Zatiaľ čo národ v časoch socializmu doslova hladoval a ešte aj elektrinu mal na prídel, bývalý rumunský diktátor Nikolae Ceauşescu žil so svojou rodinkou ako kráľ. V bezpečnom náručí obávanej tajnej služby Securitate si užíval luxus, voľný čas trávil v drahých rezidenciách, chodil na poľovačky, organizoval okázalé manifestácie. Keď ho s manželkou v decembri 1989 popravili, jeho rozprávkový majetok prepadol štátu. Vrátane bohatého vozového parku. Jeden z unikátnych kúskov - terénne vozidlo vyrobené v roku 1977 špeciálne pre Ceauşesca získal nie práve najpoctivejší miestny podnikateľ Ovidiu Tender. Ten nakoniec za podvody a pranie špinavých peňazí skončil pred troma rokmi za mrežami a starý off-road zase stratil majiteľa. Rumunská daňová správa ANAF ho posunula do dražby.

Pridrahé

Podľa agentúry Reuters, sivomodré ARO 204 s koženými sedadlami a elektrickými zástenami na oknách veľa rozruchu nenarobilo. Daňová správa sa spoliehala na kontroverznú históriu, spojenú s diktátorom, ktorá by mohla záujemcov osloviť, ale nestalo sa. Januárový pokus vydražiť ho za vyvolávaciu cenu približne 30 000 eur skončil neúspešne. A tak "oldsmobil" naďalej stojí spolu s ďalšími vozidlami v hangári na okraji hlavného mesta. Jeho cena v ďalšej dražbe pravdepodobne poklesne minimálne o 25 percent.

Krvavý vodca

Niekdajší  obuvník Nicolae Ceauşescu riadil krajinu od roku 1965 a jeho snaha vyrovnať obrovský štátny dlh priviedla Rumunsko takmer ku kolapsu. Vodca však išiel neohrozene po svojej línii, budoval si kult osobnosti a odporcov neľútostne likvidoval. Podľa odhadov v rokoch 1945 až 1989 bolo v zemi zabitých, uväznených, deportovaných alebo premiestnených až dva milióny ľudí a zhruba stotisíc zahynulo vo väzeniach.