Ruská armáda zrejme zhadzuje na oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupol termobarické bomby. Vo štvrtok to pre britskú televíziu Sky News povedal analytik Forbes McKenzie.

Šéf spoločnosti McKenzie Intelligence uviedol, že 4. mája konečne prišli satelitné dáta po tom, čo ich príjem bol od 29. apríla prerušený pre oblačnosť.

Pri skúmaní záberu z areálu oceliarní, zachytávajúceho následky obrovského výbuchu, "sme dospeli k názoru, že boli použité termobarické bomby - naozaj ohavný, zakázaný zbraňový systém".

Termobarické bomby s rozsiahlymi ničivými účinkami využívajú kyslík z okolitého ovzdušia na vytvorenie explózie, pri ktorej vzniká vysoká teplota.

Ich účinky sú aj podľa britského ministerstva obrany "devastačné": dokážu ničiť infraštruktúru a spôsobiť vážne zranenia vnútorných orgánov, popáleniny a smrť.

FOTO z mesta Mariupol v GALÉRII, nevhodné pre maloletých a slabšie povahy!

Ministerstvo už predtým zdôraznilo, že takéto zbrane nie sú zakázané, ich používanie je však striktne regulované medzinárodným vojenským právom a ich nasadzovanie voči civilistom je nelegálne.