle nad škótskym Lockerbie.

Všeobecne sa predpokladalo, že časom sa postaví na čelo krajiny. Arabská jar a následné povstanie však zamiešali karty. Po zavraždení Muammara Kaddáfího na Saifa poľoval Medzinárodný trestný súd 
v Haagu pre zločiny proti ľudskosti aj domáci povstalci. Tí ho nakoniec zajali a zavreli do väzenia v meste Zintán na šesť rokov. Počas tohto obdobia ho súd v Tripolise odsúdil v neprítomnosti na trest smrti za zločiny počas občianskej vojny. Saif musel vypovedať prostredníctvom telemosta. Viacero ľudskoprávnych organizácií nestrannosť a postup súdu v hlavnom meste napadlo. Verdikt nakoniec aj tak vyšumel do prázdna, keďže povstalci diktátorovho syna odmietli vydať na popravu. Na základe všeobecnej amnestie ho v júni tohto roku prepustili na slobodu. Nejaký čas sa ukrýval na neznámom mieste, teraz plánuje dostať sa do vedenia krajiny.