Na antickú arénu vo Verone spadla kométa. Stalo sa to v pondelok 24. januára. Dozorca pre archeológiu a výtvarné umenie vo Verone, Vincenzo Tinè, povedal agentúre Ansa, že oceľová kométa spadla na zem, keď ju pomocou techniky dvíhali z amfiteátra.
83 metrov dlhá a 78-tonová kométa bola súčasťou vianočnej výzdoby. Podľa Tinèho „nezvratne“ poškodila časť tribún arény.
Muži zákona arénu po nehode ihneď uzavreli. Prokurátor Alberto Sergi začal oficiálne vyšetrovanie kolapsu. Amfiteátre bude minimálne týždeň zavretý.
Bez rešpektu
„Poškodenie je nezvratné. Obnova bude len záplatou, nenahradí pôvodný kameň. Treba sa pokúsiť pochopiť, čo sa stalo a aké vážne je samotné poškodenie,“ cituje Tinèho portál artribune.com.
70 metrov vysoká konštrukcia bývala ako súčasť vianočnej výzdoby umiestnená medzi námestím a veronkou arénou. Zrútila sa na schody, našťastie v rímskou amfiteátri nikto nebol, pondelky býva zatvorená.
Podľa prvých rekonštrukcií, sa vo vnútri arény oddelil podstavec, ktorý sa zvalil na tribúnu. Podľa zástupkyne starostu Verony Barbary Bissoli, incident dokazuje, že „užívanie arény musí byť sprevádzané veľkou zručnosťou a rešpektom, pretože akékoľvek poškodenie predstavuje nezahojiteľnú ranu.“
Veronský amfiteáter má v lete hostiť oslavy stého výročia operného festivalu Arena di Verona. Aréna má „nabitý“ kalendár letnými koncertmi. Minulé leto sa viedla debata, či tu povoliť ohňostroj počas koncertu skupiny Kiss. Povolenie získali.
Historická chyba
Oceľová kométa, ktorá je súčasťou vianočnej výzdoby arény do roku 1984, by podľa kritika v oblasti umenia Vittoria Sgarbiho „už nikdy nemala byť vpustená do arény“. „Jej inštalácia je historická chyba. Hviezda je hrozbou v útrobách pamiatky, ktorú navštevujú turisti z celého sveta. A ak mi povedia, že turisti chodia len kvôli nej, tak okrem katastrofy je to ešte jeden dôvod na jej odstránenie – ľudia by aspoň otvorili oči kráse, umeniu, histórii, kultúrnemu dedičstvu, ktoré stále máme a naučili by sa ho vážiť preto, čím je, bez potreby dekorácií.“
Sgarbi v rozhovore pre L´Arena zdôraznil, že si „neuvedomujeme obrovskú hodnotu toho, čo máme“. „Táto znepokojujúca nevedomosť je nepriateľom ochrany a starostlivosti. Takto sa dejú katastrofy ako v aréne.“ Sgarbi je pritom otvorený „ modernému využívaniu starovekých miest “, no „ochrana pamiatky je vždy na prvom mieste “.
Arena di Verona, rímsky amfiteáter z roku 30 nášho letopočtu, je všeobecne považovaná za jednu z najlepšie zachovaných antických stavieb svojho druhu.