Donald Trump je posledný prezident USA. Žiadny ďalší už nebude potrebný, keď­že v Nashville, hlavnom me­ste štátu Tennessee, vybuchne atómová bomba a nastanú iné časy - tak znie šokujúca správa jednej zo stránok nedeľnej prílohy denníka The Tennessean. Zaplatila si ju radikálna kresťanská organizácia Future For America, teda Budúcnosť pre Ameriku, s tým, že jadrovú nálož odpália islamisti. Na svoju inzertnú stranu umiestnil zadávateľ reklamy zároveň Trumpovu fotku s pápežom Františkom. Skupina o sebe dala vedieť už v stredajšom čísle novín, kde varuje občanov vyše 600-tisícového mesta, často označovaného za kolísku hudby, aby zvážili svoje ďalšie kroky vzhľadom na to, čo sa v meste na budúci mesiac chystá. Uverejnené inzeráty spôsobili malý poplach a vydavatelia novín majú teraz čo vysvetľovať.

Toto sa nesmie opakovať

„Je zrejmé, že došlo k porušeniu našich nastavených interných pravidiel. Teraz budeme musieť pristúpiť k starostlivejšej kontrole reklamného obsahu našich novín,“ komentoval celú situáciu viceprezident vydavateľskej spoločnosti perio­dika Michael Anastasi.

„Tá reklama je príšerná a nijakým spôsobom neobhájiteľná. Nikdy sa na našich stránkach nemala objaviť,“ sypal si Anastasi na hlavu popol s vysvetlením, že redakčné a reklamné oddelenia fungujú v The Tennessean samostatne a navzájom sa nekontrolujú. „Zranilo a urazilo to mnoho ľudí a je to v rozpore so všetkým, čo v našich novinách preferujeme a čomu veríme,“ pokračoval Anastasi. Noviny následne odstránili všetky inzeráty, ktoré mala skupina predplatené. Nie je však známe, koľko Future for America za protiislamské inzeráty zaplatila.

Situáciu musel hasiť aj hovorca organizácie CAIR podporujúcej islamsko-americké vzťahy Ibrahim Hooper. „Sme radi, že inzerát stiahli, a dúfam, že sa celá záležitosť prešetrí tak, aby sa nič podobné v budúcnosti neopakovalo. CAIR je ochotná v tejto snahe pomáhať,“ cituje jeho slová britský denník The Guardian.

Nechápeme to

Napriek ospravedlneniu vydavateľa zostáva záhadou, ako je možné uverejniť v periodiku čokoľvek bez akejkoľvek kontroly. „Nijakým spôsobom nedokážem prísť na to, ako toto mohol niekto schváliť. Je to absolútne neakceptovateľné. Snažím sa teraz s kolegami zistiť, ako sa to vôbec mohlo prihodiť,“napísal na Twitteri športový redaktor denníka The Tennessean Erich Bacharach.

Je to vraj o to neprípustnejšie, že čitateľ často nie je schopný odlíšiť na prvý pohľad reklamný text od redakčných materiálov. „Malo by to byť vždy zrejmé,“cituje denník New York Times slová profesorky etiky na Univerzite vo Wisconsine Kathleen Bartzen Culverovej.

Polícia už celý prípad začala vyšetrovať. Obyvatelia mesta zároveň veria, že ide len o poplašnú správu a nie reálnu hrozbu teroristického útoku. Podľa niektorých islamských organizácií je to celé len provokácia a pokus, ako medzi islamistami a ostatnými Američanmi rozpútať nové napätie.