Nie je len hlavou štátu v pekných šatách a s korunou na hlave. Je aktívna na sociálnych sieťach, nemá problém zjesť obrovský hamburger či stretnúť sa so známymi pri hummuse a falafele. Takto okomentovala život jordánskej panovníčky televízia CNN.

Aktivistka

Roky sa angažuje za práva arabských žien a bojuje s terorom Islamského štátu. Chodí bez tradičného hidžábu na hlave a aj takto chce zmeniť obraz moslimov vo svete. Podľa nej extrémizmus živí chudoba a nedostatok práce. Jordánska panovníčka dobre vie, aké to je utekať pred vojnou. Jej najbližší spoznali útrapy na vlastnej koži. Aj preto, keď pred 10 rokmi vypukol konflikt v Sýrii, nezatvorila pred utečencami hranice. „Títo ľudia utekajú z domoviny, aby prežili. Musíme im pomôcť,“ apelovala na stretnutiach so svetovými politikmi. S manželom sa zaviazali zabezpečiť im zdravotnú starostlivosť i sociálne istoty, aby mohli začať nový život.

Jej instagramový profil má vyše šesť miliónov followerov, na Facebooku má ďalších16 miliónov fanúšikov. Veľmi často zverejňuje fotky zo súkromia a komunikuje s ľuďmi.

Princ z rozprávky

Rania al-Jasínová (51) pochádza z rodiny palestínskych utečencov, narodila sa v Kuvajte. Vyštudovala obchod na Americkej univerzite v egyptskej Káhire, kariéru začala v Citibanke, neskôr sa zamestnala vo firme Apple. Nehovorí o tom, či už vtedy nenosila tradičnú pokrývku hlavy arabských žien, isté je však, že na prvom stretnutí na princa Abdalláha bin al-Husajna urobilo obrovský dojem jej sebavedomie a otvorenosť. „Moje náboženstvo nevyžaduje, aby som si zakrývala vlasy alebo tvár. Je to voľba každej ženy,“ tvrdí, hoci na ňu preto mnohokrát útočili.

Príbeh lásky s jordánskym panovníkom pripomína rozprávku. Spoznali sa v roku 1992, keď sprevádzala jedného z manažérov Applu, ktorý bol pozvaný na slávnostný obed do kráľovského paláca. Keď krásne dievča vstúpilo do banketovej sály, princ od nej nemohol odtrhnúť oči a celý večer sa od seba nepohli. „Láska na prvý pohľad!“ prinášali titulky magazíny na celom svete. O pol roka boli zásnuby a do roka svadba.

Mladá panovníčka

Ako 28-ročná sa stala kráľovnou a život po Abdalláhovom boku pripomínal raj. Obklopoval ju luxus a služobníctvo jej plnilo každé želanie. Rania však nechcela len brať. Mala prístup k rôznym fondom a vedela, že môže reálne pomáhať. Keď médiá na celom svete ospevovali jej krásu, ona bojovala o práva moslimských žien. Keď písali o bohatstve kráľovskej rodiny v Jordánsku, ona darovala milióny na pomoc deťom z najchudobnejších rodín. Budovala školy, školila učiteľov. Bola nekompromisná, takže okrem mnohých prívržencov si „získala“ veľa nepriateľov. „Zo začiatku u nás neexistoval ani termín ako násilie voči deťom. Ľudia sa podriaďovali tradíciám, podľa ktorých mali rodičia nad svojimi potomkami neobmedzenú moc,“ sťažovala sa.

Proti smrti

Tí najortodoxnejší jej majú doteraz za zlé, že upozornila svet na problém „vrážd zo cti“, čiže keď rodina zabije príbuznú pre údajné poníženie nevhodným správaním. „Často to ani neboli previnenia. Dievča sa napríklad zaľúbilo do nesprávneho chlapca alebo nechcelo nosiť hidžáb,“ smútila, ale postupne získavala čoraz väčšiu podporu. Nielen od manžela, ale aj od jeho otca, vtedajšieho kráľa. Nikto to nahlas nepovedal, ale klebetí sa, že vďaka Ranii kráľ Husajn zmenil zákon v prospech syna. Nevestu mal veľmi rád a obdivoval ju. Oceňoval, že napriek moderným názorom je pre ňu na prvom mieste rodina. Pred smrťou sa dočkal dvoch vnúčat, princa Husajna (27), ktorý je dnes následníkom trónu, a princeznej Iman (25). Rania porodila ešte dcéru Salmu (21) a princa Hášima (16).

Kašle na kritiku

Kritici kráľovnej vyčítajú, že jej dobročinnosť je len naoko. Že pre luxus v kráľovskom paláci nedokáže porozumieť problémom obyčajných ľudí a jazdiac po svete síce hlása krásne heslá, ale v skutočnosti jej ide len o biz­nis. Majetok jordánskej kráľovnej sa odhaduje takmer na štvrť miliardy dolárov a majetok kráľa na trojnásobok. „Rania zarába na lukratívnych reklamných kontraktoch kozmetiky CoverGirl, má vlastnú líniu parfumov a oblečenia. Svoje meno prepožičala luxusnej vodke, je autorka kníh pre deti, z ktorých jedna sa objavila na zozname bestsellerov New York Times,“ informoval prednedávnom americký časopis People. Kráľovná si však z kritiky nič nerobí. Opakuje, že o človeku najviac vypovedajú jeho činy. Za svoj najväčší úspech považuje vyše 20-ročný boj o pozitívnejší obraz moslimov a Arabov vo svete.

Súkromná vojna

Jordánska kráľovná roky brojí aj proti terorizmu. Keď v roku 2015 príslušníci Islamského štátu zaživa upálili jordánskeho pilota, okamžite išla k jeho rodine, aby poskytla podporu vdove. Napriek hrozbe atentátom sa v Ammáne zúčastnila na protestnom pochode proti fundamentalistom. Apeluje, aby ISIS nikto nenazýval Islamským štátom. „Odstráňte islam z názvu. Oni s týmto náboženstvom nemajú nič spoločné. Nenazývajte ich ani štátom,“ presviedča svet. „Ich jediným cieľom je totiž vyvolanie vojny medzi moslimami a západným svetom,“ tvrdí Rania.

FOTO V GALÉRII

Experti sa zhodujú, že jordánska kráľovná má viac odvahy než nejeden politik. Je „nepriateľom číslo jeden“ všetkých extrémistov v regióne, ale nemieni sa ukrývať. S deťmi sa zúčastňuje na všetkých možných verejných akciách. Vizionárka, hlboko veriaca, čo jej však nebráni kritizovať najkontroverznejšie princípy islamu.