Zaposledných osem týždňov zažíva Sibír, Grónsko aj Aljaška obrovské lesné prírodné požiare. Dôvodom je mimoriadne vysoká júnová teplota, sucho a nedostok zrážok. Stovky nekontrolovaných plameňov mnohonásobne zvýšili emisie oxidu uhličitého do atmosféry. Potvrdila to aj Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Hrozivé výpočty

WMO vyrátala, že len v júni sa pre požiare dostalo do atmosféry 5 megaton oxidu uhličitého. Je to množstvo, ktoré sa rovná celoročnej emisii CO2 Švédska alebo všetkým emisiám požiarov za polárnym kruhom v rokoch 2010 - 2018. „Od začiatku júna sme v Arktíde svedkami bezprecedentných požiarov. Bezprecedentných z hľadiska intenzity, čo je v tejto oblasti zatiaľ nezaznamenaný fenomén,“ povedala novinárom hovorkyňa WMO Clare Nullisová. Najväčšie požiare boli zaregistrované na Aljaške a na Sibíri. Niektoré z nich dosahujú gigantické rozmery - oheň je rozšírený na povrchu až 100-tisíc futbalových ihrísk. K najväčšiemu došlo v Ontariu v Kanade.

Nasadili armádu: S požiarmi na Sibíri bojujú na príkaz prezidenta Putina aj vojaci.
Nasadili armádu: S požiarmi na Sibíri bojujú na príkaz prezidenta Putina aj vojaci.
Zdroj: Profimedia

Najhorúcejší jún

Hlavnou príčinou tohto javu sú vysoké teploty a nimi spôsobené sucho. Na Aljaške bol tohtoročný jún najteplejší, odkedy sa v tejto oblasti merajú teploty - mesačný priemer dosiahol 32 stupňov Celzia. Na Sibíri teplota stúpla o 10 stupňov Celzia v porovnaní s júnovou priemernou teplotou z rokov 1981 - 2010. Všetko malo za následok, že v oblastiach vypukli každý deň nové požiare. „Panenská príroda Aljašky je veľmi citlivá, zahrieva sa rýchlejšie než príroda v iných regiónoch,“objasnila hovorkyňa WMO. Ako dodala, častice popola, ktoré sa usádzajú na povrchu ľadu, absorbujú slnečné lúče namiesto toho, aby ich odrážali. Tým sa urýchľuje proces zahrievania atmosféry v tejto časti našej planéty.

Nenahraditeľné helikoptéry: S ohňom v neprístupnej sibírskej tajge musia bojovať najmä s pomocou
vrtuľníkov.
Nenahraditeľné helikoptéry: S ohňom v neprístupnej sibírskej tajge musia bojovať najmä s pomocou vrtuľníkov.
Zdroj: Profimedia

Rýchlejšie zahrievanie atmosféry však spôsobuje aj rýchlejšie topenie ľadovcov. „Požiare nevznikajú v zalesnených oblastiach, ako sa to v lete deje v iných častiach Európy, ale na vysychajúcich povrchoch ľadovcov,“ pokračovala Clare Nullisová. „Spôsobujú okrem iného veľa obáv i hrozieb z dôvodu ich vplyvu na zdravie ľudí, pretože ich sprevádza tvorba škodlivých jedovatých látok a toxických plynov, ktoré sa, žiaľ, môžu šíriť do obrovských vzdialeností,“dodala hovorkyňa Svetovej meteo­rologickej organizácie. Okrem toho vzniká začarovaný kruh. V dôsledku topenia ľadovej prikrývky sa uvoľňuje metán, čo je jeden z plynov, ktoré majú najväčší vplyv na zosilňovanie skleníkového efektu. Viac metánu v atmosfére znamená teda ešte viac tepla.

Vidno ich z vesmíru

Požiare nie sú žiadny výnimočný jav. Ale ich rozsah už áno. Thomas Smith z London of School of Economic povedal, že niečo podobné nezaznamenali počas 16 rokov satelitného pozorovania. „Ide o najväčšie požiare na planéte, niekoľko z nich má rozsah okolo 100-tisíc hektárov,“ povedal Smith. Plamene aj dym vidno na satelitných snímkach z vesmíru.  Požiare na Sibíri a na Ďalekom východe hasí aj ruská armáda. Nariadil to priamo prezident Vladimir Putin. Stav ohrozenia platí na celom území Irkutskej oblasti a Krasnojarského kraja, vo dvoch okresoch Buriatskej republiky a v jednom okrese Jakutskej republiky. Z letiska v Krasnojarsku odštartovali do Evenkovského autonómneho okruhu vzdialeného zhruba 500 kilometrov vojenské dopravné lietadlá Iľjušin Il-76 s cieľom hasiť požiare. Každé z nich nieslo 42 ton vody.

Aljaška: Američania použili na hasenie požiarov letecký tanker Conair AVRO RJ85 AT.
Aljaška: Američania použili na hasenie požiarov letecký tanker Conair AVRO RJ85 AT.
Zdroj: Profimedia

Na Sibíri a čiastočne na Ďalekom východe horia tri milióny hektárov lesov, pričom plamene sa stále šíria. Dym komplikuje život miliónom ľudí, prenikol už aj na územie Mongolska, zasiahol hlavné mesto Ulanbátar. Dokonca aj americký prezident Donald Trump ponúkol ruskej hlave štátu pomoc pri hasení.