Brangelina – ako nazývali niekdajší hollywoodsky pár Brad Pitt (57) a Angelina Jolie (45) médiá – sa rozpadla a herci sa rozviedli ešte v roku 2019, no súdne ťahanice ohľadne starostlivosti o deti trvajú dodnes.

Škriepka v lietadle

Herečka vinila exmanžela z užívania alkoholu a návykových látok. Deti preto chcela mať vo výhradnej starostlivosti. Aktuálne súdne rozhodnutie však hovorí v prospech otca, ktorý päť neplnoletých potomkov získal do striedavej starostlivosti. Adoptovaný syn Maddox je už plnoletý, má 19 rokov, jeho sa tak súdne rozhodnutie netýka, ale len adoptovaného syna Paxa (17), adoptovanej dcéry Zahary (16) a biologických detí páru – dcéry Shiloh (15) a dvojičiek Vivienne a Knoxa (12). Ide o predbežné rozhodnutie súdu. Zatiaľ, čo Brad je podľa zdroja „veľmi šťastný“, Angelina mieni v boji pokračovať.

Sudca John Ouderkirk zdôraznil, že v podobných prípadoch musí byť rozhodnutie výhradne v prospech detí. Neuznal svedectvo Angeliny v neprospech Brada. Nepovolil ani výpoveď najstaršieho syna Maddoxa, ktorý sa s otcom nebaví. Práve po ich hádke v lietadle v septembri 2016, pri ktorej bol herec vraj pod vplyvom omamných látok, podala Angelina žiadosť o rozvod. Maddox sa vraj postavil na stranu Angeliny a Brad ho mal udrieť. Incident riešili i muži zákon s výsledkom, že k fyzickému napadnutiu nedošlo. Brad podstúpil protialkoholické liečenie.

Nie je koniec

Aktuálne súdne rozhodnutie nie je pre Angelinu definitívnou bodkou. Podľa zdroja Weekly je herečka rozhodnutím „trpko sklamaná“ a Bradovi „nikdy neodpustí“ a „tvrdí, že ešte zďaleka nie je koniec a stále verí, že spravodlivosť zvíťazí. Herečka sa ohradzuje, že sudca Ouderkirk má s Pittom a jeho právnym tímom „prebiehajúce obchodné a profesionálne vzťahy“.

Portál Mercury News oslovil expertov v oblasti rodinného práva kladúc otázku, či ide v spore skutočne o záujmy detí. Podľa právneho zástupcu v oblasti rodinného práva v Los Angeles Petra Walzera, ktorý sa zoberá rozvodmi celebrít, je striedavá starostlivosť štandardným postupom pri väčšine rozvodov v Kalifornii. Spolu s Danielom Nottesom, newyorským právnym zástupcom pre rodinné právo, vyjadrili zdesenie nad tým, že herečka, režisérka a humanitárna pracovníčka OSN tlačila na to, aby deti svedčili o Bradovej výchove plus o incidente v lietadle, na čo súd nepristal. Podľa právnych zástupcov môže byť pre deti traumatizujúce svedčiť v prípadoch rozvodu. Môže to v nich vyvolať pocit, že svedčia v prospech jedného a proti druhému rodičovi.

Prečo by to rodič chcel?

Podľa právnika Nottesa je vysoko nepravdepodobné, že by druhý odvolací súd v Kalifornii zvrátil predbežnú dohodu o spoločnej starostlivosti. V proces podľa Daily Mail svedčili bývalá opatrovateľka, detský psychológ, personál i ďalšie osoby z blízkeho okolia rodiny.

Podľa Nottesa sa sudcovia zvyčajne snažia nevystavovať deti súdnemu sporu ich rodičov, pravdepodobne preto dal sudca Ouderkirk svedectvám detí stopku. „Myslím si, že sudcovia sú vždy skeptickí voči tomu, keď jeden z rodičov tlačí na to, aby malo dieťa svedčiť pred súdom, a zaujíma ich, prečo by to rodič chcel,“ myslí si Nottes. „Výpoveď dieťaťa, vrátane tínedžera pred súdom proti druhému rodičovi je veľmi traumatizujúca skúsenosť, s ktorou bude dieťa žiť navždy. Sudcovia majú svoj vlastný úsudok, veľa z nich sa snaží držať deti mimo súd.“

Podľa celebritného rozvodového právnika Walzera je sudca Ouderkirk v ich kruhoch známy ako „opatrný“, čo znamená, že „pravdepodobne vyhodnotil situáciu a určil, že svedectvo detí nie je vhodné“.

Mohli to vyriešiť

„Trvá to už viac ako štyri roky, takže je to určite jeden z najdlhších prípadov celebrít, aké sme kedy videli,“ uviedla v marci pre Daily Mail rozvodová právnička Kelly Chang Rickertová z Los Angeles.

FOTO Brangeliny v GALÉRII

Skutočnosť, že Angelina vystriedala niekoľko právnikov podľa Rickertovej naznačuje, že má svoj vlastný cieľ, ktorého sa nie je ochotná vzdať. Walzer sa vyjadril bez obalu: „V tomto prípade bola notoricky emotívna. Nejde podľa mňa o deti. Mohli si sadnúť a vyriešiť to. Čo urobil, že ju tak rozzúril?“ pýta sa na motiváciu Angeliny právnik. Herečka sa v spore o starostlivosť o deti nevzdáva, no ak sa to bude ťahať ďalej, možno nebude o kom rozhodovať, lebo deti už stihnú dospieť.