O ekumenizme sa asi hovoriť nedá, ale dve veľké, konkurenčné kresťanské cirkvi si podľa všetkého rozumejú, pokiaľ ide o nové technológie a nové médiá. Jedni hovoria o „špirále nenávisti“, druhí o „príchode Antikrista“, ale posolstvo je v podstate rovnaké - moderné vymoženosti môžu byť poriadne nebezpečné!

Sociálni pustovníci

„Stretávame sa s nebezpečným fenoménom, že z mladých ľudí sa stávajú sociálni pustovníci, ktorí riskujú úplné odcudzenie od spoločnosti,“ uviedol pápež František vo svojom nedávnom posolstve o nástrahách sociálnych médií. Internet má potenciál spájať, ale zároveň zvádza mladých ľudí na pocit, že web dokáže plne uspokojiť ich potrebu vzťahov.  Ešte horšie v jeho hodnotení počas Svetového dňa mládeže v Paname dopadli sociálne siete. „Diskusie príliš často vychádzajú z opozície voči iným, voči ľuďom mimo skupiny - definujeme sa na základe toho, čo nás rozdeľuje, nie na zá­klade toho, čo nás zjednocuje,“ tvrdí Svätý Otec, ktorému sa nepáči najmä bezuzdný individualizmus na Facebooku či Instagrame, ktorý často „podnecuje špirálu nenávisti“ a spôsobuje nárast „všetkých druhov predsudkov“. Za ďalšie negatíva internetu pápež označil šikanovanie, manipuláciu, zneužívanie osobných údajov či šírenie dezinformácií. Zároveň sa zastal celosvetovej siete. „Katolícka cirkev verí, že internet je nástroj, ktorý môžeme využiť na podporu dobra, ale len ak ho ľudia začnú používať na dialóg, stretávanie, úsmevy, na vyjadrenie láskyplnosti,“ uviedol.

Patriarcha Kirill: Smartfóny dláždia cestu pre Antikrista.
Patriarcha Kirill: Smartfóny dláždia cestu pre Antikrista.
Zdroj: profimedia.sk

Satanove hračky

Ešte väčší stupeň nedôvery k novým technológiám vyjadril patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill. Všadeprítomné používanie smartfónov napojených na internet podľa neho otvára možnosť na kontrolu ľudstva. „Satan koná veľmi rozumne, keď ľuďom dáva tieto hračky,“ tvrdí hlava ruskej pravoslávnej cirkvi.
Ako dodáva, takáto kontrola z jedného miesta kliesni cestu na príchod Antikrista.
„Antikrist je osoba, ktorá bude na čele internetu kontrolovať celé ľudstvo,“ vysvetľuje svoje čierne vízie.
Patriarcha Kirill však tvrdí, že nie je kategoricky proti smartfónom a podobným vymoženostiam. Iba ľuďom odkazuje, aby si dali pozor a nestali sa otrokmi najmodernejších zariadení. „Mali by ste si zachovať vnútornú slobodu a nestať sa závislým - ani od alkoholu, ani od narkotík, ani od smart prístrojov,“ uviedol začiatkom januára.