Ak Saudskoarabi naplnia svoju víziu, mesto bude zaberať plochu úctyhodných 26 500 štvorcových kilometrov a vyspelými technológiami bude pripomínať skôr vedecko-fantastický film než realitu, ako ju poznáme. Bezpilotné lietadlá, autá bez vodičov poháňané ekologickými palivami, najmodernejšie technológie všade, kam sa pozriete. Navyše, NEOM sa stane strategickým uzlom medzi troma kontinentmi.

Projekt za päťsto miliárd amerických dolárov mnohí pokladajú len za utópiu. Zatiaľ je totiž na plánovanom mieste výstavby medzi Egyptom a Jordánskom pustatina obklopená kopcami a jasnú predstavu, ako bude vlastne vyzerať alebo odkiaľ budovatelia zoberú chýbajúce miliardy, nemajú ani samotní Arabi.

Nová cesta

Médiá sa o saudsko-arabského korunného princa Mohammada bin Salmana al Sauda zaujímajú zhruba dva roky, počas ktorých sa stal najmladším ministrom obrany na svete, neskôr zástupcom predsedu vlády, šéfom kráľovského súdu a predsedom Rady pre ekonomické a rozvojové záležitosti krajiny. Veľkú popularitu si získal hlavne snahou o modernizáciu a demokratizáciu ultrakonzervatívnej spoločnosti, striktne sa držiacej islamského práva, a hľadaním cesty, ako zmeniť ekonomické smerovanie krajiny, ktorej blahobyt stojí predovšetkým na príjmoch z ropy.

A práve projekt megamesta postaveného na neobývanom území by mal dopomôcť vymaniť sa zo závislosti od tejto strategickej suroviny a zabezpečiť prosperitu Saudskoarabov aj po vyčerpaní ropných nálezísk.

„Bude to pilotný projekt miest budúcnosti, kde nebude priestor na nič tradičné, pre konvenčných ľudí či spoločnosti,“ povedal princ na veľkej medzinárodnej investičnej konferencii The Future Investment Initiative v Rijáde. „Sú určené pre tých, ktorí snívajú, ktorí chcú vytvoriť vo svete niečo nové.“

Ako uvádzajú svetové médiá, jeho zámerom je vybudovať najlepšie miesto na život a prácu, ktoré bude inšpirovať a lákať hlavne odborníkov z celej planéty. Otvorené novým ideám a nezaťažené náboženskými dogmami. Preto má byť ekonomicky a právne nezávislé, s vlastnými reguláciami a poplatkami.

Všetko pre spokojný život

NEOM by mal vyrásť do roku 2030 a ak sa tak skutočne stane, čo v prípade veľkých saudskoarabských projektov nie je pravidlo, bude zhruba 33-krát väčší ako New York a bude sa ťahať 468 kilometrov po pobreží mora. Svojim obyvateľom prinesie najnovšie technologické novinky a, paradoxne, ropa by sa mala využívať v minimálnej miere. Energiu budú čerpať zo solárnych panelov a z veterných turbín, autonómna doprava má byť výhradne „zelená“, teda bez fosílnych palív.

Vozidlá budú jazdiť bez vodičov a o transport sa budú starať aj drony. V maximálnej miere by mali byť automatizované služby a výroba, aby sa obyvatelia mohli zaoberať predovšetkým zmysluplnými, tvorivými činnosťami. Podľa Marca Raiberta, šéfa spoločnosti Boston Dynamics zameriavajúcej sa na robotizáciu, môžu roboty vykonávať celú paletu činností. Zabezpečovať logistiku, bezpečnosť, výrobu, obchodné i servisné stereotypy.

Mesto sa zameria na deväť priemyselných odvetví vrátane biotechnológií, technologickú a digitálnu oblasť, energetické a vodné hospodárstvo, potravinárstvo a, samozrejme, zábavu. Nová ekonomická
zóna môže prilákať nielen vedeckých pracovníkov a vizionárov, ale aj investorov, vývojárov a množstvo firiem z celého sveta. Ak všetko dopadne
podľa očakávaní, Neom by mal prispievať až stomiliardovou sumou k hrubému domácemu produktu krajiny.

Neistota investorov

Polohu
NEOM-u v severozápadnom cípe Saudskej Arábie určili Saudskoarabi naozaj strategicky. Veď sa bude rozprestierať na jednej z najvýznamnejších ekonomických tepien, v zóne, kde sa spájajú tri kontinenty - Ázia, Európa a Afrika. K lepšej logistike by mala prispieť blízkosť lodnej trasy v Suezskom prieplave či plánovaná výstavba mosta do Egypta.

Na to všetko však bude Saudská Arábia potrebovať obrovské financie, ktoré nemá. A nie je celkom isté, že ich získa. Miliardy totiž majú plynúť nielen z vládnych zdrojov, zo štátneho investičného fondu Public Investment Fund of Saudi Arabia či z predpokladaného predaja päťpercentného balíka akcií ropného gigantu Saudi Aramco v hodnote tristo miliárd dolárov, ale tiež od očakávaných investorov, ktorí môžu byť po predchádzajúcich skúsenostiach opatrní.

Štátna byrokracia už v minulosti spomalila viacero rozvojových projektov a v prípade Neomu to nemusí byť inak. K ochote investovať neprispieva ani stále neisté právne prostredie a možnosť, že nové smerovanie krajiny, dlhodobo ovládanej tvrdými náboženskými pravidlami, by sa ľahko mohlo zmeniť.

„Saudská Arábia v poslednom čase oznámila niekoľko veľkých projektov, ale investori budú očakávať viac detailov, pokrok v plánovaní a informácie o počiatočných investíciách,“ upozornila hlavná ekonómka komerčnej banky v Abú Zabí Monica Maliková. Steffen Hertog, profesor London School of Economics, ktorý dlhé roky sleduje dianie v tejto islamskej krajine, dodáva: „Ak má byť NEOM medzinárodný uzol, bude musieť ponúknuť niečo viac ako Dubaj, ktorý postavil latku vysoko.“

Na druhej strane by NEOM mohol presvedčiť účasťou odborníkov, ktorí za plánmi stoja. Potenciálnych investorov by mohli zaujať aj princove sľuby, že mesto bude fungovať nezávisle od štátu, aj lákavá vízia niečoho skutočne prevratného. Mesta snov, kde sa fantázie môžu stať realitou.