Prvou krajinou z EÚ, ktorá takzvaných ľudských "hermafroditov" v oficiálnych dokumentoch zrovnoprávnila s mužmi a ženami, sa v roku 2013 stalo Nemecko. V roku 2015 k nemu pribudla Malta.

Neurčité pohlavie

„Nie je to skutočne tretie pohlavie, ale možnosť zapísať si do dokladov to, čo zodpovedá skutočnosti," vysvetľuje Bertrand Perrier, advokát, ktorý na súde zastupuje 65-ročného pána. Tento sa rozhodol sebe i ďalším v rovnakej situácii vybojovať, aby sa už nemuseli rozhodnúť pre jedno pohlavie v prípade, že nechcú. Doteraz možnosť zapísať si do dokladov „neurčité pohlavie" pre intersexuálov neexistovala. Ľudia s nejednoznačným pohlavím museli vyhlásiť buď za muža alebo za ženu.

Podľa advokáta nie sú kolónky v administratívnych dokumentoch nedotknuteľné. Situáciu vysvetlil na príklade: "Je to, ako keby ste povedali, že existujú len blonďáci a hnedovlasí. Realita je však taká, že s nami žijú aj ryšaví."

Dvesto Francúzov ročne

65-ročný Francúz, ktorý hovorí, že "nie je muž a nikdy nebude žena", vyhral v roku 2015 prvostupňový súd, prehral však odvolanie. V utorok 21. marca začal vec riešiť vyšší súd. Rozhodnutie, ktoré definitívne určí pre úrady úzus ako pseudohermafroditizmus zaznačiť do dokumentov, sa očakáva do mesiaca.

Rozdelenie ľudí na ženy a mužov v skutočnosti nereflektuje situáciu, do ktorej sa ročne rodí okolo 200 Francúzov. Na Slovensku sa ročne narodia priemerne dve deti s reprodukčnými orgánmi oboch pohlaví.

Okrem spomenutých európskych krajín existuje v dokladoch možnosť „neurčitého pohlavia“ aj v Indii, Nepále, v Austrálii, či na Novom Zélande a v kandadskej provincii Ontario.